P, 25.09.2022

Tülikale traatussile otsitakse katsepõldudel biotõrjet

Kadri Suurmägi
, toimetaja
Tülikale traatussile otsitakse katsepõldudel biotõrjet
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Naksurlaste vastse ehk traatussi tunneb ära kuldkollase või oranžikaspruuni värvuse järgi.
Naksurlaste vastse ehk traatussi tunneb ära kuldkollase või oranžikaspruuni värvuse järgi. Foto: Pille Sooväli

Eesti Maaülikooli eestvedamisel tehakse nelja kartulikasvataja põldudel kahe aasta jooksul katse, et leida bioloogiline lahendus traat­ussi tõrjumiseks. Kahjur, kes ka koduaias kartulikasvatajal hinge täis ajab, võib põuasel aastal suurtootjale märkimisväärse majanduskahju põhjustada.

Eesti Maaülikooli vanemteadur Mati Koppel selgitas, et katse korraldatakse nelja kartulikasvataja põldudel, lisaks on katsepõld maaülikooli juures. Katsetatakse seenpreparaate ja putuktoiduliste nematoodide preparaate, kes parasiteerivad traatussidel ja hävitavad neid.

Traatussid ehk naksurlaste vastsed on Koppeli sõnul kartulikasvatajatele sellest aastast ehk suuremgi mure, sest seni kasutada lubatud puhtimisvahendit Monceren G, mis tõrjus traatusse efektiivselt, enam Eestis kasutada ei tohi.

Traatuss võib aga kartulikasvatajale olla tõeline peavalu. „Kui on väiksem mugul ja tugevam kahjustus, siis kartulist ei jäägi midagi järele, traat­uss võib minna mitme sentimeetri sügavusele,” sõnas ­Mati Koppel.

Kuiva aasta nuhtlus

„Ta on koorimisel viga number üks,” sõnas ka Tartumaal kartuleid kasvatav Peeter Leppik, kes on üks, kelle põldudel järgmisel kahel aastal katseid tehakse.

2013. aastal käisid kartulikasvatajad, teiste seas ka Leppik, Venemaal õppereisil, et tutvuda sealsete teadlaste tööga. Külastati Belogorka laboratooriumi, kus tehakse bioloogiliste taimekaitsepreparaatide tootmise katseid. Venemaal on juba praegu müügil ka väikeaiapidajale mõeldud nematoodipreparaate.

Aastad on erinevad ja palju sõltub ilmataadist. „80 protsenti aktsiatest on seal üleval,” märkis Peeter Leppik.

Kuna sel aastal on niiskust piisavalt, siis traatuss ei kipugi väga kartulisse. „Kui tal vett ei ole, läheb võtab seda kartulist,” meenutas Leppik kolme aasta tagust põuast suve, kui traatuss kahju tegi, kuid siis olid lubatud tavatootmises ained, millega teda tõrjuda.

Märksõnad
Tagasi üles