Sisukord
Fookus
Tänane leht
11.09.2020
Eesti Kas mets on hakanud kaks korda kiiremini kasvama? (61) Eesti lühiuudised Lähiajal laenurahata ei saa (2) Reform võib tuua Tartu ülikooli kliinikujuhtidele tähtajalised lepingud Skisofreenia on veretestiga tuvastatav (3) Majandus Majanduse lühiuudised Pruuli: tegevuse lõpetamine on ka ettevõtluse osa, seda ei pea häbenema Välismaa Välismaa lühiuudised Intervjuu ⟩ Läti tahaks Balti reisimulli reformida Arvamus Juhtkiri: et mets ei läheks metsa (5) Marica Lillemets: raha põle(b) (12) Ardo Hansson: kõiki kärpeid ei tule vältida (14) Peeter Järvelaid: väljaöeldul on hind Kalev Stoicescu: lääne-Vene suheted tuleb mürgist puhastada (6) Andrus Karnau: pardaajakiri kui asitõend (1) Lugejakiri: kõrgtasemel jäätmeringlusest Maarjamäe näitel (13) FOOKUS ⟩ Jonas Nahkor: saagu linnadesse hea valgus! FOOKUS ⟩ Rein Kuresoo: tähevalgus ja ilusa linna tuled FOOKUS ⟩ Marko Mägi: üha valgemad ööd panevad linnaloomad ja -linnud teistmoodi käituma Kultuur Arvo Pärdi sünnipäeva tähistatakse kontsertide ja telesaatega Palju õnne! ⟩ Mis on Arvo Pärdi saladus? (9) Super Mario saab 35 Sport Spordi lühiuudised KOLUMN ⟩ Kuidas kasvas 28-aastane jalgpallikoondislane? (1) Avo Keele teekond Läti koondisega: déjà-vu, kemplemised tööandjatega ning õllevaba verstapost Koroonapesas hooajaks valmistuv Vene: kuidagi sattusin jälle kõige hullemasse kohta Võrkpalliliidu suur plaan lendas koroona tõttu vastu taevast Tartu Ihaste metsatüli uus vaatus: omanik piirab metsa aiaga (19) Hans-Martin Tammesalu: koroonale ei tasu võimalust pakkuda Üldplaneering pöörab parkidele liiga vähe tähelepanu (2) Õpilaskodust sai hostel, koolimaja ootab sama saatus (2) Tasuline parkimine jõuab nüüd ka Annelinna Tartu lühiuudised Firmad vaidlevad ja tänav ootab asfalti Eesti moodne linnakodu kujunes saksakeelsete elanike vastuseisus Bigbanki võrkpallimeeskonnas mängivad sel aastal vaid eestlased Mida teha kahe sajandi vanuse maailmapärandiga? (1) 50 aastat järjest igal sügisel kooli Meelelahutus Koomiks Sudoku

FOOKUS ⟩ Rein Kuresoo: tähevalgus ja ilusa linna tuled

3 min lugemist
  • Valgusreostust ehk Tarbetut valgust tuleb osata eraldada tarvilikust.
  • Kõik elav meie ümber on kohastunud loodusliku valguse rütmidega.
  • Ökosüsteem on häiritud, kui tema liikmed on ööst öösse valgusjoobes.
Fookuse Keskkonna toimetaja Rein Kuresoo. FOTO: Mihkel Maripuu

Kui Raplamaal Valtus hakati eredalt valgustatud kasvuhoonetes salatit kasvatama, olevat ümbruskonna inimesed taevarannal eredat kuma märgates mitut puhku helistanud päästeametisse, arvates, et puhkenud on tulekahju. Maailmas on juhtunud ka seda, et inimesi on hirmutanud hoopis ootamatult nähtavale ilmunud tähistaevas – näiteks kui maavärin 1994. aastal Los Angelese elektrita jättis, helistasid paljud hädaabinumbrile, et teatada pahaendeliselt helkivast pilvest, mis kaardus üle linna. Seekord oli tegemist Linnuteega.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Tavaliselt nimetatakse valgusreostuseks sellist osa tehisvalgusest, millest pole millekski tolku. Selle hulka arvestatakse linnakuma öötaevas, silmi sõgestav valgusräigus, lihtsalt põlema unustatud pirn – kõik see, mida ei oleks pidanud valgustama, ammugi mitte liiga ereda valgusega üle ujutama. Kui pikemalt järele mõelda, kuulub sinna ka kõik see, mida on valgustatud «ilu pärast», ja radikaalsemad valguse puhtuse eest seisjad arvavadki valgusreostuseks kogu tehisvalguse.

10.09.2020 12.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto