Sisukord
Arvamus
Tänane leht
04.09.2020
Eesti Yana Toom: inimesed ootavad Narvas võimuvahetust (7) Eesti lühiuudised Ivo Juurvee: Novitšokiga mürgitamine on päris keerukas Valitsus hakkab läbi vaidlema haigushüvitise maksmise skeemi Muusikaelu­ tulevik paistab tulutu ja ebamäärane HOIA on jõudnud 80 000 inimese telefoni Martin Hallik mõisteti kuriteosüüdistuses õigeks (1) TÜ kliinikumi juhiks saab Priit Perens Majandus Endover: tuhandeeurose palgaga saab endale uusarendust lubada küll (17) Majanduse lühiuudised Jaapani investorid on mures – mis saab abenoomikast? Välismaa Novitšok survestab Euroopat (3) Välismaa lühiuudised Slovaki ajakirjaniku mõrvas süüdistatu mõisteti õigeks Arvamus Juhtkiri: Novitšok ootab vastust (10) Henry Lääne: ralli - ootamatu, aga mitte ime Kristjan Pulk, Maaja Vadi: kiired otsused ning tasapisi taipamine (1) Maarja Tinn: eestlaste ühisosa otsides (7) Indrek Aarna: vesinik pole võluvits (3) Lugejakiri: arusaamatu salastamine (1) Tsipe Aavik: põllumajandusmaastikke ohustab elurikkuse kadumine (2) Rein Kuresoo: suitsupääsukesed rukkilillede vahele (5) Eneli Viik: kas Eesti põllumajanduskeskkonna toetustega alad soosivad kimalasi? Jaanus Elts: põllulindude arvukus kahaneb kiiresti Kultuur EFTA 2020: kus on raha, sinna läheb ka auhind Loomeinimeste ebakindel elu: näitus oma koha otsimisest Sport Spordi lühiuudised Teises setis lagunenud Kanepi: jäin surve alla, kuna serv ei õnnestunud PM Rally Estonial ⟩ MM-sari jõuab Eestis tähiseni, milleks kulus 47 aastat EOK rahajagamine tekitas kergejõustikuringkonnas pahameelt PM Rally Estonial ⟩ Tänak on kindel, et näiline eelis ei anna talle edu: seis peaks olema võrdne PM Rally Estonial ⟩ Asjaajamise rägastik tõelisi Soome rallifänne ei heiduta PM Rally Estonial ⟩ Kas Rovanperä suudab Tänakut survestada, nagu ütles Mäkinen? «Ma pole selles nii kindel.» Tartu Natuke rallit jõuab nädalavahetusel ka kesklinna Kliinikumi uue juhi sõela läbis ekspankur Priit Perens Tartu lühiuudised Tuumajaam Tartusse? Volikogu esimees kutsub tuumaenergia poolt meelt avaldama (11) Linnavolikogu naaseb ülikooli raamatu­kokku Remonditud kontserdimaja täidavad elamused Risto Joost lahendas suure dilemma Heiki Lill: miks ehitaja ehitada ei taha? Peeter Olesk: kuidas sinu poole pöörduda? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Novitšok ootab vastust

2 min lugemist
  • Merkeli reaktsioon Navalnõi mürgitamisele on märgiline
  • Valge Maja seisukoht juhtumi kohta on väga tagasihoidlik
  • Demokraatlik maailm peaks mõjusamalt reageerima
Päeva karikatuur FOTO: Urmas Nemvalts

Saksamaa valitsus teatas kolmapäeval, et Venemaa opositsioonijuht Aleksei Navalnõi mürgitati närvimürgiga Novitšok, mida Venemaa salateenistused on varem kasutanud oma salaoperatsioonides. Küsimus on, milline peaks olema maailma reaktsioon ja vastus sellele teole.

Tänase Postimehe välismaa külgedel on ülevaade Navalnõi mürgitamise üksikasjadest, analüüsitulemustest ja maailma riigipeade avaldustest. Kõige jõulisem oli Saksamaa kantsleri Angela Merkeli reaktsioon, kes ütles, et Navalnõi mürgitamine on mõrvakatse, mille asjus vastuse saab anda ja peab andma üksnes Venemaa valitsus. Diplomaatilises suhtlemises on selline sõnastus nii otsene süüdistus, kui üks riigipea teisele üldse esitada saab. Merkel lubas informeerida analüüsi tulemustest NATOt ja Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni (OPCW) edasiste sammude kavandamiseks.

Ka teised Euroopa liidrid on mürgitamise karmisõnaliselt hukka mõistnud ja Venemaalt vastust nõudnud. Valge Maja reaktsioon on seni olnud vägagi tagasihoidlik ja president Donald Trump pole seisukohta võtnud. Kreml on teatanud, et on valmis ja huvitatud tegema Saksamaaga koostööd andmete vahetamisel Navalnõi mürgitamise juhtumis.

On teada, et Navalnõi aktiivne poliitiline tegevus ja korruptsioonivastane võitlus on talle tekitanud hulgaliselt vaenlasi, kes tunneksid tema kõrvaldamise üle heameelt. Vaenlaste paljusus on omamoodi alibi mürgitamise korraldajale, sest võimalikke kahtlusaluseid on palju.

Samas on äärmiselt ebatõenäoline, et keegi Navalnõi väiksematest vaenlastest võis selle teo toime panna omaalgatuslikult, sest see annaks Kremlile otsese motiivi kasutada oma süütuse tõestamiseks kõiki jõude, et mõrvakatse sooritaja tabada ja kohtu ette tuua.

JUHTmõte

Rahvusvaheline üldsus siin- ja sealpool Atlandit peab jõudma oma hinnangutes Navalnõi mürgitamise kohta üksmeelele ja andma vastuse, millel oleks ka reaalne mõju.

10

Lisaks tuleb arvestada, et Novitšok on mürk, mida arvatakse olevat üksnes salateenistuse käsutuses, ja selle tuvastamine Saksa laborites inkrimineerib üsna otseselt Venemaa valitsust.

Ratsionaalselt kaalutledes ei oleks ju Putinile vaja järjekordset mürgitamisskandaali, mis ilma kahtluseta viib Venemaa ja lääne suhete edasise halvenemiseni. Merkeli parteikaaslane ja võimalik mantlipärija Norbert Röttgen ongi juba nõudnud Nord Stream 2 ehituse peatamist. Välispoliitika eksperdid peavad sellist sammu siiski vähetõenäoliseks ja võib juhtuda, et peale karmide sõnade mingeid tõsiseid tagajärgi Navalnõi mürgitamine Putini režiimile rahvusvaheliselt ei toogi.

Kõike seda arvestades on võimalik, et Navalnõi lubati Saksamaale viia üksnes selleks, et Kremli seotus tapmiskatsega rahvusvaheliselt kinnitust saaks. Arvestades pikaajalisi meeleavaldusi Habarovskis ja Valgevene revolutsiooni võimalikku eeskuju, oleks tegu Putini otsese ja väga küünilise sisepoliitilise jõudemonstratsiooniga, mille eesmärk on kõigile teisitimõtlejatele üheselt märku anda, et kehtivale režiimile vastuhakkajad hävitatakse otsustavalt, hoolimata rahvusvahelisest reaktsioonist.

Demokraatliku maailmakorra ja lääne väärtussüsteemiga on sellised meetodid teravalt vastuolus, mistõttu peab rahvusvaheline üldsus siin- ja sealpool Atlandit jõudma oma hinnangutes Navalnõi mürgitamise kohta üksmeelele ja andma vastuse, millel oleks ka reaalne mõju.

Seotud lood
03.09.2020 05.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto