Sisukord
Fookus
Tänane leht
11.09.2020
Eesti Kas mets on hakanud kaks korda kiiremini kasvama? (61) Eesti lühiuudised Lähiajal laenurahata ei saa (2) Reform võib tuua Tartu ülikooli kliinikujuhtidele tähtajalised lepingud Skisofreenia on veretestiga tuvastatav (3) Majandus Majanduse lühiuudised Pruuli: tegevuse lõpetamine on ka ettevõtluse osa, seda ei pea häbenema Välismaa Välismaa lühiuudised Intervjuu ⟩ Läti tahaks Balti reisimulli reformida Arvamus Juhtkiri: et mets ei läheks metsa (5) Marica Lillemets: raha põle(b) (12) Ardo Hansson: kõiki kärpeid ei tule vältida (14) Peeter Järvelaid: väljaöeldul on hind Kalev Stoicescu: lääne-Vene suheted tuleb mürgist puhastada (6) Andrus Karnau: pardaajakiri kui asitõend (1) Lugejakiri: kõrgtasemel jäätmeringlusest Maarjamäe näitel (13) FOOKUS ⟩ Jonas Nahkor: saagu linnadesse hea valgus! FOOKUS ⟩ Rein Kuresoo: tähevalgus ja ilusa linna tuled FOOKUS ⟩ Marko Mägi: üha valgemad ööd panevad linnaloomad ja -linnud teistmoodi käituma Kultuur Arvo Pärdi sünnipäeva tähistatakse kontsertide ja telesaatega Palju õnne! ⟩ Mis on Arvo Pärdi saladus? (9) Super Mario saab 35 Sport Spordi lühiuudised KOLUMN ⟩ Kuidas kasvas 28-aastane jalgpallikoondislane? (1) Avo Keele teekond Läti koondisega: déjà-vu, kemplemised tööandjatega ning õllevaba verstapost Koroonapesas hooajaks valmistuv Vene: kuidagi sattusin jälle kõige hullemasse kohta Võrkpalliliidu suur plaan lendas koroona tõttu vastu taevast Tartu Ihaste metsatüli uus vaatus: omanik piirab metsa aiaga (19) Hans-Martin Tammesalu: koroonale ei tasu võimalust pakkuda Üldplaneering pöörab parkidele liiga vähe tähelepanu (2) Õpilaskodust sai hostel, koolimaja ootab sama saatus (2) Tasuline parkimine jõuab nüüd ka Annelinna Tartu lühiuudised Firmad vaidlevad ja tänav ootab asfalti Eesti moodne linnakodu kujunes saksakeelsete elanike vastuseisus Bigbanki võrkpallimeeskonnas mängivad sel aastal vaid eestlased Mida teha kahe sajandi vanuse maailmapärandiga? (1) 50 aastat järjest igal sügisel kooli Meelelahutus Koomiks Sudoku

FOOKUS ⟩ Jonas Nahkor: saagu linnadesse hea valgus!

6 min lugemist
  • Valgusega saab pakkuda hubasust ja turvatunnet, aga saab ka risustada.
  • Tartu linn tahab olla Eestis valgusnäitejaks heade unenägude maailma.
  • Valgusreostuse seirel löövad teadlaste kõrval kaasa õpilasteadurid.
Eesti Rahva Muuseumi parkla valgustus lõikab üle Raadi järve valusalt silma. FOTO: Erakogu

Valgus on mull, mis lõikab meid pimedusest lahti ja annab turvatunde. Kuid see võib võtta meilt une ja häirida inimeste naabruses elavaid olendeid, kirjutab tehnoloogiaõpetaja Jonas Nahkor.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Valgus on mull, mis lõikab mind pimedusest lahti ja annab turvatunde. Mis tunne oleks aga liikuda, katsudes tekitada kahekõne selle metsamassiivi või tähise taevaga, millega inimene on tuhandeid aastaid tegelikult ju kõneluses olnud, ka pimedal ajal?

Minule isiklikult on oluline, kuidas valgus või selle puudumine minu tajuilma mõjutab. Mismoodi tehisvalgus mind linna- ja kommertskeskkonnaga tugevamalt ühte liidab ja teisest, oma evolutsioonilisest päritolukeskkonnast, lahutab.

10.09.2020 12.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto