Sisukord
Tartu Postimees
Tänane leht
31.08.2020
Eesti «Jõhvi Kelder – positiivsete kohtumiste paik» (4) Eesti lühiuudised Metsakaitsjad: Taani teeb rohepööret Eesti kulul (4) Hobune avastas üksinda pealinna Kahe lapse vigastustega lõppenud rahvaralliõnnetus on uurimisel Napsimüüki võidakse kogu riigis peagi piirama hakata (13) Majandus Üürikinnisvara arendaja: koroonaviiruse lõppvaatus üüriturul on alles ees Majanduse lühiuudised Tüliõun Lätis: Merko kaotas pea 50-miljonilise lepingu (1) Valgevenes peitub palju potentsiaali (12) Välismaa Lukašenka sai kingiks 100 000 inimese pahameele (1) Kindral Lecointre: Euroopa julgeoleku võti peitub Aafrikas (8) KOMMENTAAR. Poola alustala Solidaarsus tähistab 40 aastat Arvamus Juhtkiri: koos on julgem olla (2) Martin Ehala: «Meie Eesti» jätkupäev (2) Joakim Helenius: minu unistuste Isamaa (68) Andre Visse: 5G-kiirteed piirata ei tohi (3) Andrei Kuzitškin: vene valija Kõlvarti ja Helme vahel (6) Katrin Idla ja Marek Strandberg: õlekõrred ennast päästvatele uppujatele Eesti hariduses (2) Mihkel Kunnus: koroonaturvavööde ahistus ja vältimatus (3) Toomas Kiho: meie väärtuspõhine välispoliitika (4) Kultuur In memoriam Jüri Alperten Kitsede dünastia jätab kunstiajalukku sügava jälje Maria Faust: ma ei ole publikule karjane Sport Spordi lühiuudised Kati Ojaloo ületas Soomes vasaraheites maagilise piiri Nõmme Kalju euromäng viiakse Eestist minema Vips tegi taas tubli tõusu, kuid tehnilised probleemid rikkusid tulemuse Sõudjatel on veel palju lahtisi otsi, kuid kõige tähtsam küsimus sai siiski vastuse Selge sõnum: Messi ei kavatse Barcelona treeningutele näole anda Olümpiavõitja kordas üliharuldast saavutust, mida oli kergejõustikumaailm näinud vaid ühe korra Ogier' kindlana näinud jätkamine on taas kahtluse all: ehk on mõistlikum pärast tänavust lahkuda Keiso Pedriks jooksis tõkked enda jaoks madalaks Eesti koondislase koduklubis möllab koroona, meie mees on siiski viirusest prii Tartu Viirusest räsitud teatrielu kahjustusi mõõdab piletimüük Tartu lühiuudised Lapsevanem peab lasteaeda sisenedes kandma näomaski Alkoholimüügi piirang jääb veel kehtima Valvo Semilarski kohtusaaga võib peagi saada punkti (2) Suur ja ohtlik mügar kadus kõnniteelt ootamatult kiiresti Kino viib kokku laulja ja samurai Riigikohtusse pääseb nüüd Kuradisilla kõrvalt Mart Hiob: Järgmine samm on tramm (3) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Lapsevanem peab lasteaeda sisenedes kandma näomaski

3 min lugemist
Nelja-aastane Mirko Kaart oli üks paljudest Klaabu lasteaia lastest, kes läinud reedel nautis õues mõnusat hilissuvist ilma. FOTO: Margus Ansu

Tartu linnavalitsuse kriisimeeskond on lasteaedade juhtidele ja töötajatele andnud soovituslikud juhised, kuidas peaks algaval õppeaastal koroonaviiruse jätkuva ohu taustal toimima. Nii näiteks soovitatakse vanematel lapsed kasvatajatele üle anda välisuksel või õues. Lõpliku otsuse reeglite üle langetab siiski iga asutus ise.

120 mudilasega Klaabu lasteaias kehtib praegu selge reegel: lapsevanem annab lapse rühmaõpetajale üle välisuksel ega sisene ise majja. Kui siiski mõnel vanemal tekib vajadus hoonesse minna, peab ta kandma näomaski. «Seda näiteks siis, kui meile tuuakse mõni uus laps,» selgitas direktor Jana Treier. Ta lisas, et ka harjutamisperioodil võib näomaskis vanem tulla siiski vaid kuni rühma koridorini, mitte rühmatuppa.

Uued olud, uued reeglid

Viiruseoht on toonud erilahendused ka lasteaedade õppekorraldusse. Kui varem on poistel-tüdrukutel olnud võimalik osaleda muusika- ja teadusringis ning jalgpalli, iluvõimlemise, varajase saksa ja inglise keele huviringides, siis praegu pole teada, kas neid üldse avatakse. «Selle otsustame septembri lõpus,» märkis Treier.

Eripedagoogid ja logopeedid tegutsevad lastega siiski endistviisi. «Vajaduse korral saavad nad kasutada visiiri või maski,» lisas direktor.

Teistmoodi tuleb lahendada ka muusika- ja liikumistegevusi. Kui tavaliselt on need toimunud saalis, kus kohe kui üks rühm on tegevuse lõpetanud, on alanud kohe teise rühma tegevus, siis septembrikuus on kõik sedalaadi ettevõtmised viidud õue.

Klaabu lasteaia direktor Jana Treier märkis, et rühmaruumi lubatavate laste arvu pole nende majas praegu võimalik ega ka vajalik vähendada.

Treier märkis, et rühmaruumi lubatavate laste arvu pole nende majas praegu võimalik ega ka vajalik vähendada, kuna rühmaruumid on avarad. «Reaalne elu paneb ruumi täitumuse küsimuse ise paika,» ütles ta ja selgitas, et kuna nohuseid ja köhaseid lapsi ei võeta vastu mingil juhul, siis hakkab paratamatult mingi osa lastest kodus olema. Kui pere käib reisil, ei tohi laps peale reisi kaks nädalat lasteaeda tulla.

Huviringe esialgu pole

Poku lasteaias on kasutusel samalaadsed reeglid. «Praegu võtame hommikuti lapsi vastu õues, ka liikumistegevused toimuvad õues,» ​ütles direktor Olivia Voltri. Kui lapsevanemal on vajadus siseneda majja, peab ta kandma näomaski ja hoidma distantsi. «Siis on ka personalil näomask ees,» lisas direktor.

Huviringe pole Poku lasteaias septembrisse üldse planeeritud. Samuti ei toimu külalisetendusi. Voltri lisas, et õppekäigud vajavad täpsemat planeerimist, sest linnaliinibussidega ei ole kavas liigelda. «Kui on tellitud buss ja ainult üks rühm on ekskursioonile minemas, ainult siis saavad lapsed minna,» ütles Voltri.

Nii Klaabu kui Poku lasteaia lapsed võivad praeguste reeglite kohaselt isikliku pehme mänguasja endaga lasteaeda kaasa võtta. Seda peetakse oluliseks, sest see tekitab lastes turvatunnet. Samas märkis Poku lasteaia direktor, et nende lapsed võivad oma mänguasja kaissu võtta üksnes magamise ajaks. «Lapsevanem peab tagama selle, et lasteaeda võetakse vaid puhas kaisukas.»

Kui varem oli Poku lasteaias reedeti mänguasjapäev, kus lapsed võisid mängimiseks oma asju üsna vabalt kaasa võtta, siis praegu seda ei tehta.

Lottes reeglid leebemad

Erinevalt teistest lasteaedadest ei ole Lotte lasteaias lapsevanematel ruumidesse tulles kohustust näomaski kanda. «See on soovituslik, nii mõnigi vanem seda ka teeb,» ütles direktor Viive Vellemaa, kuid lisas, et kuna praegu Tartus suurt haigestumust ei paista olevat, pole ka väga rangeid reegleid tarvis kasutada.

Kui Klaabu ja Poku lasteaias jäetakse ära nii mõnigi üritus koos lapsevanematega ja tähistatakse neid vaid rühmakeskselt, siis Lotte lasteaial sellist meedet plaanis pole. Küll aga rõhutas Vellemaa, et nende lasteaias on täisleppimatus igasuguste haiguste suhtes. «Isegi kõige väiksemate haigustega ei tule õpetajad ega lapsed lasteaeda,» kinnitas ta.

Seotud lood
29.08.2020 01.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto