L, 10.12.2022

Peeter Helme 12-aastast kehastanud agendile: kõige noorem, kellega seksinud olen, oli 8-aastane

Sander Punamäe
, reporter
Peeter Helme 12-aastast kehastanud agendile: kõige noorem, kellega seksinud olen, oli 8-aastane
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 37
Foto: Postimees.ee

Reede keskpäeval läks interneti jututoas «Armastusesaal» lahti kisa, sest alla 14-aastase lapse teadlikus seksuaalses ahvatlemises süüdistatav Peeter Helme väitis kohtus vande all, et mängis kasutajanime Marleen12 kandnud inimesega seksuaalsetel fantaasiatel põhinevat rollimängu teadmisega, et tegelikult on teisel pool täiskasvanud inimene. Prokuröri sõnul on see niisugustel juhtumitel tavaline kaitsetaktika.

Süüdistuse järgi kasutas Peeter Helme interneti jututoas «Armastusesaal» kasutajanime m41tln. Selle esmapilgul tähenduseta ja suvalise sümbolite kombinatsiooni valis Helme teadlikult enda iseloomustamiseks: mees, 41-aastane, elab Tallinnas. Seesugune viis enda esitlemiseks on seal tavapärane: piisavalt palju, et teistel oleks infot privaatse vestluskaaslase valimisel, ja piisavalt vähe, et siiski oma anonüümsus säilitada.

«Armastusesaalis» saab sageli inimese pärisandmetel põhinevaid kasutajanimesid kandvate mängijate seast valida, kellega privaatselt suhelda. 8. oktoobril pöördus 41-aastane Helme kasutajanime Marleen12 poole, kes selles keskkonnas tavaks saanud koodi järgi pidi olema 12-aastane.

Et Helme pidas teda lapseks, tõestab vanemprokurör Andra Silla sõnul muuhulgas tema esimene pöördumine: «Tere! Mis nii noore tüdruku siia toob?» Järgneva kahe kuu jooksul leidis aset vestlus, kus Helme korduvalt rääkis lastega seksimise normaalsusest, oma kogemustest kümne- ja kaheksa-aastastega ning uuris vestluspartneri kogemuste kohta. Vanemprokuröri sõnul on see sisult lapseealise seksuaalne ahvatlemine, mille eest varemgi inimesi kohtus süüdi on mõistetud. Helme sõnul ei olnud tema vestluses mingeid ahvatlemise katseid. «Oli vaid üldine seksuaalteemaline vestlus,» selgitas ta.

Ujumisest seksini

Helme ja Marleeni vestlused leidsid aset nii nädalavahetuseti kui tööpäeviti, nii hommikuti kui ka lõunasel ja õhtusel ajal. Ja kui vahel räägiti ka tavalistel, pealtnäha süütutel teemadel – kus nädalavahetusel käidi ja mida tehti –, siis prokurör Andra Silla sõnul viis Helme teema alati talle sobivas suunas.

Näiteks ühel õhtul uuris Helme, kuidas Marleenil nädalavahetus möödus. Virtuaalselt nooreks tüdrukuks kehastunud agent vastas, et käis ujumas.

M41: «okei. Kõlab mõnusalt. Ma räägin siin muidu ühe naisega, kes oma elukaaslasega enda tütrega seksib.»

Marleen12: «kas see on see sama v»

M41: «jah. Päris huvitav on.»

Marleen12: «sina ka v»

M41: «mis minuga on»

Marleen12: «seksid nendega»

M41: «olen selle neiuga seksinud.»

Marleen12: «mhm, selge.»

M41. «Imelik või:D»

Marleen12: «ei ole.»

M41: «minu alust on lahe, et naine oma tütart niimoodi koolitab.»

Detsembris peeti Peeter Helme kinni ja politseiametnikud ütlesid talle, et Marleen12 taga oli hoopis politseiuurija. Helme end reedesel istungil lapseealise seksuaalses ahvatlemises süüdi ei tunnistanud.

«Minu jaoks oli tegu virtuaalse mänguga, mis ei erine veebipõhistest arvutimängudest, mida samuti mängin. Jututoas vesteldes olin täiesti veendunud, et vestlen samuti rollimängu mängiva täiskasvanuga – ja mul oligi õigus, sest nagu hiljem selgus, oli tegu politseinikuga,» ütles Helme.

Vanemprokurör näitas reedesel istungil privaatsete vestluste salvestusi, kust tema hinnangul ei paista, et Helme näeks politsei salaoperatsiooni läbi – Marleen rõhutas oma noort iga kaks-kolm korda. «See on tal üsna tavapärane kaitsetaktika. Pole esimene kord mul selliseid lauseid kuulda,» ütleb Sild.

Räige privaatvestlus

Pühapäev, 8. detsember, õhtul kella kaheksa paiku.

M41: «Oled muidu oma emaga seksist rääkinud?»

Marleen12: «mitte eriti»

m41: «aga natuke külll»

Marleen12: «Väga vähe»

M41: «mida siis»

Marleen12: «ta ütles et on vara veel poistega seksida.»

M41: «nojah, eks ongi erinevaid arusaami. Kõige noorem, kellega olen seksinud oli 8 ja eks ta oli päris noor ka.»

Marleen12: «kas ta ei kartnud.»

M41: «kartis ikka, aga rääkisin algul temaga ja temaga oli enne ka räägitud ja asja selgitatud. Eks ta sai aru, et ta peab tegema nii, et mehel oleks hea.»

Marleen12: «ok. Selge.»

M41: «eks ta oli päris närvis.»

Marelen12: «väike ka.»

m41: «jah.»

Seejärel ütleb Marleen Helmele, et peab nüüd sööma ja õppima minema.

Kahe kuu pikkuse veebioperatsiooni jooksul võttis Marleen12ga ühendust kümneid mehi. «Selle tulemusena on mitmeid kriminaalasju. Üle kümne juhtumi. Osa on juba kohtust läbi käinud ja karistuse saanud. Helme juhtum on üks paljude seast,» ütleb Sild. Tema sõnul oli Helme ja Marleeni vestluse stiil sarnane teiste ahvatlejate omaga. «Mõni on otsekohesem, mõni vähem. Selline vestlus, kus lapsele räägitakse, et tal on tuttavaid, kes on lastega seksinud, ja et see on normaalne – see on võrdlemisi levinud. Eesmärk on ju tekitada lapses huvi. Ükskõik mis vormis,» ütleb Sild.

Prokurör Sild ütles, et pole veel mõelnud, millist karistust kohtult Helmele küsida. «Sellise kuriteo eest on seadusandja näinud ette rahalise karistuse või kuni kolmeaastase vangistuse,» ütles ta. Kuna Silla sõnul on teiste Marleen12 kehastanud agendi «ohvrite» taust erinev – mõnel on ka varasemaid süüdistusi –, siis üldistust on raske teha. Küll aga on tema kogemuste järgi tavapärane, et seksuaalse ahvatlemise eest määratakse tingimisi vanglakaristus.

Märksõnad
Tagasi üles