Sisukord
Arvamus
Tänane leht
08.09.2020
Eesti Meediaettevõtted kaebasid ERRi Euroopa Komisjoni Mida on Läti teinud meist paremini? (3) Eesti lühiuudised Endine BLRT töötaja rääkis rikkumisest ettevõttes Helme: mõtleme tõsiselt erakorralisele pensionitõusule (52) Eesti lühiuudised lk.6 Ametnik kohtas einestavat hundiperet Jalutaja püüdis pildile haruldase herilasämbliku Majandus Uus trend toitlustusäris: restoran, kuhu kliente sisse ei oodata (5) Majanduse lühiuudised Tarbijahinnad langesid viiendat kuud Välismaa Saksa ekskantsler sattus Navalnõi-kriisi keskmesse (17) Välismaa lühiuudised Topeltagent aitas maha võtta terrorirühmituse ladvikut Arvamus Juhtkiri: gaasijuhe ja Putini süütud sinised silmad (1) Evelyn Kaldoja: koroonasikud ja -lambad (3) Riin Seema: digisõltuvus pärsib õppimisvõimet (1) Tarmo Soomere: vaidlus vesiniku ümber kisub jaburaks (33) Keit Pentus-Rosimannus: algava poliitsügise viis võimalikku murdepunkti (17) Henn Põlluaas: Vabadussammas Maarjamäele (15) Maria Jufereva-Skuratovski: surrogaatemaduse eetiline probleem (3) FOOKUS ⟩ Jüri Ginter: väikekoolid ja hariduse regionaalpoliitika FOOKUS ⟩ Garri Raagmaa: torukoolid imevad maalapsed endasse (2) Anzori Barkalaja: maal elaja tähelepanekuid koolivõrgu korrastamisest Pille Kaisel: riik ei hooli kodulähedasest algharidusest (2) Kultuur Kultuurist lühidalt Südamlik kohtumine elu ooteruumis Kunst, millest ka lihtne inimene aru saab Sport Kontaveit kasutas koroonapausi enda arendamiseks Jalgpallikoondise peatreener: meil on pinge peal, et tulemust teha Endaga rahu teinud Ogier on valmis taanduma Kolumn ⟩ Eestlane pole ralli-, vaid Tänaku-rahvas (3) Tervis Tervise lühiuudised Heast rasvast tõuseb tervisele kasu Tallinn Endine BLRT töötaja rääkis rikkumisest ettevõttes Meelelahutus Koomiks Sudoku

Henn Põlluaas: Vabadussammas Maarjamäele

3 min lugemist
  • Maarjamäe memoriaal on arhitektuurselt kõrgetasemeline.
  • Tänapäeval on see pigem kaunis maastikuarhitektuuriline objekt.
  • Eestil puudub väheste riikidena oma Vabadusemonument.
  • Maarjamäe on selleks hea koht.
Henn Põlluaas. FOTO: Konstantin Sednev

Maarjamäe memoriaalid tuleks ühendada suurejooneliseks kompleksiks, kirjutab riigikogu esimees Henn Põlluaas (EKRE).

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Viimasel ajal on tõstatunud amortiseerunud ja kohati juba ohtlikus seisukorras oleva nõukogude ajal ehitatud Maarjamäe memoriaali küsimus. Laialdast ja tõsist diskussiooni sellel teemal ei ole kahjuks tekkinud, kuid tahan siinkohal oma seisukoha siiski välja tuua.

Tegemist on arhitektuurselt kõrgetasemelise ja kauni objektiga, mille on loonud tuntud eesti arhitektid, kunstnikud ja insenerid. Obelisk valmis 1960. aastal ja selle autorid olid arhitekt Mart Port ja skulptor Lembit Tolli. Kompleksis on kahel pool tribüünid, keskel tseremooniaväljak, mille kujundasid 1975. aastal arhitektid Allan Murdmaa, Peep Jänes, Rein Kersten, Henno Sepmann, kunstnik Jüri Palm, insener Vello Hüdsi. Kahju oleks sellisel asjal laguneda lasta või see hoopiski lammutada. Samas ei tule selle algsel, kommunistlikust ideoloogiast kantud kujul taastamine kõne allagi. Kuid taastada see kahtlemata tuleks. Kuidas ja millisena?

07.09.2020 09.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto