Raul-Allan Kiivet: teeme koroonaga koalitsioonileppe

Raul-Allan Kiivet. FOTO: Liis Treimann

Koroonaviirus ei kao kuhugi ja meie ülesanne on õppida sellega hakkama saada. Selleks on tarvis korralikku riiklikku kohanemisplaani, kirjutab Tartu Ülikooli tervishoiukorralduse professor Raul-Allan Kiivet.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Koroonaviirus on tulnud, et jääda, ja ­võtab initsiatiivi kohe, kui valvsus kaob. Piisab ühest arulagedast ööklubis käijast Eestis ja kõigi teiste ühine pingutus jookseb liiva.

Valitsuste koroona­energiast kulub 90 protsenti nakatumise ­jälgimisele teistes riikides ja selle alusel lennuliikluse korrigeerimisele. Seda juhib ilmselt kevadine kogemus, et haigus tuli välismaalt ning lendude keelamise ja range piirikontrolliga saab viiruse tagasi piiri ­taha saata.

Tegelikult on koroonaviirus ­kohal igas maakonnas ja aastateks jäävad meid saatma nakkuspuhangud, mis levivad üle Eesti, kui vastavaid tõkkeid ei rakendata. Covid-19 on siiski nakkushaigus nagu tuberkuloos või HIV või hepatiit, mida on võimalik kontrolli alla saada tavapäraste nakkushaiguste kontrollimeetmetega. Kooselu koroonaga on meie uus normaalsus.

09.09.2020 11.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto