Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
03.09.2020
Eesti Läti piir võib eestlastele koroonaviiruse leviku tõttu sulguda (8) Tallinnast on saamas uus murelaps (9) Algab ministrite vägikaikavedu (15) Eesti lühiuudised Kinoäri hiigeltehing sündis vaid paari nädalaga (5) Madise: alkoholimüügi piirangud polnud õiguspärased (11) Majandus Tallinki kärped võivad lüüa iga kolmandat (1) Majanduse lühiuudised Välismaa Ligi pooli pagulaslapsi ohustab harimatus Välismaa lühiuudised Arktika jääkilp sulab iga nurga alt rekordilise kiirusega (10) Arvamus Juhtkiri: koroonaajastu eelarve Mihkel Kunnus: silmakirjalik hukkamõist (35) Ingmar Roos: rutakalt liikvele lükatud rong – reisisiht teadmata (9) Tõnis Palts: Isamaa olgu isamaaline (36) Tiit Tammaru: otsekoheselt distantsõppest (4) Erkki Koort: «Mordori silm» Valgevene kohal (3) Erkki Koort: Valgevene on Munamäele lähemal kui Tallinn (3) Erkki Koort: mis saab siis, kui Trump kaotab? (21) Kultuur Sellel vaikimisel on mitu korrust Kirjandus tulvab Tallinnas laupäeval tänavale Sport Eestlased aitavad Neuville’i kodurallit korraldada Kas Kalev/Cramo pääseb Krasnodari? Kolmandasse ringi jõudnud Kontaveit: tunnen end väljakul väga hästi! Maa Elu Üleskutse: näidake oma saaki! Päev põllumehega: vilja kuivatamine, emiste seemendamine ja deltaplaanid August üllatas mesinikke ootamatu saagilisaga Mulk kuivatas pudru taskupäraseks näksiks Parima mahetoote hindamisel loeb maitse, pakend ja turundus Arvamusplats: kas veganlus säästab keskkonda? Mis siis ikkagi on vananaistesuvi? Pikaninapuu mahl äratab erksaks Aedkoriandrit võib külvata sügiselgi Aeg tegutseda kevadise lilleilu nimel Ürgse järve põhi kosutab köögivilju Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aeg tegutseda kevadise lilleilu nimel

1 min lugemist
Et mügrid lillesibulatele ligi ei pääseks, tasub sibulad mulla alla istutada spetsiaalse korviga. FOTO: Tairo Lutter

Praegu on õige aeg hakata tegutsema selle nimel, et kevadel lillepeenrad varakult õide puhkeda saaksid – nüüd võib sibullilled mulda pista. Kui tulbiga ei tohi kiirustada ja peaks ootama oktoobrini, siis nartsissisibulad tahavad juurdumiseks soojemat mulda ja need tuleb mulda pista hiljemalt septembri alguses.

Kui tulbisibulad liiga vara mulda saavad, võib lill juba sügisel lehetipud mulla alt välja ajada. Kui on soe sügis, sobib tulbisibulaid istutada isegi novembris, mõnel aastal on seda tehtud koguni enne jõule ja kevadel näeb õisi.

Mõned sibullilled istutatakse sügisel, teised kevadel. Lihtne reegel ütleb, et varakevadel õitsevad külmakindlad sibullilled, nagu krookused, püvililled, hüatsindid, siniliiliad, lumi- ja märtsikellukesed, nartsissid, tulbid, kobarhüatsindid, laugud, puškiiniad. Ka liiliad istutatakse sügisel. Suvel õitsvad gladioolid, daaliad, kannad, freesiad ja kaeralilled istutatakse kevadel.

Lillesibulad tuleb panna küllaltki sügavale mulda – sibula kolmekordse kõrguse sügavusele.

Viimastel aastatel kurdetakse palju, et mügrid on aeda vallutamas ja lillesibulaid söömas või siis endale talvevaruks varastamas. Nii võib juhtuda, et peenras te õisi ei näe, aga avastate need hoopis eemalt kraavikaldalt õitsemas. Ju siis mügri ei jõudnud kogu talvevaru nahka pista. Et lillesibulaid mügride eest kaitsta, tasub need mulda pista istutuskorvis. Pärast õitsemist on korviga mulda pandud sibulad lihtne korraga maa seest välja võtta ja sordid ei lähe segamini.

Kes aga unistab kevadisest lillemurust, kus õitsevad krookused, hüatsindid, siniliiliad või lumikellukesed, siis murusse sibulate istutamisel tuleb esmalt murumätas eemaldada, auku head mulda lisada, sibulad paika sättida ja mätas tagasi panna. Sel viisil saab kasvatada vaid kevadel väga vara õitsevaid lilli, sest niita ei tohiks sellist muru enne, kui lillede lehed kolletunud.

Seotud lood
02.09.2020 04.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto