Sisukord
AK
Tänane leht
05.09.2020
Eesti Reinsalu Läti kriitikast: Eesti ei ole rikkunud Balti mulli reegleid (2) Karantiini jäänu võib saada kõne politseilt (2) Eesti lühiuudised Eesti loob süljepõhist koroonatesti meedikute leige huvi kiuste (4) Reps: viiruse tõttu me lõplikult ühtegi kooli ei sulge Kohvikupidaja süüdistab linnaosa alatuses (1) Autoromud raiskavad hinnalist tänavaruumi Legendaarne Toronto Eesti Maja müüdi maha (2) Majandus Haritud inimesed on ka paremad investorid (1) Miks aktsiajagamine põhjustab hinnarallit? (1) Üleilmsed börsid edukad, aga Mari august niru Välismaa Venemaa kiirustab vaktsiinivõidule (1) Välismaa lühiuudised Punkerdamisäri kasv ähvardab pingviine välja suretada KOMMENTAAR ⟩ Musta kulla lummus räsib Saudi Araabia majandust (5) Arvamus Jukka Mallinen: Soome ja Eesti on infosõjas üks võitluspaar (6) Juhtkiri: ei saa me läbi Lätita (2) Marica Lillemets: valimisteks joondu, valvel! (3) Klausliga hoiatus Läänemere valitsejalt Veel üks saak Vargamäe põllult Ärka! See toimub päriselt Kogemused ja maine Sport «Olen kuulnud küll, et siia tuuakse rohkem politseinikke, aga eks ole näha, kas nad meid kätte saavad.» Lennukas ralli muudab sõitjad ettevaatlikuks Ott Tänak oli avakatsel kolmas Spordi lühiuudised PM Rally Estonial ⟩ Kiiruskatsete ettevalmistaja pidi murdma maaomanike vastuseisu (1) Ronaldo ründepartner võib Sorga ründehierarhias tahapoole puksida Merendus Merenduse lühiuudised Koroonahirm seiskas piiriülese merematkamise AK Jukka Mallinen: Soome ja Eesti on infosõjas üks võitluspaar (6) Vladimir Sazonov: Covid-19 ja russofoobia – Kremli infosõja relvad (9) Sirje Kiini essee: vajame väärikuse väärtustamist (19) EKI keelekool: prügi sünonüümid Tarmo Soomere: teadlaste argumendid lammutavad puidu põletamist soosivat maksumüüri (32) Krista Fischer: kas koroonaviirus on tõepoolest kaasa toonud «salapäraseid lisasurmasid»? (11) Eesti teatri murrang või murdumine? Digikultuur. Digikihiline muuseum Ray Bradbury nostalgia-karneval Vikerkaar loeb. Atwoodi düstoopia teine tulemine Ükskord jõulupoiss, alati jõulupoiss ehk Macaulay Culkin 40 Nädala plaat: Manna ei anna alla Juurikas. Ma viskan su ära Juurikas. Ralli paneb Lõuna-Eesti elama! Arter Raul Vaiksoo: on suur rumalus siduda kunsti või loomet poliitikaga (18) «Rakett 69» võitja: niisama elul järel lohisemine ei ole mingi elu Ootamatult ränk ööpäev lõi sitke eesti mehe jalust (2) Koduarestis maailmarändurid ihkavad teele Võsastunud Kubja-Mardi talust sai lilleaiaga filmitalu Üleilmne kohvihitt: vahuks klopitud kohv Rally Estonia linnakatse: võita on vähe, kaotada nii palju Soome paaditootja XO uudismudel 260 Cabin ootab sügistorme ja jääd Muinasjutust kuub, klaasist kleit ja kantavad košmaarid (4) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Vladimir Sazonov: Covid-19 ja russofoobia – Kremli infosõja relvad

5 min lugemist
  • Russofoobia rõhutamine on Vene propaganda põhiline tööriist
  • Kreml kasutas Covid-19 levikut näitamaks Baltimaid nõrgana
  • Venemaa käitumine sarnaneb langeva Rooma impeeriumiga
Venemaa kasutab koroonaviiruse levikut ära infosõjas. Foto on illustratiivne. FOTO: Shutterstock

Venemaa hübriidsõja peamisteks vahenditeks on kujunenud igasugused infomanipulatsioonid (valeuudised, desinformatsioon, vandenõuteooriad jne), teisisõnu infosõda. Praegu väärib erilist tähelepanu nii Kremli tekitatud infomüra Covid-19 ümber kui ka Valgevenes toimuv. Kõiki neid sündmusi on Kreml üritanud ära kasutada oma poliitilise tegevusplaani täitmiseks, teiste hulgas ka Eesti vastu, kirjutab Sisekaitsekadeemia teadur Vladimir Sazonov.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Muidugi üritab Kreml ära kasutada läänes kogu poliitilist spektrit nii paremast kui ka vasakust leerist, loomulikult ka äärmuslasi. Vasakäärmuslaste ja putinistide kooslus on üpris tavapärane Kremli-meelne seltskond. Soomlane Jukka Mallinen kirjeldab intervjuus Postimehele putinistide ja vasakäärmuslaste laimukampaania sihtmärgiks sattumist. Olen ise kirjutanud sellest, kuidas Kreml üritab Itaalias vasakpoolseid oma huvides ära kasutada (Anton Paier, Vladimir Sazonov «Kominternist Putini režiimini», ERR 03.11.2019). Kreml kasutab ära ka paremäärmuslasi, ent Kremli-meelsete seas leidub ka mõõdukate vaadetega isikuid. Kuid muidugi on mõjutustegevusel lihtsam leida kandepinda äärmuslaste seas.

Olen nõus ka teise Jukka Mallineni väitega, et Kremli infosõda Soome vastu toimus juba 1990ndatel. Sama saab öelda ka Venemaa Eesti vastu suunatud tegevuse kohta, lisades, et Putini valitsemisajal on infosõda aktiviseerunud. Juba 1990ndatel hakkas Venemaa Eestit süüdistama siinse venekeelse elanikkonna diskrimineerimises, kasutades infosõja relvana väidetavat russofoobiat (vt Andres Ventsel, Vladimir Sazonov «Russofoobia mobiliseeriv jõud», PM 26.06.2018). Russofoobia on igivana vene propaganda raudvara, millega Venemaa on aastakümneid ja aastasadu sildistanud oma sise- ja välisvaenlasi. Selle mõiste juured ulatuvad 19. sajandisse, viimasel ajal on see üks peamistest Vene infosõja vahenditest.

04.09.2020 07.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto