P, 2.10.2022

Euro kallinemine teeb Euroopa Keskpangale muret

Erik Aru
, majandustoimetuse juhataja
Euro kallinemine teeb Euroopa Keskpangale muret
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 5
Euroopa Keskpanga jaoks on peamine mureallikas dollar, mis on alates märtsist odavnenud Euroopa ühisraha suhtes kümnendiku võrra.
Euroopa Keskpanga jaoks on peamine mureallikas dollar, mis on alates märtsist odavnenud Euroopa ühisraha suhtes kümnendiku võrra. Foto: Euroopa Keskpank

Euroopa Keskpanga (EKP) juhatuse liikmed esinesid möödunud nädalal mitme sõnavõtuga, mille eesmärk oli kutsuda esile euro kursi nõrgenemine või vähemalt pidurdada selle edasist tugevnemist. Peamine mureallikas on dollar, mis on alates märtsist odavnenud Euroopa ühisraha suhtes kümnendiku võrra.

Inimese kipuvad tihtipeale instinktiivselt mõtlema, et mida tugevam, seda parem, ja mida nõrgem, seda halvem. Sellest pärineb ka eksiarvamus, nagu järelduks Darwini evolutsiooniteooriast, et tugevam jääb ellu, kui tegelikult tuleneb sellest hoopis elujõulisemate edu, mis on hoopis midagi muud. Samamoodi pole ka valuutade maailmas tugevam sugugi alati parem.

Valuuta kallinemise mõju on arvatagi selge eksportijatele. Kui ühe euro eest tuleb maksta rohkem dollareid, siis tõuseb ka eurodes müüdava kauba hind riigis, kus käibivad dollarid. Kauba kallinemisel päris suure tõenäosusega nõudlus selle järele väheneb ja kasvab nõudlus hoopis analoogsete kaupade järele, mida pakub keegi, kes valmistab neid kusagil, kus ringlevad dollarid, mistõttu tema jaoks hind ei muutu.

Märksõnad
Tagasi üles