Euro kallinemine teeb Euroopa Keskpangale muret

Euroopa Keskpanga jaoks on peamine mureallikas dollar, mis on alates märtsist odavnenud Euroopa ühisraha suhtes kümnendiku võrra. FOTO: Euroopa Keskpank

Euroopa Keskpanga (EKP) juhatuse liikmed esinesid möödunud nädalal mitme sõnavõtuga, mille eesmärk oli kutsuda esile euro kursi nõrgenemine või vähemalt pidurdada selle edasist tugevnemist. Peamine mureallikas on dollar, mis on alates märtsist odavnenud Euroopa ühisraha suhtes kümnendiku võrra.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Inimese kipuvad tihtipeale instinktiivselt mõtlema, et mida tugevam, seda parem, ja mida nõrgem, seda halvem. Sellest pärineb ka eksiarvamus, nagu järelduks Darwini evolutsiooniteooriast, et tugevam jääb ellu, kui tegelikult tuleneb sellest hoopis elujõulisemate edu, mis on hoopis midagi muud. Samamoodi pole ka valuutade maailmas tugevam sugugi alati parem.

Valuuta kallinemise mõju on arvatagi selge eksportijatele. Kui ühe euro eest tuleb maksta rohkem dollareid, siis tõuseb ka eurodes müüdava kauba hind riigis, kus käibivad dollarid. Kauba kallinemisel päris suure tõenäosusega nõudlus selle järele väheneb ja kasvab nõudlus hoopis analoogsete kaupade järele, mida pakub keegi, kes valmistab neid kusagil, kus ringlevad dollarid, mistõttu tema jaoks hind ei muutu.

12.09.2020 15.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto