Sisukord
Arvamus
Tänane leht
04.09.2020
Eesti Yana Toom: inimesed ootavad Narvas võimuvahetust (7) Eesti lühiuudised Ivo Juurvee: Novitšokiga mürgitamine on päris keerukas Valitsus hakkab läbi vaidlema haigushüvitise maksmise skeemi Muusikaelu­ tulevik paistab tulutu ja ebamäärane HOIA on jõudnud 80 000 inimese telefoni Martin Hallik mõisteti kuriteosüüdistuses õigeks (1) TÜ kliinikumi juhiks saab Priit Perens Majandus Endover: tuhandeeurose palgaga saab endale uusarendust lubada küll (17) Majanduse lühiuudised Jaapani investorid on mures – mis saab abenoomikast? Välismaa Novitšok survestab Euroopat (3) Välismaa lühiuudised Slovaki ajakirjaniku mõrvas süüdistatu mõisteti õigeks Arvamus Juhtkiri: Novitšok ootab vastust (10) Henry Lääne: ralli - ootamatu, aga mitte ime Kristjan Pulk, Maaja Vadi: kiired otsused ning tasapisi taipamine (1) Maarja Tinn: eestlaste ühisosa otsides (7) Indrek Aarna: vesinik pole võluvits (3) Lugejakiri: arusaamatu salastamine (1) Tsipe Aavik: põllumajandusmaastikke ohustab elurikkuse kadumine (2) Rein Kuresoo: suitsupääsukesed rukkilillede vahele (5) Eneli Viik: kas Eesti põllumajanduskeskkonna toetustega alad soosivad kimalasi? Jaanus Elts: põllulindude arvukus kahaneb kiiresti Kultuur EFTA 2020: kus on raha, sinna läheb ka auhind Loomeinimeste ebakindel elu: näitus oma koha otsimisest Sport Spordi lühiuudised Teises setis lagunenud Kanepi: jäin surve alla, kuna serv ei õnnestunud PM Rally Estonial ⟩ MM-sari jõuab Eestis tähiseni, milleks kulus 47 aastat EOK rahajagamine tekitas kergejõustikuringkonnas pahameelt PM Rally Estonial ⟩ Tänak on kindel, et näiline eelis ei anna talle edu: seis peaks olema võrdne PM Rally Estonial ⟩ Asjaajamise rägastik tõelisi Soome rallifänne ei heiduta PM Rally Estonial ⟩ Kas Rovanperä suudab Tänakut survestada, nagu ütles Mäkinen? «Ma pole selles nii kindel.» Tartu Natuke rallit jõuab nädalavahetusel ka kesklinna Kliinikumi uue juhi sõela läbis ekspankur Priit Perens Tartu lühiuudised Tuumajaam Tartusse? Volikogu esimees kutsub tuumaenergia poolt meelt avaldama (11) Linnavolikogu naaseb ülikooli raamatu­kokku Remonditud kontserdimaja täidavad elamused Risto Joost lahendas suure dilemma Heiki Lill: miks ehitaja ehitada ei taha? Peeter Olesk: kuidas sinu poole pöörduda? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kristjan Pulk, Maaja Vadi: kiired otsused ning tasapisi taipamine

5 min lugemist
  • Heuristikud võimaldavad säästa vaimujõudu.
  • Mõnikord petavad heuristikud meie teadvust.
  • Kiiresti tehtud otsused pole alati ratsionaalsed.
Puuvilja ostes valime tavaliselt hetke-eelistuse järgi. FOTO: Arvo Meeks

Kuidas toimub kiire otsustamine ja milliseid ohte see sisaldab? Kas saab alati usaldada intuitsiooni või tuleb hoopis mõtted ritta panna, kirjutavad TÜ majandusteaduskonna nooremteadur Kristjan Pulk ja juhtimise professor Maaja Vadi.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Alustuseks esitame tõestisündinud loo targast, edukast ja haritud inimesest, kes langes lihtsasse kiire otsustamise lõksu.

Tunnustatud füüsikaprofessor Paul, hiljuti lahutatud, otsib õnne kohtinguportaalist. Pärast mõningaid luhtunud katseid saab ta lõpuks jutule piltilusa bikiinimodelliga. Esmalt ei suuda ta oma õnne uskuda, kuid pärast poolt aastat romantilisi veebisõnumeid soovib kaunitar lõpuks kohtuda. Kokkusaamiseks lendab Paul Lõuna-Ameerikasse, kuid kokkulepitud hotellitoast leiab ta ainult kirjakese. Naine pidi ootamatult lahkuma. Veelgi hullem, ta oli oma käekoti tuppa unustanud. Kuid ehk on mees nõus selle väärika vaevatasu eest neiule Argentinasse toimetama? Kuna ta oli juba nii kaugele tulnud, siis ei tundunud see võimatu.

Paul valis esimese võimaliku lennu, muretses piletid ja asus ruttu minekule. Kui ta oli pagasi loovutanud, pidas turvateenistus ta kinni. Esitati süüdistus: kahe kilo kokaiini smugeldamine üle riigipiiri. Pauli üllatuseks ei suhelnudki ta kohtinguportaalis bikiinimodelliga, vaid hoopis habemiku narkodiileriga. Säärane kriitikavaba mõtteviis viis ta vanglasse.

Miks professor ei vaadanud koti sisemusse? Miks üldse sõita teisele poole maailma vaid kirjavahetuse ajel? Põhjuseid võib olla mitmeid. Võib-olla otsustas ta meelega smugeldamise kasuks? Selle versiooni tõenäosus on ilmselt palju väiksem kui see, et tugevad tunded ähmastasid tema kriitilist mõtlemist ning otsustamist.

03.09.2020 05.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto