Sisukord
Arvamus
Tänane leht
14.09.2020
Eesti Miks on lehel tänasest uus kujundus? Kreenholmi arendamiseks küsitakse kultuuriraha Elukvaliteet läks Eestis aastaga paremaks Kaitseminister Jüri Luik: kaitsekulude tase tuleb säilitada Eesti lühiuudised Karude arvukus Eestis läheneb tuhandele isendile Rate.ee argipäev: mehed lunivad alaealistelt raha eest seksi (14) Toetuskirjad Valgevenele Jaak Jõerüüt: inimkloone pole ka diplomaatias vaja Majandus Indrek Laul: ei saa minna liiga kunstnikuks ega liiga ärimeheks (1) Euro kallinemine teeb Euroopa Keskpangale muret (6) Välismaa PÕHJALA VAADE ⟩ Soome eelarve edendab elektrisõidukeid ja ühistransporti Briti koroonavaktsiini katsed jätkuvad Vene valimised kulgesid rikkumiste tähe all (8) Arvamus Juhtkiri: digiilm lüpsab loojaid Andres Herkel: Valgevene ärkab 25 aastat hiljem (2) Jaano Martin Ots: maailm nagu meri Ago Samoson: Ülem-Vantaa (1) Lauri Vahtre: maailm on muutunud – liberaalid on hullunud (67) Taavi Veskimägi: kust tuleb elekter tulevikus? (7) Tarmo Pikner: kordan, Torgu kuningriiki rünnatakse! FOOKUS ⟩ Liis Soppe, Eliis Ait ja Riin Seema: milliseid probleeme leevendab eriklass? (3) FOOKUS ⟩ Mihkel Kunnus: kool jääb alati klassiühiskonnaks (4) FOOKUS ⟩ Raivo Kokser: kaasav haridus ei asenda erikoole Kultuur Kultuuri lühiuudised Vaiko Eplik: Eesti autoritel on saamata jäänud 30 miljonit eurot (50) Sport Spordi lühiuudised Poodiumile jõudnud Vips vabandas tiimi ees, kuid võistkond hakkas eestlast hoopis kiitma Kalju koroonakolle suurenes veelgi, mured ka esiliigas Jaanimaa elu Moskvas: masendava kevade järel valitseb nüüd vabadus (1) Tartu Kolga tsiklinäitus tõi imetlemiseks välja ligi saja aasta vanused mootorrattad Jaak Uibu: Toompea haridusseminarist ja asutajast Ülo Vooglaiust Tanel Tein: jätkem kesklinna park rahule (4) Heiki Lill: betoon ei tee teadust ega loo ravimeid Tartu lühiuudised Hellenurmes lõppesid lastepõneviku võtted Kahtlus: keegi külvab Ihaste metsa kaitsealuseid taimi (13) Draamat juhib teatriteadlane Meelelahutus Koomiks Sudoku

Taavi Veskimägi: kust tuleb elekter tulevikus?

3 min lugemist
  • Sünkroniseerimine on energiajulgeoleku nurgakivi.
  • Tuleviku elektrivarustuskindluse tagamine seisab kolmel sambal.
  • Läänemerel on tuleviku energiatootmises oluline roll.
Taavi Veskimägi. FOTO: MIHKEL MARIPUU/PM/SCANPIX BALTICS

Tulevikuenergeetikas pole keskset kohta põlevkivil ja Venemaa mõju Eesti elektrisüsteemile on kõrvaldatud, kirjutab Eleringi juhatuse esimees Taavi Veskimägi.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Elering vastutab Eesti elanike elektri ja gaasiga varustamise eest. Kogemuste põhjal võib järeldada, et seni kuni tuled põlevad ja toad on soojad, jätavad energiavarustuse küsimused inimesi külmaks. Aga kui tuled kustuvad ja toad lähevad külmaks, on energeetikud järgmisel hetkel esilehekülgedel. Seega, hea töö tunnus on see, kui neil teemadel avalikku arutelu ei ole. Siis oleme meie Eleringis koos elektritootjate, tootvate tarbijate, müüjate, jaotusvõrguettevõtjate ja kõigi nendega, kes aitavad energiasüsteemi töös hoida, teinud oma tööd hästi.

On aus möönda, et ühiskonnas võib tajuda muret energiasüsteemi murranguliste muutuste valguses: kust tuleb elekter tulevikus? Seega on siiski vajalik veidi selgitada järgnevate aastate tegevuskava, mis tagab Eesti elektrivarustuse Eestis aastast 2030 ja edasi. Aga olgu ette öeldud, et meie väärtustega Eleringis ei ole kooskõlas plaanimajanduslik lähenemine à la «siia tulgu sellist kütust kasutav elektrijaam». Mis oleks lihtsalt mõistetav ja mille üle saaks avalikult arutada stiilis «mina pooldan põlevkivi elektrijaama Narva» või «mina tuumajaama Eidaperesse» või «mina hoopis gaasielektrijaama Sindisse».

Meie usume turumajandusse, kus tuleb luua ennustatav reeglistik, mille alusel saaksid turuosalised otsustada, millise kütuse ja genereerimise põhise elektrijaama nad kuhugi soovivad rajada. Ambitsioon otsustada elektrijaamade ehitamine administratiivselt viib fiaskoni nagu Auveres, kus ehitati riigi kapitali toel 600 miljoni eurone elektrijaam, mis mõned aastad pärast valmimist on selges vastuolus valitsuse enda kliimapoliitika eesmärkidega, ja isegi kaugelt vaadates on keeruline mõista, kuidas see jaam ilma varasid alla hindamata oma investeeringu võiks tagasi toota.

12.09.2020 15.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto