Sisukord
Majandus
Tänane leht
14.09.2020
Eesti Miks on lehel tänasest uus kujundus? Kreenholmi arendamiseks küsitakse kultuuriraha Elukvaliteet läks Eestis aastaga paremaks Kaitseminister Jüri Luik: kaitsekulude tase tuleb säilitada Eesti lühiuudised Karude arvukus Eestis läheneb tuhandele isendile Rate.ee argipäev: mehed lunivad alaealistelt raha eest seksi (14) Toetuskirjad Valgevenele Jaak Jõerüüt: inimkloone pole ka diplomaatias vaja Majandus Indrek Laul: ei saa minna liiga kunstnikuks ega liiga ärimeheks (1) Euro kallinemine teeb Euroopa Keskpangale muret (6) Välismaa PÕHJALA VAADE ⟩ Soome eelarve edendab elektrisõidukeid ja ühistransporti Briti koroonavaktsiini katsed jätkuvad Vene valimised kulgesid rikkumiste tähe all (8) Arvamus Juhtkiri: digiilm lüpsab loojaid Andres Herkel: Valgevene ärkab 25 aastat hiljem (2) Jaano Martin Ots: maailm nagu meri Ago Samoson: Ülem-Vantaa (1) Lauri Vahtre: maailm on muutunud – liberaalid on hullunud (67) Taavi Veskimägi: kust tuleb elekter tulevikus? (7) Tarmo Pikner: kordan, Torgu kuningriiki rünnatakse! FOOKUS ⟩ Liis Soppe, Eliis Ait ja Riin Seema: milliseid probleeme leevendab eriklass? (3) FOOKUS ⟩ Mihkel Kunnus: kool jääb alati klassiühiskonnaks (4) FOOKUS ⟩ Raivo Kokser: kaasav haridus ei asenda erikoole Kultuur Kultuuri lühiuudised Vaiko Eplik: Eesti autoritel on saamata jäänud 30 miljonit eurot (50) Sport Spordi lühiuudised Poodiumile jõudnud Vips vabandas tiimi ees, kuid võistkond hakkas eestlast hoopis kiitma Kalju koroonakolle suurenes veelgi, mured ka esiliigas Jaanimaa elu Moskvas: masendava kevade järel valitseb nüüd vabadus (1) Tartu Kolga tsiklinäitus tõi imetlemiseks välja ligi saja aasta vanused mootorrattad Jaak Uibu: Toompea haridusseminarist ja asutajast Ülo Vooglaiust Tanel Tein: jätkem kesklinna park rahule (4) Heiki Lill: betoon ei tee teadust ega loo ravimeid Tartu lühiuudised Hellenurmes lõppesid lastepõneviku võtted Kahtlus: keegi külvab Ihaste metsa kaitsealuseid taimi (13) Draamat juhib teatriteadlane Meelelahutus Koomiks Sudoku

Euro kallinemine teeb Euroopa Keskpangale muret

2 min lugemist
  • Dollar on alates märtsist odavnenud euro suhtes kümnendiku võrra.
  • Valuuta kallinemise mõju on arvatagi halb eksportijatele.
  • EKPd paneb praeguses olukorras muretsema hinnataseme langus.
Euroopa Keskpanga jaoks on peamine mureallikas dollar, mis on alates märtsist odavnenud Euroopa ühisraha suhtes kümnendiku võrra. FOTO: Euroopa Keskpank

Euroopa Keskpanga (EKP) juhatuse liikmed esinesid möödunud nädalal mitme sõnavõtuga, mille eesmärk oli kutsuda esile euro kursi nõrgenemine või vähemalt pidurdada selle edasist tugevnemist. Peamine mureallikas on dollar, mis on alates märtsist odavnenud Euroopa ühisraha suhtes kümnendiku võrra.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Inimese kipuvad tihtipeale instinktiivselt mõtlema, et mida tugevam, seda parem, ja mida nõrgem, seda halvem. Sellest pärineb ka eksiarvamus, nagu järelduks Darwini evolutsiooniteooriast, et tugevam jääb ellu, kui tegelikult tuleneb sellest hoopis elujõulisemate edu, mis on hoopis midagi muud. Samamoodi pole ka valuutade maailmas tugevam sugugi alati parem.

Valuuta kallinemise mõju on arvatagi selge eksportijatele. Kui ühe euro eest tuleb maksta rohkem dollareid, siis tõuseb ka eurodes müüdava kauba hind riigis, kus käibivad dollarid. Kauba kallinemisel päris suure tõenäosusega nõudlus selle järele väheneb ja kasvab nõudlus hoopis analoogsete kaupade järele, mida pakub keegi, kes valmistab neid kusagil, kus ringlevad dollarid, mistõttu tema jaoks hind ei muutu.

12.09.2020 15.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto