Sisukord
AK
Tänane leht
05.09.2020
Eesti Reinsalu Läti kriitikast: Eesti ei ole rikkunud Balti mulli reegleid (2) Karantiini jäänu võib saada kõne politseilt (2) Eesti lühiuudised Eesti loob süljepõhist koroonatesti meedikute leige huvi kiuste (4) Reps: viiruse tõttu me lõplikult ühtegi kooli ei sulge Kohvikupidaja süüdistab linnaosa alatuses (1) Autoromud raiskavad hinnalist tänavaruumi Legendaarne Toronto Eesti Maja müüdi maha (2) Majandus Haritud inimesed on ka paremad investorid (1) Miks aktsiajagamine põhjustab hinnarallit? (1) Üleilmsed börsid edukad, aga Mari august niru Välismaa Venemaa kiirustab vaktsiinivõidule (1) Välismaa lühiuudised Punkerdamisäri kasv ähvardab pingviine välja suretada KOMMENTAAR ⟩ Musta kulla lummus räsib Saudi Araabia majandust (5) Arvamus Jukka Mallinen: Soome ja Eesti on infosõjas üks võitluspaar (6) Juhtkiri: ei saa me läbi Lätita (2) Marica Lillemets: valimisteks joondu, valvel! (3) Klausliga hoiatus Läänemere valitsejalt Veel üks saak Vargamäe põllult Ärka! See toimub päriselt Kogemused ja maine Sport «Olen kuulnud küll, et siia tuuakse rohkem politseinikke, aga eks ole näha, kas nad meid kätte saavad.» Lennukas ralli muudab sõitjad ettevaatlikuks Ott Tänak oli avakatsel kolmas Spordi lühiuudised PM Rally Estonial ⟩ Kiiruskatsete ettevalmistaja pidi murdma maaomanike vastuseisu (1) Ronaldo ründepartner võib Sorga ründehierarhias tahapoole puksida Merendus Merenduse lühiuudised Koroonahirm seiskas piiriülese merematkamise AK Jukka Mallinen: Soome ja Eesti on infosõjas üks võitluspaar (6) Vladimir Sazonov: Covid-19 ja russofoobia – Kremli infosõja relvad (9) Sirje Kiini essee: vajame väärikuse väärtustamist (19) EKI keelekool: prügi sünonüümid Tarmo Soomere: teadlaste argumendid lammutavad puidu põletamist soosivat maksumüüri (32) Krista Fischer: kas koroonaviirus on tõepoolest kaasa toonud «salapäraseid lisasurmasid»? (11) Eesti teatri murrang või murdumine? Digikultuur. Digikihiline muuseum Ray Bradbury nostalgia-karneval Vikerkaar loeb. Atwoodi düstoopia teine tulemine Ükskord jõulupoiss, alati jõulupoiss ehk Macaulay Culkin 40 Nädala plaat: Manna ei anna alla Juurikas. Ma viskan su ära Juurikas. Ralli paneb Lõuna-Eesti elama! Arter Raul Vaiksoo: on suur rumalus siduda kunsti või loomet poliitikaga (18) «Rakett 69» võitja: niisama elul järel lohisemine ei ole mingi elu Ootamatult ränk ööpäev lõi sitke eesti mehe jalust (2) Koduarestis maailmarändurid ihkavad teele Võsastunud Kubja-Mardi talust sai lilleaiaga filmitalu Üleilmne kohvihitt: vahuks klopitud kohv Rally Estonia linnakatse: võita on vähe, kaotada nii palju Soome paaditootja XO uudismudel 260 Cabin ootab sügistorme ja jääd Muinasjutust kuub, klaasist kleit ja kantavad košmaarid (4) Meelelahutus Koomiks Sudoku

EKI keelekool: prügi sünonüümid

2 min lugemist
Kristina Koppel FOTO: EKI

Seoses saabuva maailmakoristuspäevaga kirjutab EKI arvutileksikograaf Kristina Koppel sõna prügi sünonüümidest ja nende erinevatest tähendus- ja kasutusvarjunditest.

19. septembril toimub ligikaudu 180 riigis maailmakoristuspäev, mis on saanud alguse eestlaste juhtimisel siitsamast Eestist. Sel aastal pööratakse tähelepanu eelkõige hajusalt paiknevale väikesele ja nähtamatule prügile, nagu suitsukonid, pudelikorgid, pakendid ja ühekordsed nõud.

Eesti Keele Instituudi keeleportaalis Sõnaveeb on sõna prügi kõige esimene ehk kõige sagedamini esinev tähendus «millegi räpased, reostavad jäätmed, tarbetu kraam või koli». Sellesama tähenduse sünonüümid ehk samatähenduslikud sõnad on (kasutussageduselt langevas järjekorras) praht, rämps ja pahn.

Nende nelja sünonüümi kasutuskontekste saab omavahel võrrelda suure elektroonilise tekstikogu ehk korpuse abil, mida saab omakorda töödelda spetsiaalse tarkvaraprogrammi ehk korpuspäringusüsteemiga. Näiteks kui võrrelda korpuspäringusüsteemis omavahel sõnu prügi ja praht, siis selgub, et mõlemat kasutatakse näiteks omadussõnadega vedelev, hulpiv, kasutu ja kosmiline; kuid ainult prügi on suuremõõtmeline, metsaalune, ladestatav, korjatav ja sorteeritud; lendlev on seevastu aga ainult praht. Nii praht kui ka prügi vedeleb ja koguneb ning neid koristatakse, korjatakse ja põletatakse; kuid ainult prügi sorteeritakse, ladustatakse ja ladestatakse. Prahti see-eest loobitakse, riisutakse ja utiliseeritakse. Minna, uppuda, visata ja rännata saab aga ainult prügisse.

Võrreldes prügi sõnaga rämps, tuleb esile pigem rämpsu teine tähendus «miski tarbetu, kvaliteedilt kehv või väheväärtuslik», eriti selle alltähendus (halvustavalt alamaks, alaväärtuslikuks peetava inimese kohta): rämps on kapitalistlik, amoraalne, pärismaine ja alaväärtuslik. Pahna prügiga võrreldes tuleb esile pahna esimene, kõige sagedasem tähendus: «väheväärtuslikuks peetav raamat, muu kirjatöö või (kirjalik) mõtteavaldus; tarbetu paberikraam». Pahn on mõttetu ja seda aetakse suust välja.

Sünonüüme leiab Sõnaveebis praegu kahest kohast: need on antud sõna iga tähenduse küljes (kui neid vastaval tähendusel on) ning lehel paremat kätt rubriigis «Veel sarnaseid sõnu». Tähenduste külge lisavad sünonüüme leksikograafid. «Veel sarnaseid sõnu» on automaatselt genereeritud sõnapilv, kus esineb ka sõnu, mis ei ole paradigmaatilises seoses või mis kuuluvad lausa eri sõnaliikidesse. Need sõnad on pilve sattunud seetõttu, et esinevad korpuses otsitava sõnaga sarnases kontekstis. Näiteks on prügi sõnapilves sõna tahm, kuna ka see on sageli lenduv ja kogunev. Samamoodi leiab näiteks koera sõnapilvest kassi ja ema sõnapilvest isa.

Seotud lood
04.09.2020 07.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto