Sisukord
Arvamus
Tänane leht
01.09.2020
Eesti Kümme aastat koolide sulgemist – «Otsus kool sulgeda oli nagu vaikne alistumine» (25) Eesti lühiuudised Tehnikaülikooli uus rektor Tiit Land andis ametivande Koolid otsivad sobivaid termokaameraid (9) Märt Sults: juhised kooliaasta alguseks saabusid lootusetult hilja Helme: ma pole ühtegi kõlvatut ettepanekut teinud (13) Kaks jõhkras tapmises kahtlustatavat on tabatud Majandus Majanduse lühid Majandus langes arvatust vähem Maailma suurim kinokett avaldas Eesti suurtehingu hinna Välismaa Ungari keerab tänasest riigipiiri kinni (1) Välismaa lühiuudised KOHALIK VAADE ⟩ Riia murdis Moskvas loodud võimuvertikaali (1) KOHALIK VAADE ⟩ Taani skandaali tagant kumab USA (2) Arvamus Juhtkiri: kooli algus koroonasegaduses Aimar Altosaar: saagu rohkem lugupidamist (3) Toomas Alatalu: Valgevene naiste revolutsioon (4) Külli Karing: reisifirmasid ähvardab häving (15) Katrin Aava: Maarjamäe ühendab ajalood (11) Garri Raagmaa: koroonakriisi mõju ruumikasutusele ja asustusele (2) Erik Terk: hajutumine − soovunelm või midagi enamat (4) Antti Roose: pandeemiline linn otsib turvalist vormi Jaanus Rahumägi: Freeh' alusetu laimamine on Eestile julgeolekurisk (42) Kultuur Marina Kesler: konkreetne tellimus on mulle koreograafina loominguliselt väga väljakutsuv Sport Luka Dončić – kombinatsioon Magic Johnsonist ja Larry Birdist Ühe võistlusega kaks skandaali tekitanud kergejõustiklase saba on nüüd sorgus Eesti püüab septembris Guinnessi rekordit, 100 000 tabavat vabaviset Järgmine murdmaamees võttis püssi selga. Esialgu aga prooviks Tervis Tervise lühiuudised Psühholoog selgitab, kuidas võivad avalduda koolilapse kohanemisraskused Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: kooli algus koroonasegaduses

2 min lugemist
  • Kuidas kooli algus viiruse levikut mõjutab, näitavad lähinädalad
  • Koolid peaks rakendama ettevaatusabinõusid, et säiliks kontaktõpe
  • Lastevanematel on väga keeruline teha tööd ja olla samas koduõpetaja
Päeva karikatuur FOTO: Urmas Nemvalts FOTO: Urmas Nemvalts

Esimene september jõuab ilmselt paljudele igal aastal natukene ootamatult kohale. Elukorraldus muutub, logistika läheb keerulisemaks, ärkamised varasemaks jne. Seekord lisandub sellele valemile ka koroonaviiruse põhjustatud hirm ja segadus.

Kas kontaktõppe algus viiruse levikut kuidagi eriliselt soodustab, näitavad järgmised nädalad. Sellise musta stsenaariumi vältimiseks on koolid, õpilased ja lapsevanemad oodanud selgeid ja detailseid juhiseid, kuidas uus elukorraldus välja nägema hakkab. Postimehe eilsetel Fookuse lehekülgedel on Katrin Idla ja Marek Strandbergi kirja pandud 16 soovitust, mille hulgast leiab peale juba tuntud hügieeninõuete ka ettepaneku ruumide tõhusaks ventileerimiseks, õpetajate ja klassi vahele füüsilise barjääri tekitamiseks ja koolitranspordi ümberkorraldamiseks.

Teooria jääb alati teooriaks, praktika aga hakkab pihta nüüd ja täna. Kuidas koolisüsteem, milles muutused on niigi visad läbi minema, saab hakkama hoopis eripärase elukorraldusega? Paljud soovitatud abinõud on ka väga komplekssed ja kallid.

Näiteks on Tallinna haridusamet soovitanud koolidesse tellida termokaamerad, mille abil tuleks kõigi õpilaste kehatemperatuur hommikuti fikseerida. Nende soetamine ei pruugi ka vaatamata vastavatele toetustele haridusasutustle jõukohane olla, eriti kui üritatakse ka kõiki teisi soovitusi järgida. Sellisel juhul tuleb koolidel teha keerulisi kompromisse. Kuidas aga teada, kas mõistlikum oleks näiteks valida ventilatsioonisüsteemi põhjalik ümberehitamine või hoopis termokaamera soetamine? Igal juhul on tark võtta kasutusele nii palju ettevaatusabinõusid, kui koolide võimekus vähegi lubab.

JUHTMÕTE

Praegu on meie ühine eesmärk, et kontaktõpe koroonaolukorras ei jääks ainult paarinädalaseks katsetuseks, vaid saaks tänu tõhusatele abinõudele kesta ka edaspidi.

Igas asjas tuleb otsida ka midagi head ja uues olukorras on võimalik leida ka hariduslikke külgi. Naljaga pooleks võib öelda, et ühise koroonakogemuse najal saab lastele õpetada näiteks metafooriteooriat ja haiguse leviku mehhanismi abil kirjeldada mõnd keemilist reaktsiooni.

Või siis tutvustada kaevikusõja mõistet, mida on uute nakkusega võitlemise meetodite näitlikustamiseks mitmel pool kasutatud.

Kuid kõige tähtsam õppetund, mille uus koroonast mõjutatud kooliaasta ka lastele andma peab, on see, et igaüks vastutab oma tegevusega ka kõigi teiste heaolu ja tervise eest. Praegu on meie ühine eesmärk, et kontaktõpe koroonaolukorras ei jääks ainult paarinädalaseks katsetuseks, vaid saaks tänu tõhusatele abinõudele kesta ka edaspidi. See on peale koolirahva tähtis ka lapsevanematele. Paljud teavad kevadise kogemuse põhjal, kui keeruline on korraga teha tööd ja kodus lapsi õpetada.

Samal ajal ei kao kuhugi ka juba «klassikaliseks» saanud probleemid: väikekoole suletakse, õpetajaskond vananeb, õpetajad on üle töötanud jne. Sellesse kompotti lisandunud koroonaoht paneb koolidele veel suurema pinge. Seetõttu on eriti tähtis ühiselt näidata, et haridus on väärtus, mille eest tuleb hoolt kanda.

Seekordne september tuleb koolirahvale kõvasti keerulisem kui tavaliselt. Sellegipoolest soovime kõigile asjaosalistele avatud ja nutikat meelt tulevaste takistuste ületamiseks ning head uut õppeaastat!

Seotud lood
31.08.2020 02.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto