Sisukord
Fookus
Tänane leht
09.09.2020
Eesti Analüüs ⟩ Isamaas avanesid surnult sündinud visiooni haavad (12) Eesti lühiuudised Põder päästis kraavi kukkunud proua Parteid püüavad kriisieelarves valimislubadusi (3) Tallinna Sadama kriminaalasja ähvardab Savisaare protsessi saatus (20) Majandus E-Eesti toidab tõhusalt siinseid firmaloojaid Majanduse lühiuudised Lihatööstuse juht: lihavaba liha pole tont, mida karta (3) Välismaa Iiri volinikuvahetus tõstis Dombrovskise staatust Austraalia ajakirjanikud pagesid Hiinast Valgevene opositsionäär peeti Ukraina piiril kinni (1) Välismaa lühiuudised Intervjuu ⟩ Tehver: advokaatide elu Valgevene-sugustes riikides on skisofreeniline (3) Arvamus Juhtkiri: raha lühikene, eelarve pikk (5) Aimar Altosaar:elame edasi ka koroonaga (1) Helir-Valdor Seeder: eesti ja inglise keele tasakaal kõrghariduses vajab reguleerimist (15) Priit Humal: Ministeerium avalikustagu tasuvusanalüüsid (15) Rasmus Pikkani: tuleviku viletsam pensionipõli (60) Karl Jaagup Vahtre: ohtlik tühistamise kultuur (8) FOOKUS ⟩ Peep Talving: toimivat Covid-19 ravi alles otsitakse Kadri Tammepuu: plaaniline ravi tuleb säilitada Kultuur Surm on kõigest sotsiaalne konstruktsioon? Tants, mis rõhutab ilu haprust Sport Hyundai boss Andrea Adamo loodab, et koostöö eestlastega kestab kaua Spordi lühiuudised Kaotus Armeeniale tüürib Eesti jalgpallikoondist mudaliiga suunas (1) Kirt maailmarekordit ohustavast Vetterist: kuulitõukaja jõud segatud suure plastilisusega (1) Tartu Draama pika laua taha tuli külalistega koos ka tiba vihma Ott Kiens: elurikkus Ihastes ja mujal (1) Jüri Kõre: elurikkus nagu koronaviirus! Verevi randa plaanitav ujula tekitab eriarvamusi (2) Veel üks Tartu ülikooli tudeng nakatus koroonaviirusega Tartu lühiuudised Miks töötab Turu ja Riia tänava ristmikul fooride küljes sekundiloendur vaid punase tule ajal? Tartu linnapea ja vallavanema hinnangul poleks 100 000 pealine rallipublik mingi probleem Prügipõletuse jääksoojus lendab esialgu tuulde Tippkorvpallur Timo Eichfuss alustas uues ametis Elvas Esitlusele tuleb kõiksuse rännuraamat Meelelahutus Koomiks Sudoku

FOOKUS ⟩ Peep Talving: toimivat Covid-19 ravi alles otsitakse

8 min lugemist
  • Kuna haigestumine Covid-19-sse kasvab kiiresti, juurutab PERH maskikandmist.
  • Arstid ja laborandid vaevavad pead, miks kõigil haigestunutel ei teki antikehi.
  • Suvest pole PERHis intensiivravis olnud haigeid, kellel proovida deksametasooni.
Põhja-Eesti regionaalhaigla ülemarst Peep Talving ütles, et suvest pole neil intensiivravis olnud Covid-19-haiged, kelle ravimisel proovida praegu tõhusaimaks loetavat deksametasooni. FOTO: Tairo Lutter

Kuigi Põhja-Eesti regionaalhaiglas käivad lõikused täistuuridel, kriisi ajal ära jäänud töid aasta lõpuks järele teha ei jõuta, räägib ülemarst Peep Talving intervjuus Kadri Tammepuule.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Covid-19 teine tõusulaine kerkib kõige kiiremini Tallinnas, kus haiglad saavutasid alles suve teises pooles kriisieelse töörütmi. Positiivsete SARS-CoV-2 viirusetestide hulga kasv pealinnas sunnib taas mõtlema plaanilise ravi piiramisele. Kevadise epideemiapuhanguga saadud kogemustest ja tulevikuplaanidest räägib Põhja-Eesti regionaalhaigla ülemarst professor Peep Talving.

Mida koroonakriis arstidele õpetas?

Väga palju, näiteks ühtekuuluvustunnet. Kui koroonaviirus kiiresti levima hakkas, algas üle maailma massiivne teaduse tegemine ja koostöö, et leida Covid-19le ravi ja vaktsiini. Esimest korda ajaloos juhtus nii, et teaduskirjastused nagu Elsevier, Springer ja Wiley, aga ka teadusportaal PubMed ja -ajakirjad tegid oma internetiportaalid arstidele tasuta kättesaadavaks. Kartsime meditsiinisüsteemis juhtuvat samasugust katastroofi nagu Põhja-Itaalias, õnneks suutsime me ühiskonnana selle ära hoida.

Koroonaviiruste perekond pole ju iseenesest uus. Igal aastal teeme haiglas umbes 400 koroonaviiruse testi, aga need viirused on olnud leebemad. SARS ja MERS andsid märku, et samast perekonnast võib peagi ilmuda uus ohtlik tegelane, kuid ikka tuli SARS-CoV-2 ootamatult.

Nüüdseks on selge, et Covid-19 viirus nakkab kergesti, aga see ei tekita karjaimmuunsust, mida Rootsi lootis saavutada. Soe ilm viirusele ei mõju, sest Araabia poolsaarel ja Lõuna-Aafrika Vabariigis levib viirus samamoodi kui põhja pool.

SARS ja MERS nakkasid alles siis, kui ilmnesid haigusnähud. Covid-19 kohta teame nüüd, et viirus levib teisele inimesele ka 48 tundi enne sümptomite ilmumist. Peiteajal ei osata nakatajat vältida, lisaks põeb 80 protsenti inimestest haigust kergelt. See kõik teeb viiruse leviku piiramise keerulisemaks.

Mis aitaks viiruse levikut haiglas vältida?

Võtmeküsimuseks on kiirtestid. Kui EMOsse saabub korraga viis raske köhaga halvas seisundis haiget, kes tuleb haiglasse jälgimisele jätta, on tähtis teada, ega nad Covid-19 põe. Vastasel juhul peab nad ülejäänud haigetest isoleerima. Kasutame praegu ühte Covid-19 kiirtesti, millega saame tulemuse tunni aja jooksul, aga testide arv on piiratud.

08.09.2020 10.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto