Sisukord
Arvamus
Tänane leht
15.09.2020
Eesti Poliithooaeg algas tugeva noodiga (43) Hooldekodud said maskide nõudest teada viimasel sekundil VIDEO ⟩ Kõne koroonadetektiivilt: mõni saab šoki küll (1) Eesti lühiuudised Mart Rannut: iga olmetüli ei ole inimõiguste rikkumine (1) Riigihalduse minister Jaak Aab: riik saab kolme aastaga kärpida 1000 töökohta Majandus Majanduse lühiuudised Video ⟩ Termokaamera pole võluvits, vaid mõõteriist TikToki omanik eelistas Oracle’it Välismaa Välismaa lühiuudised Moria laagri häving sunnib Euroopa Liitu tegudele (2) Lukašenka ihkab vanema venna lähedust (7) Arvamus Aivar Kokk: transpordiäri mured Ülle Harju: lõikusaja tõehetk on käes Heiki Lill: sisekaitse reservüksust pole tarvis Kalev Kallemets: vesinik vajab reaalsustaju (3) Malle Salupere: hunnidest proletkultlaste kaudu Eesti sambasõdadeni (22) Maarja Vaino: kas minister armastab eesti kooli? (29) Jürgen Ligi: kaks kriisi ja «ideoloogilised fanaatikud» (33) FOOKUS ⟩ Ülle Ernits: aitame leida kiireid lahendusi kohalikele vajadustele FOOKUS ⟩ Marek Sammul: õiglane üleminek ei ole võimalik haridusse investeerimata FOOKUS ⟩ Garri Raagmaa: regionaalses kolledžis sünnib innovatsioon FOOKUS ⟩ Lauri Jalonen: Ida-Virumaal on vedanud! Kultuur Kodumaine originaalkoomiks areneb kiiresti Tuhast hauasammas armastajatele (1) Kultuur lühidalt Iseloomutuks nätsutatud filmiprintsess Sport Spordi lühiuudised Rõõmustav tendents: Eesti korvpallurid siirduvad üha kõrgemale tasemele Eestlaste õlekõrs rallimaailma tippu pürgimiseks? Tiimijuht: rahvus ei loe, vajame kiiret sõitjat Tervis Tervise lühiuudised Perearsti ööpäevaringne nõuandetelefon: küsi julgelt ja igal ajal Meelelahutus Koomiks Sudoku

Maarja Vaino: kas minister armastab eesti kooli?

4 min lugemist
  • Üldhariduskooli eesti keele õpet on vähendatud 455 tunni võrra.
  • Koolilõpetajatel puudub sageli ühine kultuuripinnas.
  • Eesti on juba sisuliselt kakskeelne riik.
  • Ministrit ei näi emakeeleõpetuse mure huvitavat.
Maarja Vaino. FOTO: Mihkel Maripuu

Kooliaasta alguses on ennekõike kütnud kirgi koroonaviirus ja selle mõju õppetööle. Ärevust peaks aga tundma hoopis muu pärast, kirjutab kirjandusteadlane Maarja Vaino.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

On taas alanud uus õppeaasta, aga HTM pole astunud ühtegi sammu selleks, et parandada eesti keele ja eesti humanitaaria olukorda õppekavades. Ometi on aina murelikumalt kirjutatud keeleoskuse taseme langusest ja sellest, kui palju on eesti keele tunde aastate jooksul vähendatud. Viimati tõi konkreetsed arvud oma doktoritööle toetudes välja Katrin Kalamees-Ruubel, kes sõnastas: «Taas­iseseisvunud Eestis on erinevate reformide käigus eesti keele õpet vähendatud võrdluses sügava okupatsiooniajaga 455 tunni võrra!»

Kui 1979. aastal õppisid lapsed üldhariduslikus koolis eesti keelt kokku 2450 tundi, siis praegu tehakse seda 1995 tundi. Tulemusi näeb iga inimene, kes ise veel lugeda oskab ja kel kõrvad peas: õigekirjaoskus on masendav, süntaks imiteerib aina sagedamini inglise keele lauseehitust, sõnavara on ahenenud selliseks, et juba tavalisi sõnu tuleb lastele «tõlkida», sest nad ei ole neid kunagi kuulnud (ega lugenud, sest lugemus kahaneb samuti) jne.

14.09.2020 16.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto