Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
10.09.2020
Eesti Süütust musist karmi ahistamiseni (31) Ratas eelarvekõnelustel: kärpima täna minna ei tasu Eesti lühiuudised lk.4 Tallinn laseb käiku uued ennetusmeetmed Lummav kanarbikuväli särab 45 eri toonis Turvakaamera video ⟩ Tagaotsitava tapja eelmise veretööni viis tühine fraas (5) Tallinna tulevane kantsler: laenuplaani meil pole Majandus Majanduse lühiuudised Circle K emaettevõte on aktiivne ülevõtja Välismaa Maailma vaktsiiniralli esimene tagasilöök Taani minister sai soomukisõiduks maski pähe Taani välisminister Postimehele: Taani ootab ELilt kiireid sanktsioone Minskile (2) Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri: finišita võidujooks vaktsiinile Herman Kelomees: Martin Helme Voldemort (28) Kertu Birgit Anton: IT-ässad soost olenemata (5) Raul-Allan Kiivet: teeme koroonaga koalitsioonileppe (1) Merlin Murumets: kes vajab elatisabi? (1) FOOKUS ⟩ Andreas Anvelt: laiapindne paberist riigikaitse? (5) FOOKUS ⟩ Erkki Koort: riigikaitses maksab Keskerakonna sõna (6) Kultuur Maarja Nuudi mitu maailma Missivalimised ja draakoni tagumik Eesti vähetuntud linnriigis Sport Analüüs ⟩ Kas kuulame Ronald Koemanit? Ehk Eesti jalgpall pulkadeks lahti ja uus algus puhtalt lehelt (7) Spordi lühiuudised Ralliportaal: Hyundai keeldus osalemast Läti WRC-etapil (3) Tallinn Tallinn laseb käiku uued ennetusmeetmed Reis Riiga! Veel üheks päevaks? Valguselinn Pariis viirusevines Maa Elu Eesti mahemaaks saamise unistus ähvardab kokku kukkuda (9) Mahemaa osakaalu on raske säilitada Köögiviljakasvatajatel on tänavu jälle eriline sügis Nädala mõte: aumärk Ratasele? Loenduse tulemused jõuavad toetuste määrajate lauale Millega on hea õunamahla teha? Piimandusmuuseumis saab käsitsi lehma lüpsta Mis on vesipüks? Vitamiinirikkad kukeseened sobivad külmutada ja kuivatada Tülikale traatussile otsitakse katsepõldudel biotõrjet Kindlus peidab endas tipprestorani Meelelahutus Koomiks Sudoku

Köögiviljakasvatajatel on tänavu jälle eriline sügis

4 min lugemist
Saaremaa suurim köögiviljakasvataja Aarne Põri soovib tarbijatele kaupa võimalikult värskena pakkuda, nii võetakse kapsast, kartulit ja peeti näpuotsaga. FOTO: Erakogu

Köögiviljakasvatajatel käib praegu tavaline kiire saagikoristus, kus isegi vestluseks on keeruline hetke leida. Samas on ka eriline aeg, erilise aja tõttu maailmas ja riigiisade omapärase suhtumise tõttu köögiviljakasvatajatesse.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

ASi Sagro tootmisjuht Madis Kahuga leiame vestluseks sobiva aja kolmandal katsel, kuid see pole mehe sõnutsi midagi erilist. Kui on ilus ilm, käib kogu jõududega saagikoristus ja niipea kui hakkab vihma sadama, läheb suur kiire justkui ära, kuid teine kiire tuleb kohe asemele, sest köögiviljanduses on saagikoristamise kõrvalt vaja see ka pakendada või teha tööd katmikaladel.

Saaremaa suurima köögiviljakasvataja Aarne Põriga on sama lugu. „Luban, et helistan teile kohe tagasi, kui veok saab laetud,” ütles ta, kui olime püüdnud vestluseks juba mitmendat korda aega leida.

Saagi lattujõudmiseni on veel aega

Köögiviljakasvatajatel käib praegu kõige koristus – võetakse nii kapsast, kartulit kui ka peeti, kõike näpuotsaga, sest nii Kahu kui ka Põri soov on tarbijatele kõike võimalikult värskena pakkuda. „Salve me saaki veel ei korjagi. Päris hilise saagi koristuseni on veel aega, käib keskhilise saagi koristus. See konveier on meil kevadise külviga paigas,” selgitas Kahu.

Põri sõnutsi võtavad nad lattu 20–30 tonni kaupa ehk kogustes, mida hulgilaod neilt soovivad. Saaremaalt kilosid välja saata on kallis, seda saab teha vaid ühel päeval nädalas ja restoranidele, täpsustas ta.

Ka selles on köögivilja kasvatavad mehed ühte meelt, et ilmataadi sõna tuleb kuulata. Nii tuli Harjumaal Laagri kandis tegutseval Kahul juba kolmas aasta järjest kevadel kuumuses ja kuivuses õiget külvamisaega leida. „Algul vajas meil kõik kastmist ja siis jälle tuli suur sahmakas vihma, mis oli meie põldudele liig,” kõneles ta.

Põri sõnas, et ka neile oli kevad eriskummaline, kuid see tähendab pigem lintis maad ehk pastataolist mulda, mis kuivas aeglaselt.

09.09.2020 11.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto