Sisukord
Arvamus
Tänane leht
15.09.2020
Eesti Poliithooaeg algas tugeva noodiga (43) Hooldekodud said maskide nõudest teada viimasel sekundil VIDEO ⟩ Kõne koroonadetektiivilt: mõni saab šoki küll (1) Eesti lühiuudised Mart Rannut: iga olmetüli ei ole inimõiguste rikkumine (1) Riigihalduse minister Jaak Aab: riik saab kolme aastaga kärpida 1000 töökohta Majandus Majanduse lühiuudised Video ⟩ Termokaamera pole võluvits, vaid mõõteriist TikToki omanik eelistas Oracle’it Välismaa Välismaa lühiuudised Moria laagri häving sunnib Euroopa Liitu tegudele (2) Lukašenka ihkab vanema venna lähedust (7) Arvamus Aivar Kokk: transpordiäri mured Ülle Harju: lõikusaja tõehetk on käes Heiki Lill: sisekaitse reservüksust pole tarvis Kalev Kallemets: vesinik vajab reaalsustaju (3) Malle Salupere: hunnidest proletkultlaste kaudu Eesti sambasõdadeni (21) Maarja Vaino: kas minister armastab eesti kooli? (29) Jürgen Ligi: kaks kriisi ja «ideoloogilised fanaatikud» (32) FOOKUS ⟩ Ülle Ernits: aitame leida kiireid lahendusi kohalikele vajadustele FOOKUS ⟩ Marek Sammul: õiglane üleminek ei ole võimalik haridusse investeerimata FOOKUS ⟩ Garri Raagmaa: regionaalses kolledžis sünnib innovatsioon FOOKUS ⟩ Lauri Jalonen: Ida-Virumaal on vedanud! Kultuur Kodumaine originaalkoomiks areneb kiiresti Tuhast hauasammas armastajatele (1) Kultuur lühidalt Iseloomutuks nätsutatud filmiprintsess Sport Spordi lühiuudised Rõõmustav tendents: Eesti korvpallurid siirduvad üha kõrgemale tasemele Eestlaste õlekõrs rallimaailma tippu pürgimiseks? Tiimijuht: rahvus ei loe, vajame kiiret sõitjat Tervis Tervise lühiuudised Perearsti ööpäevaringne nõuandetelefon: küsi julgelt ja igal ajal Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: piirangud ja õigused

2 min lugemist
 • Eestlased on ettekirjutusi hästi järginud
 • Meil koroonameetmete vastu väga ei võidelda
 • Eesti inimesed on inimõiguste osas haritud
Koroonapiirangute vastane protest Saksamaal. FOTO: STR/EPA

Tervisekaitsespetsialistid on kiitnud eestlaste käitumist ja hoiakuid koroonaviiruse leviku ajal. Tasakaaluka rahvana oleme püüdnud järgida ettekirjutisi, mis on kõrgemalt poolt täitmiseks antud. Isegi kui eriolukorra ajal kaasnesid valitsuse otsusega piirangud ehk ajutised vabaduste riived, on vaid vähesed meist tõlgendanud seda kui inimõiguste rikkumist.

Eesti inimõiguste instituudi tellimusel augusti lõpus tehtud veebiküsitluse põhjal selgus, et 85 protsenti vastanutest leiab, et koroonaaja piirangud pole rikkunud kellegi inimõigusi. Sellegipoolest tuleb meil arvestada nende inimeste käitumismustritega, kes tunnevad ennast pealesunnitud reeglitest puudutatuna. Näiteks võivad viimasel ajal Saksamaal või USAs uute koroonapiirangute kehtestamise vastu protestinud inimesed, sõltumata vähesest arvust, anda hoogu juurde uutele kolletele. Valjuhäälsete väljaastumistega nõutakse endale õigusi ja endise normaalsuse taastamist. Tegelikkuses seatakse aga löögi alla paljude kaasmaalaste tervis. Seda enam, kui skandeerimise ajal loobutakse kaitsemaski kandmisest.

Õnneks pole Eestis sellelaadseid proteste toimunud. Kevadel leidis Saaremaal aset meie mõistes rohkearvuline protest, milles väljendati rahulolematust mandri ja saarte elanike ebaõiglase kohtlemise vastu. Toona tehti seda aga kõigist valitsuse kehtestatud reeglitest juhindudes. 2+2-reegli erakordselt täpse järgimisega hoiti nii saarlaste tervist kui ka leiti võimalus oma sõnum kuuldavaks teha.

Eestlased teadvustasid, et ehkki ajutised piirangud võisid eriolukorra ajal olla ebameeldivad, ei olnud nende puhul veel tegemist inimõiguste rikkumisega.

1

Inimõiguste instituudi nõukogu esimehe Mart Rannuti sõnul on eestlaste tubliduse taga meie koolidest kaasa antav hariduslik ettevalmistus. Muu maailma keskmisega võrreldes tunnevad meie kodanikud inimõigusi paremini kui teised.

Seega teadvustasid eestlased, et ehkki ajutised piirangud võisid eriolukorra ajal olla ebameeldivad, ei olnud nende puhul veel tegemist inimõiguste rikkumisega. Ent praegused uuringutulemused on valdavalt kevadise eriolukorra peegeldus. Ei ole välistatud, et viirusega nakatanute plahvatusliku kasvu korral tulevad vanad piirangud osaliselt tagasi, mis omakorda võivad aga suurendada ühiskonna korralduses pettunute arvu.

Selleks et me ei peaks rääkima aasta teises pooles suuremahuliste piirangute naasmisest, saavad eestimaalased ise oma tervise heaks palju ära teha. Terviseamet on kevadest saadik õpetanud, kuidas õigesti käsi pesta, ja palunud igal võimalikul moel inimeste vahel mõõdukat distantsi hoida. Kuigi näomaski kandmine on Eesti liberaalse koroonapoliitika tõttu endiselt soovituslik, ei teeks paha, kui me rahvarohketes paikades peaksime seda lääne eeskujul sotsiaalseks normiks.

See ei pea olema ilmtingimata läbiv reegel nagu mõnes teises riigis, kus nõutakse maski kandmist kõikjal avalikes siseruumides. Hea näide on Rally Estonia, mille korraldamiseks võeti kasutusele spetsiaalsed nõuded, et vältida viiruse levikut pealtvaatajate hulgas. Selline lokaalne erimeetmete rakendamine aitab otsida tasakaalu normaalse elurütmi ja ennetava käitumise vahel. Nii on lootust, et ka keerulistel aegadel ei teki inimestes kasvavat rahulolematustunnet.

Seotud lood
  14.09.2020 16.09.2020
  Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
  Logi sisse
  Sul ei ole kontot?
  Loo Postimees konto