Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
10.09.2020
Eesti Süütust musist karmi ahistamiseni (31) Ratas eelarvekõnelustel: kärpima täna minna ei tasu Eesti lühiuudised lk.4 Tallinn laseb käiku uued ennetusmeetmed Lummav kanarbikuväli särab 45 eri toonis Turvakaamera video ⟩ Tagaotsitava tapja eelmise veretööni viis tühine fraas (5) Tallinna tulevane kantsler: laenuplaani meil pole Majandus Majanduse lühiuudised Circle K emaettevõte on aktiivne ülevõtja Välismaa Maailma vaktsiiniralli esimene tagasilöök Taani minister sai soomukisõiduks maski pähe Taani välisminister Postimehele: Taani ootab ELilt kiireid sanktsioone Minskile (2) Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri: finišita võidujooks vaktsiinile Herman Kelomees: Martin Helme Voldemort (28) Kertu Birgit Anton: IT-ässad soost olenemata (5) Raul-Allan Kiivet: teeme koroonaga koalitsioonileppe (1) Merlin Murumets: kes vajab elatisabi? (1) FOOKUS ⟩ Andreas Anvelt: laiapindne paberist riigikaitse? (5) FOOKUS ⟩ Erkki Koort: riigikaitses maksab Keskerakonna sõna (6) Kultuur Maarja Nuudi mitu maailma Missivalimised ja draakoni tagumik Eesti vähetuntud linnriigis Sport Analüüs ⟩ Kas kuulame Ronald Koemanit? Ehk Eesti jalgpall pulkadeks lahti ja uus algus puhtalt lehelt (7) Spordi lühiuudised Ralliportaal: Hyundai keeldus osalemast Läti WRC-etapil (3) Tallinn Tallinn laseb käiku uued ennetusmeetmed Reis Riiga! Veel üheks päevaks? Valguselinn Pariis viirusevines Maa Elu Eesti mahemaaks saamise unistus ähvardab kokku kukkuda (9) Mahemaa osakaalu on raske säilitada Köögiviljakasvatajatel on tänavu jälle eriline sügis Nädala mõte: aumärk Ratasele? Loenduse tulemused jõuavad toetuste määrajate lauale Millega on hea õunamahla teha? Piimandusmuuseumis saab käsitsi lehma lüpsta Mis on vesipüks? Vitamiinirikkad kukeseened sobivad külmutada ja kuivatada Tülikale traatussile otsitakse katsepõldudel biotõrjet Kindlus peidab endas tipprestorani Meelelahutus Koomiks Sudoku

Loenduse tulemused jõuavad toetuste määrajate lauale

2 min lugemist
Kel laudas vähemalt 1,7 loomühikut loomi, sai kutse loendusel osaleda.  FOTO: Arvo Meeks

Põllumajandusloenduse esimesel nädalal oli huvi küsitluse täitmise vastu veel leige, Statistikaametisse jõudis esmaspäeva hommikuks tagasi pisut üle viie protsendi vastustest.

11 600 majapidamist sai kutse põllumajandusloendusel osaleda. Veel 20. septembrini saavad nad eeltäidetud küsitlusele vastata veebis, seejärel tuleb juba leida aeg küsitlejaga telefonitsi vestelda, on ju loenduses osalemine kohustuslik.

Statistikaameti juhtivanalüütik, põllumajandusloenduse projektijuht Eve Valdvee seletas, et kogutavad andmed on Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika otsuste tegemise alus, seepärast ongi küsitluses osalemine kohustuslik. On üldteada, et meie põllumehed vajavad Euroopa Liidu eelarvest makstavaid toetusi ja täpsed andmed aitavad raha paremini suunata.

„Eesti põllumajandust iseloomustab tootmise koondumine suurmajapidamistesse. See viitab, et meie põllumajandustootjatel pole lihtne ja nad vajavad abi,” sõnas Valdvee.

Sarnane põllumajandusloendus toimub iga kümne aasta tagant peaaegu kõigis maailma riikides. Eestis toimus esimene loendus 1919. aastal, aga taasiseseisvumise ajal on see nüüd kolmas.

Kõige selgem muutus loenduste ajaloolisi verstaposte mööda minnes ongi Valdvee sõnutsi põllumajanduse koondumine suurtootjate kätte. „Majapidamiste arv on väga kiiresti ja väga palju vähenenud,” tõdes ta.

Nii näiteks saadeti eelmise loenduse ajal kutse osaleda üle 15 000 majapidamisele, nüüd kümme aastat hiljem läks kutseid välja 4000 võrra vähem.

„Euroopa keskmisega võrreldes on meil majapidamised ikka väga suured. Näiteks Soomes on palju just keskmisi majapidamisi, mis näitab, et seal on võimalik keskmise suurusega taluga ilusasti hakkama saada. Meil on hakkamasaamiseks sageli vaja suuremat tootmismahtu,” kõneles Valdvee.

Uuringu nimekirjas on pisikesed ja suured põllumajanduslikud majapidamised – kõik, kes ületavad Euroopa Liidus kokkulepitud lävendi. Keda oodatakse küsitlusele vastama, need on juba saanud teavituskirja – kui Statistikaametil polnud meiliaadressi, pandi posti paberkiri.

15. novembrini kestva uuringu tulemusel saavad ministeeriumid, Euroopa Liidu ametid, teadusasutused ja põllumajandusettevõtjad andmed, mille põhjal teha põllumajandusvaldkonnas otsuseid ja määrata rahastust.

Keda küsitletakse?

Põllumajandusloendusel uuritakse majapidamisi, kus on:

5 hektarit kasutatavat põllumajandusmaad (põllumaa, püsi­rohumaa, viljapuu- ja marjaaiad, puukoolid ja koduaiad)

2 hektarit põllumaad

0,5 hektarit kartulimaad

0,5 hektarit köögivilja- ja maasikamaad

0,2 hektarit ravim- ja maitsetaimi, lilli ja ehistaimi, seemne­kasvatuspinda, puukoole

0,3 hektarit viljapuu- ja marjaaedu ja muid püsikultuure

100 ruutmeetrit kasvuhooneid

1,7 loomühikut loomi (ühele ühikule vastab 1 piimalehm, teiste loomade koefitsiendid on väiksemad, nt lihaveis 0,8, nuumsiga 0,3, broiler 0,007).

Allikas: Statistikaamet

Seotud lood
09.09.2020 11.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto