Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
10.09.2020
Eesti Süütust musist karmi ahistamiseni (31) Ratas eelarvekõnelustel: kärpima täna minna ei tasu Eesti lühiuudised lk.4 Tallinn laseb käiku uued ennetusmeetmed Lummav kanarbikuväli särab 45 eri toonis Turvakaamera video ⟩ Tagaotsitava tapja eelmise veretööni viis tühine fraas (5) Tallinna tulevane kantsler: laenuplaani meil pole Majandus Majanduse lühiuudised Circle K emaettevõte on aktiivne ülevõtja Välismaa Maailma vaktsiiniralli esimene tagasilöök Taani minister sai soomukisõiduks maski pähe Taani välisminister Postimehele: Taani ootab ELilt kiireid sanktsioone Minskile (2) Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri: finišita võidujooks vaktsiinile Herman Kelomees: Martin Helme Voldemort (28) Kertu Birgit Anton: IT-ässad soost olenemata (5) Raul-Allan Kiivet: teeme koroonaga koalitsioonileppe (1) Merlin Murumets: kes vajab elatisabi? (1) FOOKUS ⟩ Andreas Anvelt: laiapindne paberist riigikaitse? (5) FOOKUS ⟩ Erkki Koort: riigikaitses maksab Keskerakonna sõna (6) Kultuur Maarja Nuudi mitu maailma Missivalimised ja draakoni tagumik Eesti vähetuntud linnriigis Sport Analüüs ⟩ Kas kuulame Ronald Koemanit? Ehk Eesti jalgpall pulkadeks lahti ja uus algus puhtalt lehelt (7) Spordi lühiuudised Ralliportaal: Hyundai keeldus osalemast Läti WRC-etapil (3) Tallinn Tallinn laseb käiku uued ennetusmeetmed Reis Riiga! Veel üheks päevaks? Valguselinn Pariis viirusevines Maa Elu Eesti mahemaaks saamise unistus ähvardab kokku kukkuda (9) Mahemaa osakaalu on raske säilitada Köögiviljakasvatajatel on tänavu jälle eriline sügis Nädala mõte: aumärk Ratasele? Loenduse tulemused jõuavad toetuste määrajate lauale Millega on hea õunamahla teha? Piimandusmuuseumis saab käsitsi lehma lüpsta Mis on vesipüks? Vitamiinirikkad kukeseened sobivad külmutada ja kuivatada Tülikale traatussile otsitakse katsepõldudel biotõrjet Kindlus peidab endas tipprestorani Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tülikale traatussile otsitakse katsepõldudel biotõrjet

4 min lugemist
Naksurlaste vastse ehk traatussi tunneb ära kuldkollase või oranžikaspruuni värvuse järgi. FOTO: Pille Sooväli

Eesti Maaülikooli eestvedamisel tehakse nelja kartulikasvataja põldudel kahe aasta jooksul katse, et leida bioloogiline lahendus traat­ussi tõrjumiseks. Kahjur, kes ka koduaias kartulikasvatajal hinge täis ajab, võib põuasel aastal suurtootjale märkimisväärse majanduskahju põhjustada.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Eesti Maaülikooli vanemteadur Mati Koppel selgitas, et katse korraldatakse nelja kartulikasvataja põldudel, lisaks on katsepõld maaülikooli juures. Katsetatakse seenpreparaate ja putuktoiduliste nematoodide preparaate, kes parasiteerivad traatussidel ja hävitavad neid.

Traatussid ehk naksurlaste vastsed on Koppeli sõnul kartulikasvatajatele sellest aastast ehk suuremgi mure, sest seni kasutada lubatud puhtimisvahendit Monceren G, mis tõrjus traatusse efektiivselt, enam Eestis kasutada ei tohi.

Traatuss võib aga kartulikasvatajale olla tõeline peavalu. „Kui on väiksem mugul ja tugevam kahjustus, siis kartulist ei jäägi midagi järele, traat­uss võib minna mitme sentimeetri sügavusele,” sõnas ­Mati Koppel.

Kuiva aasta nuhtlus

„Ta on koorimisel viga number üks,” sõnas ka Tartumaal kartuleid kasvatav Peeter Leppik, kes on üks, kelle põldudel järgmisel kahel aastal katseid tehakse.

2013. aastal käisid kartulikasvatajad, teiste seas ka Leppik, Venemaal õppereisil, et tutvuda sealsete teadlaste tööga. Külastati Belogorka laboratooriumi, kus tehakse bioloogiliste taimekaitsepreparaatide tootmise katseid. Venemaal on juba praegu müügil ka väikeaiapidajale mõeldud nematoodipreparaate.

Aastad on erinevad ja palju sõltub ilmataadist. „80 protsenti aktsiatest on seal üleval,” märkis Peeter Leppik.

Kuna sel aastal on niiskust piisavalt, siis traatuss ei kipugi väga kartulisse. „Kui tal vett ei ole, läheb võtab seda kartulist,” meenutas Leppik kolme aasta tagust põuast suve, kui traatuss kahju tegi, kuid siis olid lubatud tavatootmises ained, millega teda tõrjuda.

09.09.2020 11.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto