Sisukord
Eesti
Tänane leht
11.09.2020
Eesti Kas mets on hakanud kaks korda kiiremini kasvama? (61) Eesti lühiuudised Lähiajal laenurahata ei saa (2) Reform võib tuua Tartu ülikooli kliinikujuhtidele tähtajalised lepingud Skisofreenia on veretestiga tuvastatav (3) Majandus Majanduse lühiuudised Pruuli: tegevuse lõpetamine on ka ettevõtluse osa, seda ei pea häbenema (1) Välismaa Välismaa lühiuudised Intervjuu ⟩ Läti tahaks Balti reisimulli reformida Arvamus Juhtkiri: et mets ei läheks metsa (5) Marica Lillemets: raha põle(b) (12) Ardo Hansson: kõiki kärpeid ei tule vältida (14) Peeter Järvelaid: väljaöeldul on hind Kalev Stoicescu: lääne-Vene suheted tuleb mürgist puhastada (6) Andrus Karnau: pardaajakiri kui asitõend (1) Lugejakiri: kõrgtasemel jäätmeringlusest Maarjamäe näitel (13) FOOKUS ⟩ Jonas Nahkor: saagu linnadesse hea valgus! FOOKUS ⟩ Rein Kuresoo: tähevalgus ja ilusa linna tuled FOOKUS ⟩ Marko Mägi: üha valgemad ööd panevad linnaloomad ja -linnud teistmoodi käituma Kultuur Arvo Pärdi sünnipäeva tähistatakse kontsertide ja telesaatega Palju õnne! ⟩ Mis on Arvo Pärdi saladus? (9) Super Mario saab 35 Sport Spordi lühiuudised KOLUMN ⟩ Kuidas kasvas 28-aastane jalgpallikoondislane? (1) Avo Keele teekond Läti koondisega: déjà-vu, kemplemised tööandjatega ning õllevaba verstapost Koroonapesas hooajaks valmistuv Vene: kuidagi sattusin jälle kõige hullemasse kohta Võrkpalliliidu suur plaan lendas koroona tõttu vastu taevast Tartu Ihaste metsatüli uus vaatus: omanik piirab metsa aiaga (19) Hans-Martin Tammesalu: koroonale ei tasu võimalust pakkuda Üldplaneering pöörab parkidele liiga vähe tähelepanu (2) Õpilaskodust sai hostel, koolimaja ootab sama saatus (2) Tasuline parkimine jõuab nüüd ka Annelinna Tartu lühiuudised Firmad vaidlevad ja tänav ootab asfalti Eesti moodne linnakodu kujunes saksakeelsete elanike vastuseisus Bigbanki võrkpallimeeskonnas mängivad sel aastal vaid eestlased Mida teha kahe sajandi vanuse maailmapärandiga? (1) 50 aastat järjest igal sügisel kooli Meelelahutus Koomiks Sudoku

Skisofreenia on veretestiga tuvastatav

3 min lugemist
  • Eestlaste uus uuring mudib psühhiaatria tulevikusuunda.
  • Biomarkerid näitavad kätte psühhiaatrilised häired enne nende avaldumist.
  • Mitte väga kauges tulevikus saab veretestiga vaimset tervist diagnoosida.
Õde Delafontaine’i haigla psühhiaatriaosakonnas patsiendi juures. FOTO: JOEL SAGET/AFP

Eesti teadlaste uuring astub sammu lähemale psühhootiliste häirete tuvastamisele veres sisalduvate biomarkerite abil.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Aastas esineb Eestis skisofreenia või sellega sarnaste haiguste esmakordseid psühhootilisi haigushooge umbes viie- kuni seitsmesajal inimesel. Kuigi viimaste aastakümnete jooksul on teaduses astutud suuri samme haiguse laboratoorselt või radioloogiliselt mõõdetavate bioloogiliste tunnuste kirjeldamiseks, tugineb haigetele diagnoosi panemine siiski ikka peamiselt subjektiivsetel, suuresti hindajast sõltuvatele tunnustele: millised on muutused tajus, kas esineb luulumõtteid jne.Eesmärk kirjeldada muutusi

Hiljuti teadusajakirjas Scientific Reports avaldatud uuringus näitavad eesti teadlased aga, kuidas skisofreenia on tuvastatav ka vereanalüüsiga. Täpsemini vaatasid arstiteadlased, milliseid muutusi kaasneb haiguse esinemise ja ravi korral inimeste veres olevate aminohapete osakaaludes.

«Viimase kümnendi jooksul on psühhiaatrias hakatud aina enam uurima nii skisofreeniat kui ka teisi psühhiaatrilisi häireid kui kogu organismi haigusi. Suurt tähelepanu on pööratud bioloogiliste markerite otsimisele, mida saaks objektiivselt kas siis vereanalüüsist või radioloogiast mõõta ja mis aitaksid hinnata, kas tegu võiks olla mingi kindla häirega, aitaks ennustada haiguse kulgu ja võimaldaks saada lisainfot raviefekti kohta,» selgitas uuringu laiemat raamistikku Viljandi haigla psühhiaatriakliiniku ülemarst Madis Parksepp, kelle doktoritöö osana ka värske uuring valmis.

Teadlaste eesmärk oligi kirjeldada haiguse käigus esinevaid muutusi: milline võiks olla aminohapete profiil haiguse alguses ehk esimese psühhoosi ajal ning kuidas see muutub ravi käigus.

10.09.2020 12.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto