Sisukord
Majandus
Tänane leht
29.08.2020
Eesti Tähelepanematus raudteel viib hauda (2) Eesti lühiuudised Kravtšenko õigustas hääletamata jätmist Tõnis Mölder: esimesi haiguspäevi ei saa hüvitada ainult riik või tööandja Peeter Helme 12-aastast kehastanud agendile: kõige noorem, kellega seksinud olen, oli 8-aastane (40) Majandus «Ainult sõda suudaks mu vara hävitada.» (14) USA Föderaalreserv loodab hinnatõusu (1) Välismaa Maailma suured võiduostlevad koroonavaktsiine (1) Berliini järel jäid fookusse Valgevene ja Türgi Merkel Vene poliitikat muuta ei kavatse (1) Arvamus Sven Sakkov: Trumpi välispoliitika paradoksid (16) Juhtkiri: imerohtu ei pruugi tulla (2) Olesja Lagašina: ajalugu ei õpeta (13) Šahh, kuid mitte matt Vene opositsioonile (2) Lemmiklapse mäss (1) Kultusrežissöör ja Eesti Mäe lahkub lavalt (10) Sport Levadia süda sai eurosarjas teist aastat järjest murtud Spordi lühiuudised Kolumn ⟩ Mis eestikeelne kool? Alustaks ehk treeningute eestistamisest? Merendus Kaubapurjekad naasevad Läänemerele (2) Merenduse lühiuudised AK Sven Sakkov: Trumpi välispoliitika paradoksid (16) Valgevene: läbi raskuste rahvusidentiteedini (10) Jüri Reinvere essee: sügis 2020 – kivide viskajate kuldajastu (14) Kuidas ma koos Pattinsoniga pantvangis olin Kirke Kangro: hea uus monument (7) EKI keelekool: kissellist ja karussellist Kunst sinu ümber. Legendaarne kuraator Eha Komissarov: «Mulle meeldib läbi võsa murda» Vikerkaar loeb. Meeste rahutu sõprus Kuidas toimus Konstantin Pätsi töötlemine ja jälitamine? (3) Aja auk: meie tehnoloogiline alateadvus Betty Rowlands – uus Agatha Christie? Juurikas: valitsus ja kallid kingitused Juurikas. Jüri Ratas rajas Türi Nädala plaat: staadionirokibänd ilma staadioni ja rokita Arter Ott Ojaveer: Olen kohanud õpilasi, kes arvavad, et kõik peab liiga kergelt kätte tulema (15) 24 tundi hullust. Eestlastele sobib (1) Justin Petrone: Põhjamaine Ibiza Pikk baaritee kaob öösse Sitsiilia külalisi ei karda Priit Pullerits: kuidas kõrvetab maailma kuumim koht (1) Uljas prantslane seikles ühel rattal läbi Eesti (2) Karlssonid ja kardemon: kilde Ahvenamaa köögist Tommy Cash hullutas piirilinna Kõige ägedam Escort Imetabane veealune maailm Sügismood: mustrimöllust vallatu villaseni Meelelahutus Koomiks Sudoku

USA Föderaalreserv loodab hinnatõusu

2 min lugemist
  • Seni on Föderaalreserv tegelenud inflatsiooni ja tööpuuduse tasakaalustamisega.
  • Nüüd eelistab keskpank tööpuuduse all hoida ja lasta hindadel kiiremini tõusta.
  • Lõdva rahapoliitika puhul tõstatub tavaliselt kohe inflatsioonihirm.
Euro-dollari vahetuskurss käis reedel vahepeal mitu korda üle 1,19 piiri. Tõenäoliselt toob see edaspidigi kaasa euro kallinemise dollari suhtes, millel on otsene mõju kõikide USA turule raha paigutanud investorite tootlusele. FOTO: Ted Shaffrey/AP

USA keskpanga Föderaalreservi esimees Jay Powell andis sel nädalal märku, et intressimäärad jäävad nulli lähedale veel aastateks. See on investoritele oluline sõnum ja turg on juba ka vastavalt reageerinud.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Iga-aastasel tavapäraselt Jackson Hole’is toimuval keskpankurite konverentsil, mis seekord leidis siiski aset virtuaalselt, rääkis Powell, et Föderaalreserv suurendab oma paindlikkust, lubades üldisel hinnatõusul kerkida üle kahe protsendi piiri, mis seni on olnud tema juhitava asutuse sihtmärk. Sisuliselt tähendab see loobumist pikaajalisest poliitikast tõsta ennetavalt intressimäärasid, et vältida tarbijahinnaindeksi kerkimist.

Inflatsioon võib hoogustuda

Seni on Föderaalreserv pidanud oma ülesandeks inflatsiooni ja tööpuuduse tasakaalustamist. Lihtsustatult on need näitajad pöördvõrdelises seoses. Kui hinnatõus kiireneb, siis saab majandus hoogu ja tööpuudus kahaneb. Kui hinnatõus aeglustub, pidurdub majanduskasv ja tööpuudus kasvab. Seos pole päris nii ühene, kuid laias laastus peab see harilikult paika.

Seejuures on keskpankurid tavaliselt kuulutanud välja eesmärgi, millist üldist hinnatõusu nad näha tahaksid. Föderaalreservil on see olnud kaks protsenti, Euroopa Keskpangal alla kahe protsendi, kuid selle lähedal.

28.08.2020 31.08.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto