N, 30.06.2022

KOHALIK VAADE ⟩ Riia murdis Moskvas loodud võimuvertikaali

Veiko Spolitis
, politoloog, Läti Välispoliitika instituudi assotsieeritud liige
Riia murdis Moskvas loodud võimuvertikaali
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Läti presidendiproua Andra Levite hääletamas möödunud nädalavahetusel peetud Riia kohalikel valimistel. 
Läti presidendiproua Andra Levite hääletamas möödunud nädalavahetusel peetud Riia kohalikel valimistel. Foto: Zane Bitere/LETA

Nädalavahetusel toimunud Riia erakorralistel valimistel sai murtud Moskva poliittehnoloogide abil loodud ja kümme aastat Läti pealinna valitsenud jõudude Koosmeel ja Au Teenida Riiat võimuvertikaal. Valimisosalus oli taasiseseisvumisjärgse aja Riia väikseim, ületas vaevu 40 protsendi piiri ja pani paljud vaatlejad muretsema Läti demokraatia käekäigu pärast.

2007. aasta kohalikel valimistel said Koosmeel ja Au Teenida Riiat kokku 126 000 inimese toetuse. Möödunud nädalavahetusel toetas neid 61 000 valijat.

Seekordse hääletuse Riias võitis riigi tasemel võimul olevaga sarnane koalitsioon: liberaalne Arengule/Poolt!, paremtsentrisse kuuluv Uus Ühtsus ning konservatiivsemad Rahvuslik Liit ja Uus Konservatiivne Partei.

Valimisliidu Arengule/Poolt! liider Mārtiņš Staķis loobus juba aasta alguses seimi mandaadist, et keskenduda erakorralistele valimistele. Just tema juhib nüüd koalitsioonikõnelusi.

Uus Ühtsus ja nende linnapeakandidaat Vilnis Ķirsis tegid samuti tugeva kampaania ning on oodata, et eelmainitud keskvasakpoolsed ja keskparempoolsed valimisliidud kujundavad volikogu tuuma. Neile lisanduvad samuti riigi tasemel koalitsioonis olevad Rahvuslik Liit/Läti Regioonide Ühendus ja Uus Konservatiivne Partei.

Liberaalsete ja konservatiivsete erakondade tasakaal loodavas volikogus ning enneolematu arv naissaadikuid lubab loota vaenulikkuse lõpule liberaalsete ilmingute suhtes konservatiivses Riias. See, et valimisliidud on koosseisult kirjud, saab olema proovikivi nende juhtidele.

Märksõnad
Tagasi üles