USA Föderaalreserv loodab hinnatõusu

Euro-dollari vahetuskurss käis reedel vahepeal mitu korda üle 1,19 piiri. Tõenäoliselt toob see edaspidigi kaasa euro kallinemise dollari suhtes, millel on otsene mõju kõikide USA turule raha paigutanud investorite tootlusele. FOTO: Ted Shaffrey/AP

USA keskpanga Föderaalreservi esimees Jay Powell andis sel nädalal märku, et intressimäärad jäävad nulli lähedale veel aastateks. See on investoritele oluline sõnum ja turg on juba ka vastavalt reageerinud.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Iga-aastasel tavapäraselt Jackson Hole’is toimuval keskpankurite konverentsil, mis seekord leidis siiski aset virtuaalselt, rääkis Powell, et Föderaalreserv suurendab oma paindlikkust, lubades üldisel hinnatõusul kerkida üle kahe protsendi piiri, mis seni on olnud tema juhitava asutuse sihtmärk. Sisuliselt tähendab see loobumist pikaajalisest poliitikast tõsta ennetavalt intressimäärasid, et vältida tarbijahinnaindeksi kerkimist.

Inflatsioon võib hoogustuda

Seni on Föderaalreserv pidanud oma ülesandeks inflatsiooni ja tööpuuduse tasakaalustamist. Lihtsustatult on need näitajad pöördvõrdelises seoses. Kui hinnatõus kiireneb, siis saab majandus hoogu ja tööpuudus kahaneb. Kui hinnatõus aeglustub, pidurdub majanduskasv ja tööpuudus kasvab. Seos pole päris nii ühene, kuid laias laastus peab see harilikult paika.

Seejuures on keskpankurid tavaliselt kuulutanud välja eesmärgi, millist üldist hinnatõusu nad näha tahaksid. Föderaalreservil on see olnud kaks protsenti, Euroopa Keskpangal alla kahe protsendi, kuid selle lähedal.

28.08.2020 31.08.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto