R, 9.12.2022

NATO sõjaväelane vahistati luuramiskahtlustusega

Postimees
NATO sõjaväelane vahistati luuramiskahtlustusega
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Prantsuse kaitseminister Florence Parly. 
Prantsuse kaitseminister Florence Parly. Foto: Thaier Al-Sudani/Reuters/Scanpix
  • NATO kõrge ohvitseri suhtes on alustatud juurdlust.
  • Kõnealune sõjaväelane on kolonelleitnant, kes teenib NATO juures Itaalias.
  • Teda peetakse spetsialistiks Vene sõjaväe teemadel.
  • Tema suhtes algatati juurdlus seoses info kogumise ja välisvõimudega jagamisega.

Prantsuse võimud uurivad Itaalias NATO juures teeninud kõrge sõjaväelase tegevust seoses Venemaa heaks luuramise kahtlustusega.

Pühapäeval pidas Prantsuse kaitseminister Florence Parly pressikonverentsi, milles kinnitas, et Prantsuse relvajõudude kõrge ohvitseri suhtes on alustatud juurdlust seoses turvarikkumisega.

«Ma võin kinnitada, et üks vanemohvitser seisab silmitsi kohtuasjaga turvarikkumise üle,» ütles Florence Parly raadiokanalile Europe 1, CNewsile ja ajalehele Les Echos. Täpsemaid detaile Parly ei avalikustanud.

Veidi hiljem teatas aga raadiojaam Europe 1, et kõnealune sõjaväelane on kolonelleitnant, kes teenib NATO juures Itaalias. Jaama teatel on baasi puhul tegu NATO Napoli ühendväejuhatusega, kus koordineeritakse Lõuna-Euroopa väeosade tegevust.

Mees on viiekümnendates eluaastates ja tal on viis last ning kauged sugulussidemed Venemaal. Kolonelleitnant kõneleb vene keelt ja teda peetakse spetsialistiks Vene sõjaväe teemadel, teatas jaam.

Prantsuse võimud alustasid uurimist pärast seda, kui sõjaväelast märgati Itaalias koos mehega, kes tuvastati Vene Luure Peavalitsuse (GRU) luureohvitserina.

Kolonelleitnant kõneleb vene keelt ja teda peetakse spetsialistiks Vene sõjaväe teemadel.

Europe 1 järgi ei soovinud Prantsuse võimud kahtluste ilmnemisel riskida mehe edasise tegevuse lubamisega. Ohvitseri vahistasid kaks nädalat tagasi riigi Sisejulgeoleku Peadirektoraadi (DGSI) ametnikud, kes tegelevad vastuluure ja terrorismivastase võitlusega.

Vahistamise ajal tegi sõjaväelane ettevalmistusi naasmiseks Itaaliasse tööpostile pärast puhkust Prantsusmaal. Teadaolevalt viibib mees praegu Pariisis vahi all kahtlustatuna salastatud sõjaväedokumentide jagamises Vene luureteenistusele, vahendab Intelnews.

Europe 1 tsiteeris anonüümset allikat, kelle sõnul alustati ohvitseri suhtes juurdlust seoses info kogumise ja välisvõimudega jagamisega, mis kahjustas Prantsuse riigi alushuve.

Kokku on mehele esitatud neli süüdistust, millest kõige tõsisem puudutab võõrvõimudele info edastamist. Süüdimõistva otsuse korral võib selle eest oodata 15 aasta pikkune vabadusekaotus.

Sõjaväelaste suhtes algatatud juurdlused võõrvõimude heaks luuramise asjus on Prantsusmaal külma sõja lõpust alates harvad. Tavaliselt lahendatakse sellised juhtumid meediatähelepanu alt eemal.

Väljaande Le Monde andmetel võis Prantsusmaa avalikustamisotsuse juures paljuski rolli mängida kaalutlus saata Venemaale kindel sõnum praeguste diplomaatiliste pingete kontekstis. 

Märksõnad
Tagasi üles