Sisukord
Arvamus
Tänane leht
09.09.2020
Eesti Analüüs ⟩ Isamaas avanesid surnult sündinud visiooni haavad (12) Eesti lühiuudised Põder päästis kraavi kukkunud proua Parteid püüavad kriisieelarves valimislubadusi (3) Tallinna Sadama kriminaalasja ähvardab Savisaare protsessi saatus (20) Majandus E-Eesti toidab tõhusalt siinseid firmaloojaid Majanduse lühiuudised Lihatööstuse juht: lihavaba liha pole tont, mida karta (3) Välismaa Iiri volinikuvahetus tõstis Dombrovskise staatust Austraalia ajakirjanikud pagesid Hiinast Valgevene opositsionäär peeti Ukraina piiril kinni (1) Välismaa lühiuudised Intervjuu ⟩ Tehver: advokaatide elu Valgevene-sugustes riikides on skisofreeniline (3) Arvamus Juhtkiri: raha lühikene, eelarve pikk (5) Aimar Altosaar:elame edasi ka koroonaga (1) Helir-Valdor Seeder: eesti ja inglise keele tasakaal kõrghariduses vajab reguleerimist (15) Priit Humal: Ministeerium avalikustagu tasuvusanalüüsid (15) Rasmus Pikkani: tuleviku viletsam pensionipõli (60) Karl Jaagup Vahtre: ohtlik tühistamise kultuur (8) FOOKUS ⟩ Peep Talving: toimivat Covid-19 ravi alles otsitakse Kadri Tammepuu: plaaniline ravi tuleb säilitada Fookus FOOKUS ⟩ Peep Talving: toimivat Covid-19 ravi alles otsitakse Kadri Tammepuu: plaaniline ravi tuleb säilitada Kultuur Surm on kõigest sotsiaalne konstruktsioon? Tants, mis rõhutab ilu haprust Sport Hyundai boss Andrea Adamo loodab, et koostöö eestlastega kestab kaua Spordi lühiuudised Kaotus Armeeniale tüürib Eesti jalgpallikoondist mudaliiga suunas (1) Kirt maailmarekordit ohustavast Vetterist: kuulitõukaja jõud segatud suure plastilisusega (1) Tartu Draama pika laua taha tuli külalistega koos ka tiba vihma Ott Kiens: elurikkus Ihastes ja mujal (1) Jüri Kõre: elurikkus nagu koronaviirus! Verevi randa plaanitav ujula tekitab eriarvamusi (2) Veel üks Tartu ülikooli tudeng nakatus koroonaviirusega Tartu lühiuudised Miks töötab Turu ja Riia tänava ristmikul fooride küljes sekundiloendur vaid punase tule ajal? Tartu linnapea ja vallavanema hinnangul poleks 100 000 pealine rallipublik mingi probleem Prügipõletuse jääksoojus lendab esialgu tuulde Tippkorvpallur Timo Eichfuss alustas uues ametis Elvas Esitlusele tuleb kõiksuse rännuraamat Meelelahutus Koomiks Sudoku

Rasmus Pikkani: tuleviku viletsam pensionipõli

4 min lugemist
  • Inimesed keskenduvad lühiajalistele probleemidele.
  • Tulevikus napib pensionäride ülalpidajaid.
  • Pension on isiklik vastutus.
Rasmus Pikkani. FOTO: Luminor

Hiljuti Baltimaades läbi viidud uuringu järgi ei tunne inimesed, et neil on pensioniks piisavalt kogutud, kuid samas ei soovi ka iseseisvalt säästa, kirjutab Luminori Baltikumi pensioniüksuse juht Rasmus Pikkani.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Miks siis ei taheta iseseisvalt koguda, hoolimata teadvustatud ebakindlusest tuleviku ees? Kõige lihtsam on seletus, et inimese bioloogilises koodis tundub tugevamat häält tegevat vajadus püsida elus «järgmise kevadeni» kui soov teadlikult tegeleda probleemidega, mis asetsevad alles aastakümnete kauguses tulevikus. Aktiivselt lahendusi otsimas hoiab meid tõenäoliselt pigem auto, mis vanadusest ebausaldusväärsemaks muutub ja tihedamini remonti vajab, kasvavale perele kitsaks jääv korter või parandamist vajavad hambad. Mitte aga meie pension 30 aasta pärast tulevikus, mis ühegi eelduse ega arvutuse järgi ei saa kuidagi garanteerida meile harjumuspärast elu.

Kui vaadata kas või samme, mida ollakse valmis kohe astuma globaalse soojenemise pidurdamiseks, saame aru, et pikaajaliste probleemide ignoreerimine on kogu arenenud maailmale iseloomulik ühiskondlik probleem. Lisaks võib Eestis piirata valmisolekut tegeleda põlvkonnaüleste probleemidega ka siinne kogetud ajalooline ebastabiilsus. Kuigi Eesti vabariik on taas järjepidevalt tegus olnud pea kolm kümnendit, on ka selle perioodi esimesse poolde mahtunud hulk muutusi nii iseseisvuse taastamisele järgnenud reformide, ulatuslike struktuursete kohandumiste kui ka kiire inflatsiooni näol.

Siiski on sügavamad majanduslikke väärtusi mõjutanud struktuursed reformid jäänud üheksakümnendatesse ja loodetavasti ei käsitle elanikkonna enamik Eestit ajutise projektina Euroopa äärealal, mistõttu ühiskondliku ebastabiilsuse argument võiks olla mittesäästmise vabanduste nimekirjast kadunud.

08.09.2020 10.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto