Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
03.09.2020
Eesti Läti piir võib eestlastele koroonaviiruse leviku tõttu sulguda (8) Tallinnast on saamas uus murelaps (9) Algab ministrite vägikaikavedu (15) Eesti lühiuudised Kinoäri hiigeltehing sündis vaid paari nädalaga (5) Madise: alkoholimüügi piirangud polnud õiguspärased (11) Majandus Tallinki kärped võivad lüüa iga kolmandat (1) Majanduse lühiuudised Välismaa Ligi pooli pagulaslapsi ohustab harimatus Välismaa lühiuudised Arktika jääkilp sulab iga nurga alt rekordilise kiirusega (10) Arvamus Juhtkiri: koroonaajastu eelarve Mihkel Kunnus: silmakirjalik hukkamõist (35) Ingmar Roos: rutakalt liikvele lükatud rong – reisisiht teadmata (9) Tõnis Palts: Isamaa olgu isamaaline (36) Tiit Tammaru: otsekoheselt distantsõppest (4) Erkki Koort: «Mordori silm» Valgevene kohal (3) Erkki Koort: Valgevene on Munamäele lähemal kui Tallinn (3) Erkki Koort: mis saab siis, kui Trump kaotab? (26) Kultuur Sellel vaikimisel on mitu korrust Kirjandus tulvab Tallinnas laupäeval tänavale Sport Eestlased aitavad Neuville’i kodurallit korraldada Kas Kalev/Cramo pääseb Krasnodari? Kolmandasse ringi jõudnud Kontaveit: tunnen end väljakul väga hästi! Maa Elu Üleskutse: näidake oma saaki! Päev põllumehega: vilja kuivatamine, emiste seemendamine ja deltaplaanid August üllatas mesinikke ootamatu saagilisaga Mulk kuivatas pudru taskupäraseks näksiks Parima mahetoote hindamisel loeb maitse, pakend ja turundus Arvamusplats: kas veganlus säästab keskkonda? Mis siis ikkagi on vananaistesuvi? Pikaninapuu mahl äratab erksaks Aedkoriandrit võib külvata sügiselgi Aeg tegutseda kevadise lilleilu nimel Ürgse järve põhi kosutab köögivilju Meelelahutus Koomiks Sudoku

Parima mahetoote hindamisel loeb maitse, pakend ja turundus

2 min lugemist
Parima mahetoote konkursile laekus 52 toodet 23 tootjalt. FOTO: Tiit Efert

Läinud nädalal kogunes Tallinnas Toompea nõlval Anni Arro köökstuudios kokkadest, mahepõllumajanduse spetsialistidest ja hea toidu huvilistest koosnev žürii, et valida tänavuse aasta parimad mahetooted.

Tootjate ring oli lai: alustades väikestest mahetaludest, kes väärindavad vaid oma talu toodangut, kuni suurtootja Salvestini, kes ostab mahekraami valdavalt välismaalt, aga toetab siiski ka Eesti maheturu arengut tarbijaskonda harides.

Tooteid hinnati kahes kategoorias. Parim toit ja jook on juba mitmendat aastat löödud lahku, sest neid on raske omavahel võrrelda. Isegi kategooriasiseselt on keerukas võrrelda näiteks maitseviina, ürditeed või õunalimonaadi. Lähtuda tuleb sellest, kui tubli on toode omas kategoorias. Hindamisel tuli arvesse võtta maitset, aroomi, tekstuuri ja värvust, konkurentsivõimet analoogsete toodetega, samuti uudsust ja toote turundamis­oskust.

Lisaks hinnati pakendi materjali vastavust tootele, loodussäästlikkust, avamise lihtsust, kujundust ja mahepõllumajandusele viitava märgistuse nõuetekohasust. Siin tulidki välja küsimused: kas pakendil viidatud toor­aine vastas ikka pakendi sisule või kas info oli piisav. Korretsemad on siin tootjad, kelle kaup on müügil suurtes jaekaubanduskettides.

Iga toodet vaeti eraldi, arutelu põhiseisukohad jõuavad ka tootjani. Komisjoniliikmete hinnangu alusel koostatati üldine paremus­järjestus, seejärel valiti välja kuus paremat jooki ning kuus paremat toitu, millest jäi mõlemas kategoorias sõelale kolm. Esimese kolme üle toimus põhjalikum arutelu ja parim toode valiti konsensuse alusel.

On rõõm tõdeda, et Eestis on palju mahetootjaid, kel jätkub tahet ja loovust pakkuda aina uusi ja uusi maitseid, mis rikastavad meie toidulauda.

Parim mahetoode

Konkurssi korraldab Maaeluministeeriumi tellimusel Eesti Mahepõllumajanduse Sihtasutus koostöös Mahepõllumajanduse Koostöökoguga, tänavu juba 11. korda.

­Kaheksaliikmelisse hindamiskomisjoni kuulusid Maaeluministeeriumi esindaja, Veterinaar- ja

Toiduameti esindaja, Mahepõllumajanduse Koostöökogu esindaja ning viis erialaeksperti.

Konkursile sai üks ettevõte esitada kuni kolm oma ettevõttes toodetud mahetoodet, millele kehtisid järgmised kriteeriumid: tegu on mahetootega ning toode on esitamise ajaks vähemalt ühes kohas müügil.

Konkursile laekus 52 toodet 23 tootjalt.

Tulemuste väljakuulutamine ja auhindade üleandmine toimub sel sügisel.

Seotud lood
02.09.2020 04.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto