R, 9.12.2022

Video ⟩ Üks käsi piduril, teine roolil. Naine päästis 30 eakaga bussi kindlast avariist.

Sander Punamäe
, reporter
Üks käsi piduril, teine roolil. Naine päästis 30 eakaga bussi kindlast avariist.
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 14
  • Kolmapäeva hommikul tabas Tartumaa maaliinibussi juhti keset sõitu terviserike.
  • Buss kaldus vastassuunavööndisse.
  • Kiirelt tegutsenud reisija suutis bussi peatada ja vältida rasket avariid.

Selle nädala kolmapäeva hommikul kella üheksa ajal tabas Tartumaa maaliinibussi juhti tipptunni ajal keset sõitu terviserike ning ta kukkus meelemärkuseta roolile. Buss vajus vastassuunavööndisse, kuid tänu ühe reisija kiirele ja otsustavale tegutsemisele pääsesid bussijuht ja ligikaudu 30 eakat reisijat halvimast.

Tavaliselt Lilli Tarakanov ühistransporti liiklemiseks ei kasuta. Ta sõidab oma kodukandi Kolkja küla ja Tartu vahet vaid autoga, kuid tol hommikul astus bussile. «Mul oli vaja auto linnast ära tuua. Bussiga sõidan korra-paar aastas,» ütleb ta. Tegemist oli Go Busi sinise maaliinibussiga, mille reisijateks valdavalt eakad. «Oleks sa neid toredaid tädisid ja onusid näinud. Nii armsalt istusid seal!» ütleb Tarakanov, kes tunniajase reisitee Fedoriga (Fedor Medvedev on Tarakanovi sõbranna isa – S. P.) juttu ajas.

Tartu lähedal, Jõhvi-Tartu-Valga maanteelt vasakule Aruküla teele keerates kuulsid Medvedev ja Tarakanov eestpoolt kiledat karjatust. Hüüdjaks oli Tarakanovi sõbranna Marika Kaja, kes sõidab bussis alati kõrgemal istmel, et ette näha. «Buss sõitis juba üle ülekäiguraja kõrgendiku kraavi poole. Tundus, et asi läheb koledaks. Kas sõidame rahva sekka või kraavi või kuhugi otsa. Ma teadsin, et Lillil on load, ja hõikasin talle, et bussijuhil on midagi viga,» ütles Kaja. Tagumises reas istunud Tarakanov tõstis pea: «Buss oli vastassuunavööndis, kuus autot tulid vastu. Jooksin kiirelt ette ning läksin juhikabiini,» kirjeldab ta.

Bussijuhti oli tabanud äkiline terviserike ning ta vajus rooli peale. «See vaatepilt oli ikka hirmus. Ma küünitasin ühe käega pidurile ja teisega tõmbasin rooli,» ütleb Tarakanov. Olukord oli naise sõnul väga kehv: bussijuht ei liigutanud ennast, tema jalg vajus üha enam gaasipedaalile ja buss kogus veelgi kiirust. Buss sõitis üle äärekivide ja vingerdas läbi ka punase tule alt. «Ma ei saanud pidurit ka kohe põhja vajutada, sest sõitsime ülesmäge ja taga olid rekad. Me oleks neile sisse vajunud, sest ma poleks jõudnud pidurit nii kõvasti all hoida,» meenutab ta. Nii tuli naisel 300–400 meetrit neljakäpukil, üks käsi piduripedaalil, teine roolil ja pea välja nägemiseks üles upitatult buss ohutusse kohta sõidutada. Lõpuks saadi masin pidama sotsiaalkindlustusameti hoone ja Puiestee kalmistute vahel. «Natukene liiga järsult pidurdasin, aga muidu läks kõik hästi,» ütleb ta. Kui naine pedaalide juurest üles tõusis, vaatas ta reisijate poole. «Kõik lihtsalt seisid. Ma siis hõikasin, et mis te passite, kutsuge kiirabi,» meenutab ta. Bussijuhile kiirabi kutsunud Marika Kaja sõnul valitses bussis suur tardumus. «Kerge šokk oli kõigil. Ei taha mõeldagi, mis oleks saanud, kui Lilli oleks näiteks järgmise bussiga tulnud,» ütles ta.

Eile õhtul pani Lilli Tarakanov juba Tallinna lähedal Luige laadal üles oma laadaputkat. «Sibulaid müün, mida muud. Aga ega ma mingi kangelane nüüd küll pole, et minu pärast siia pidite tulema,» ütleb Tarakanov lõbusalt. Ise ta juhtunut nii eriliseks ei pea: «Käitusin instinktiivselt, väga palju mõelda ei jõudnud.»

Bussifirma Go Bus juhatuse liikme Andrei Mändla sõnul pole tema bussiäri ajaloos sellist õnnelikku õnnetust varem juhtunud. «Sõidu ajal pole niimoodi juhti terviserike tabanud. Aga loomulikult oleme Tarakanovile väga tänulikud. Ta päästis ka bussijuhi elu, kes oleks ehk laupkokkupõrkes kõige enam viga saanud,» ütleb Mändla.

Tarakanoviga bussis juttu ajanud Medvedev on siiani naisele tänulik. «Ta peaks mingi autasu saama. See, mis juhtus... ilma temata oleks me kõik kraavis,» ütleb pensionieas mees.

Märksõnad
Tagasi üles