Sisukord
Arvamus
Tänane leht
08.09.2020
Eesti Meediaettevõtted kaebasid ERRi Euroopa Komisjoni Mida on Läti teinud meist paremini? (3) Eesti lühiuudised Endine BLRT töötaja rääkis rikkumisest ettevõttes Helme: mõtleme tõsiselt erakorralisele pensionitõusule (52) Eesti lühiuudised lk.6 Ametnik kohtas einestavat hundiperet Jalutaja püüdis pildile haruldase herilasämbliku Majandus Uus trend toitlustusäris: restoran, kuhu kliente sisse ei oodata (5) Majanduse lühiuudised Tarbijahinnad langesid viiendat kuud Välismaa Saksa ekskantsler sattus Navalnõi-kriisi keskmesse (17) Välismaa lühiuudised Topeltagent aitas maha võtta terrorirühmituse ladvikut Arvamus Juhtkiri: gaasijuhe ja Putini süütud sinised silmad (1) Evelyn Kaldoja: koroonasikud ja -lambad (3) Riin Seema: digisõltuvus pärsib õppimisvõimet (1) Tarmo Soomere: vaidlus vesiniku ümber kisub jaburaks (33) Keit Pentus-Rosimannus: algava poliitsügise viis võimalikku murdepunkti (17) Henn Põlluaas: Vabadussammas Maarjamäele (15) Maria Jufereva-Skuratovski: surrogaatemaduse eetiline probleem (3) FOOKUS ⟩ Jüri Ginter: väikekoolid ja hariduse regionaalpoliitika FOOKUS ⟩ Garri Raagmaa: torukoolid imevad maalapsed endasse (2) Anzori Barkalaja: maal elaja tähelepanekuid koolivõrgu korrastamisest Pille Kaisel: riik ei hooli kodulähedasest algharidusest (2) Kultuur Kultuurist lühidalt Südamlik kohtumine elu ooteruumis Kunst, millest ka lihtne inimene aru saab Sport Kontaveit kasutas koroonapausi enda arendamiseks Jalgpallikoondise peatreener: meil on pinge peal, et tulemust teha Endaga rahu teinud Ogier on valmis taanduma Kolumn ⟩ Eestlane pole ralli-, vaid Tänaku-rahvas (3) Tervis Tervise lühiuudised Heast rasvast tõuseb tervisele kasu Tallinn Endine BLRT töötaja rääkis rikkumisest ettevõttes Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: gaasijuhe ja Putini süütud sinised silmad

2 min lugemist
  • Mitmed Saksa poliitikud nõuavad gaasijuhtme ehitamise lõpetamist
  • Euroopa riikidel tuleb valida väärtuste ja majandusliku kasu vahel
  • Nord Stream 2 ehituse lõpetamine võib Saksa-USA suhteid parandada
Päeva karikatuur FOTO: Urmas Nemvalts

Saksamaa välisminister Heiko Maas ütles pühapäeval, et Moskva peaks tegema Aleksei Navalnõi mürgitamise uurimisel koostööd, et mitte sundida Berliini muutma suhtumist Nord Stream 2 projekti. Avaldus on julge, arvestades, et ei Krimmi annekteerimine ega Kremli korraldatud varasemad mürgitamised ole suutnud gaasijuhtme rajamist väärata.

Tänase lehe välismaa uudistes on ülevaade Saksa poliitikute reaktsioonidest analüüsitulemustele, mis kinnitasid Navalnõi mürgitamist Novitšokiga. Saksa opositsiooniparteide poliitikud on juba varem avaldanud arvamust, et Navalnõi juhtumi tõttu tuleks Nord Stream 2 ehitus peatada. Samuti on tehtud üleskutseid, et endine kantsler Gerhard Schröder, kes muuseas on Rosnefti juhatuse esimees, peaks tagasi astuma Venemaa riiklike energiafirmade juhatusest, kaasa arvatud Nord Stream 2st.

Uuest gaasijuhtmest on jäänud paigaldada veel 150 km, samas kui üle tuhande kilomeetri juhet on juba vette lastud. Schröderi hinnangul tuleks 12 miljardit eurot kirjutada korstnasse, juhul kui ehitus pooleli jätta.

Otsus ei mõjutaks mitte üksnes Venemaad, sest gaasijuhtme ehitusega on seotud üle saja Euroopa firma, pooled nendest Saksamaal. Projekti peatamine või lõpetamine mistahes põhjustel tähendaks neile kõigile selget majanduslikku kahju ja seetõttu pole ka seda sammu seni astutud.

Samas on Euroopa siin USAga­ selgelt eri meelt. President Donald Trump on korduvalt kritiseerinud Nord Stream 2 rajamist, kuna gaasijuhe seab ohtu Euroopa energiajulgeoleku. Varasemast on teada, et Venemaa on kasutanud gaasikraanide kinnikeeramist Ukraina mõjutamiseks ja võiks seda kriisiolukorras põhimõtteliselt teha ka Euroopaga.

Nii vähendab igasugune sõltuvus Venemaa energiast Saksamaa ja Euroopa reaktsioonide tugevust Putini mistahes avantüüridele opositsiooni lämmatamisel või territooriumide hõlmamisel, olgu siis idas, lõunas või läänes. Ja see nõrgendab ka Balti riikide julgeolekut.

Vaieldamatult oleks Nord Stream 2 peatamine väga tugev signaal Venemaale, kuid see oleks samm, millega ka Euroopa kannataks suurt majanduslikku kahju.

1

Samas on USA-l samuti majanduslikud huvid mängus, sest Venemaa gaas võistleb Euroopa turul Ameerika veeldatud maagaasiga. Nord Streami valmimine nõrgendab ameeriklaste turupositsiooni.

Kui aga gaasivaidlus asetada laiemasse NATO-liitlassuhete konteksti, siis looks Nord Stream 2ga otsustava lõpparve tegemine head eeldused Saksa-USA suhete paranemisele. Arvestades, et Merkelil on viimane ametiaeg ja tema kaks võimalikku mantlipärijat Friedrich Merz ja Norbert Röttgen on kindlalt gaasijuhtme projekti peatamise poolt, parandaks see suhteid üsna tõenäoliselt ka siis, kui USAs valitakse presidendiks tagasi Donald Trump.

Vaieldamatult oleks Nord Stream 2 peatamine väga tugev signaal Venemaale, kuid see oleks samm, millega ka Euroopa kannataks suurt majanduslikku kahju. Samas oleks see ka tugevaim signaal, mida saata transatlantiliste suhete parandamiseks Trumpile. Küsimus on selles, kas Saksamaa ja tema Euroopa partnerid on valmis seadma Navalnõi juhtumis põhimõtted kõrgemale kui majandushuvid. Seda olukorras, kui palju odavam oleks jääda uskuma Putini süütuid siniseid silmi.

Seotud lood
07.09.2020 09.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto