Sisukord
Kultuur
Tänane leht
09.09.2020
Eesti Analüüs ⟩ Isamaas avanesid surnult sündinud visiooni haavad (12) Eesti lühiuudised Põder päästis kraavi kukkunud proua Parteid püüavad kriisieelarves valimislubadusi (3) Tallinna Sadama kriminaalasja ähvardab Savisaare protsessi saatus (20) Majandus E-Eesti toidab tõhusalt siinseid firmaloojaid Majanduse lühiuudised Lihatööstuse juht: lihavaba liha pole tont, mida karta (3) Välismaa Iiri volinikuvahetus tõstis Dombrovskise staatust Austraalia ajakirjanikud pagesid Hiinast Valgevene opositsionäär peeti Ukraina piiril kinni (1) Välismaa lühiuudised Intervjuu ⟩ Tehver: advokaatide elu Valgevene-sugustes riikides on skisofreeniline (3) Arvamus Juhtkiri: raha lühikene, eelarve pikk (5) Aimar Altosaar:elame edasi ka koroonaga (1) Helir-Valdor Seeder: eesti ja inglise keele tasakaal kõrghariduses vajab reguleerimist (15) Priit Humal: Ministeerium avalikustagu tasuvusanalüüsid (15) Rasmus Pikkani: tuleviku viletsam pensionipõli (60) Karl Jaagup Vahtre: ohtlik tühistamise kultuur (8) FOOKUS ⟩ Peep Talving: toimivat Covid-19 ravi alles otsitakse Kadri Tammepuu: plaaniline ravi tuleb säilitada Kultuur Surm on kõigest sotsiaalne konstruktsioon? Tants, mis rõhutab ilu haprust Sport Hyundai boss Andrea Adamo loodab, et koostöö eestlastega kestab kaua Spordi lühiuudised Kaotus Armeeniale tüürib Eesti jalgpallikoondist mudaliiga suunas (1) Kirt maailmarekordit ohustavast Vetterist: kuulitõukaja jõud segatud suure plastilisusega (1) Tartu Draama pika laua taha tuli külalistega koos ka tiba vihma Ott Kiens: elurikkus Ihastes ja mujal (1) Jüri Kõre: elurikkus nagu koronaviirus! Verevi randa plaanitav ujula tekitab eriarvamusi (2) Veel üks Tartu ülikooli tudeng nakatus koroonaviirusega Tartu lühiuudised Miks töötab Turu ja Riia tänava ristmikul fooride küljes sekundiloendur vaid punase tule ajal? Tartu linnapea ja vallavanema hinnangul poleks 100 000 pealine rallipublik mingi probleem Prügipõletuse jääksoojus lendab esialgu tuulde Tippkorvpallur Timo Eichfuss alustas uues ametis Elvas Esitlusele tuleb kõiksuse rännuraamat Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tants, mis rõhutab ilu haprust

3 min lugemist
«Habras ilu» on üks selliseid lavastusi, mida on võimalik luua vaid selliste tantsijatega, kellel on olnud õnne aastaid koos töötada, üksteist tunnetada ja seeläbi luua jagatud ruum, milles toimub enam kui see, mida silmad-kõrvad vastu võtavad. FOTO: Fine 5

On loojaid, kes tegelevad meid ümbritseva argireaalsusega, selle elu õilistavate ja muserdavate tahkudega. Sõnad, helid ja liigutused, mida nad oma loomingus kasutavad, on suunatud sellele, et juhtida tähelepanu argises peituvatele tähendustele. Ja on loojaid, kelle jaoks kõik meid ümbritsev on teeviit kuhugi kaugemale: silmaga nähtamatule ja kõrvaga kuuldamatule tegelikkusele, mille tabamiseks tuleb kasutada meile, inimestele hoomatavaid sõnu, helisid ja liigutusi, kuid mille puhul on juba eos teada, et nende suutlikkus edasi anda väljendamatut on masendavalt piiratud.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Mul on tunne, et Fine 5 on oma loomingus pidevalt püüelnud selle teise poole ning nende õnnestumised ja ebaõnnestumised on seotud sellega, mil määral suudavad inimlikult kättesaadavad vahendid haarata ja kirjeldada seda, mida suudame taibata üksnes vilksamisi, silmanurgast, viivuks. Millel on oht kohe kaduda argisesse ja asisesse. Ununeda kui ebaoluline.

«Habras ilu» on kavalehe järgi teekond «kehameele sügavamale territooriumile, pindmistest mõtte- ja liikumiskihtidest kaugemale, et uurida inimese elupulsi tuksumist selle hapramas staadiumis». Koreograaf on loomiseks saanud innustust oma ema parkinsonismist mõjutatud kehast, kuid «lavastuse eesmärgiks pole parkinsonismi ilmingute kopeerimine või reprodutseerimine laval», isegi kui sellest haigusest tingitud värinad, võppumised ja võbelused on tantsijate kehas äratuntavad.

Lavastus ei ole Parkisoni tõvest või isegi haigusest kui sellisest, vaid (minu silmis) püüe edastada seda taipamist, mida võib kaasa tuua elu krooniliselt haige kõrval. Siinkohal mõjutab minu vaatepunkti tugevasti oma vahetu kogemus raske kroonilise haiguse (dementsuse) kõrval elamisest ja nendest mõttesähvatusest, mida ma tänu – just nimelt tänu sellele – olen saanud.

08.09.2020 10.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto