Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
10.09.2020
Eesti Süütust musist karmi ahistamiseni (31) Ratas eelarvekõnelustel: kärpima täna minna ei tasu Eesti lühiuudised lk.4 Tallinn laseb käiku uued ennetusmeetmed Lummav kanarbikuväli särab 45 eri toonis Turvakaamera video ⟩ Tagaotsitava tapja eelmise veretööni viis tühine fraas (5) Tallinna tulevane kantsler: laenuplaani meil pole Majandus Majanduse lühiuudised Circle K emaettevõte on aktiivne ülevõtja Välismaa Maailma vaktsiiniralli esimene tagasilöök Taani minister sai soomukisõiduks maski pähe Taani välisminister Postimehele: Taani ootab ELilt kiireid sanktsioone Minskile (2) Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri: finišita võidujooks vaktsiinile Herman Kelomees: Martin Helme Voldemort (28) Kertu Birgit Anton: IT-ässad soost olenemata (5) Raul-Allan Kiivet: teeme koroonaga koalitsioonileppe (1) Merlin Murumets: kes vajab elatisabi? (1) FOOKUS ⟩ Andreas Anvelt: laiapindne paberist riigikaitse? (5) FOOKUS ⟩ Erkki Koort: riigikaitses maksab Keskerakonna sõna (6) Kultuur Maarja Nuudi mitu maailma Missivalimised ja draakoni tagumik Eesti vähetuntud linnriigis Sport Analüüs ⟩ Kas kuulame Ronald Koemanit? Ehk Eesti jalgpall pulkadeks lahti ja uus algus puhtalt lehelt (7) Spordi lühiuudised Ralliportaal: Hyundai keeldus osalemast Läti WRC-etapil (3) Tallinn Tallinn laseb käiku uued ennetusmeetmed Reis Riiga! Veel üheks päevaks? Valguselinn Pariis viirusevines Maa Elu Eesti mahemaaks saamise unistus ähvardab kokku kukkuda (9) Mahemaa osakaalu on raske säilitada Köögiviljakasvatajatel on tänavu jälle eriline sügis Nädala mõte: aumärk Ratasele? Loenduse tulemused jõuavad toetuste määrajate lauale Millega on hea õunamahla teha? Piimandusmuuseumis saab käsitsi lehma lüpsta Mis on vesipüks? Vitamiinirikkad kukeseened sobivad külmutada ja kuivatada Tülikale traatussile otsitakse katsepõldudel biotõrjet Kindlus peidab endas tipprestorani Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kindlus peidab endas tipprestorani

4 min lugemist
Purtse kindlus läbis aastail 1987–1990 põhjaliku restaureerimise, see taastati 16. sajandi stiilis kindlustatud vasall-linnusena. FOTO: Tiit Efert

Ida-Virumaal Purtse jõe kõrgel kaldal asuv kindluselamu paistab Tallinna-Narva maanteel liikujale kenasti kätte. Kuigi ehitis näib igati keskaegne, on hoone taastatud sisuliselt vundamendist alles kolm aastakümmet tagasi. Kindluse keldri võlvide vahelt leiab aga ühe Eesti parema restorani.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Purtse kindluse saatus on olnud karm. Rajati see 16. sajandil, kuid vasall-linnust on mitu korda maha põletatud ja üles ehitatud. 1950. aastatel olid kindlusest alles ainult varemed. Kuid oli entusiaste, nagu tuntud restauraator Madi Napa, kes selle enne Eesti iseseisvumist taastasid. Ilmselt oli tegemist ühe viimase rahastusega Eestisse Nõukogude riigi ühisest rahakassast.

Uusajalooline hoone

Tulemuseks on hoone, millest ei usukski, et see alles hiljuti üles ehitatud. Ehitamise käigus on võimalikult palju järgitud vanu põhimõtteid, isegi kivimid on toodud samast karjäärist, kust toodutest oli ehitatud kunagine kindlus. Tulemus on uskumatu ja üllatav. Hoone kuulub kohalikule omavalitsusele, aga on antud rendile. 2014. aastast kannavad hoone eest hoolt kohalikud entusiastid Janner Eskor ja Sigrid Välbe.

Kohe mõisteti, et kuigi maja ja selle lugu on kihvt, jääb sellest väheks. Hoones oli ka varem üritustel süüa pakutud, aga siis toodi toit väljast. Janner ja Sigrid soovisid hoones avada restorani, sest ainult saiakeste pakkumine ei tasu ära. Nad kutsusid appi kohaliku toiduentusiasti ja kokandusspetsialisti Mihkel Luusi. Ettevõtmine oli paras proovikivi: kööki võis võrrelda keskmise hruštšovka omaga, mis teatavasti oli mõeldud vaid hädapärasema valmistamiseks.

09.09.2020 11.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto