Sisukord
Arvamus
Tänane leht
14.09.2020
Eesti Miks on lehel tänasest uus kujundus? Kreenholmi arendamiseks küsitakse kultuuriraha Elukvaliteet läks Eestis aastaga paremaks Kaitseminister Jüri Luik: kaitsekulude tase tuleb säilitada Eesti lühiuudised Karude arvukus Eestis läheneb tuhandele isendile Rate.ee argipäev: mehed lunivad alaealistelt raha eest seksi (14) Toetuskirjad Valgevenele Jaak Jõerüüt: inimkloone pole ka diplomaatias vaja Majandus Indrek Laul: ei saa minna liiga kunstnikuks ega liiga ärimeheks (1) Euro kallinemine teeb Euroopa Keskpangale muret (6) Välismaa PÕHJALA VAADE ⟩ Soome eelarve edendab elektrisõidukeid ja ühistransporti Briti koroonavaktsiini katsed jätkuvad Vene valimised kulgesid rikkumiste tähe all (8) Arvamus Juhtkiri: digiilm lüpsab loojaid Andres Herkel: Valgevene ärkab 25 aastat hiljem (2) Jaano Martin Ots: maailm nagu meri Ago Samoson: Rail Baltic Ülem-Vantaaks (1) Lauri Vahtre: maailm on muutunud – liberaalid on hullunud (67) Taavi Veskimägi: kust tuleb elekter tulevikus? (7) Tarmo Pikner: kordan, Torgu kuningriiki rünnatakse! FOOKUS ⟩ Liis Soppe, Eliis Ait ja Riin Seema: milliseid probleeme leevendab eriklass? (3) FOOKUS ⟩ Mihkel Kunnus: kool jääb alati klassiühiskonnaks (4) FOOKUS ⟩ Raivo Kokser: kaasav haridus ei asenda erikoole Kultuur Kultuuri lühiuudised Vaiko Eplik: Eesti autoritel on saamata jäänud 30 miljonit eurot (50) Sport Spordi lühiuudised Poodiumile jõudnud Vips vabandas tiimi ees, kuid võistkond hakkas eestlast hoopis kiitma Kalju koroonakolle suurenes veelgi, mured ka esiliigas Jaanimaa elu Moskvas: masendava kevade järel valitseb nüüd vabadus (1) Tartu Kolga tsiklinäitus tõi imetlemiseks välja ligi saja aasta vanused mootorrattad Jaak Uibu: Toompea haridusseminarist ja asutajast Ülo Vooglaiust Tanel Tein: jätkem kesklinna park rahule (3) Heiki Lill: betoon ei tee teadust ega loo ravimeid Tartu lühiuudised Hellenurmes lõppesid lastepõneviku võtted Kahtlus: keegi külvab Ihaste metsa kaitsealuseid taimi (13) Draamat juhib teatriteadlane Meelelahutus Koomiks Sudoku

Jaano Martin Ots: maailm nagu meri

2 min lugemist
Päeva karikatuur FOTO: Urmas Nemvalts

Üleilmset Ameerika unelmat on lisaks majanduskriisi äiksepilvedele hakanud varjutama teisedki tondid. Kapitalistliku õnnemütoloogia alusmüüre murendavad kliimasoojenemise kuumalained, soo-, rassi- ja meelsusrahutuste taifuunid, näljarände üleujutused ning rahvusluspuhangute trombid. Börsid paisuvad, aga reaalmajandus laguneb, maailm tundub uppuvat ja põlevat ühekorraga. Ainus muutumatu suurus on muutus, kuid selle suund on tajutavas tulevikus määramatu.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Üks väike viirus ei põhjustanud kogu seda jama. Maakera jäi majanduskasvule kitsaks juba kahekümnenda sajandi teisel poolel, koroonast sai vaid päästik paljude läbipõimunud vastuolude vallandumisel ja doominoklotsid hakkasid kukkuma. Kahju, et pandeemia Greta Thunbergi esikülgedelt välja tõrjus ning naftapõletamisest hingetõmbehetke saanud maailma meresid ning metsi tabas maskide, kummikinnaste ja desovahendipakendite tsunami.

Akadeemik, matemaatik ja mereteadlane Tarmo Soomere on öelnud, et globaalse kliima võti peitub maailmameres, eriti Arktikas, ning vähem Antarktikas. Omavahel ühendatud ookeanides ja atmosfääris toimuvad protsessid on nii keerulised, et kuigi teadlased on suurt osa neist kirjeldanud, ei suuda nad planeedi Maa kliima masinavärki ikka veel täpselt modelleerida.

12.09.2020 15.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto