Sisukord
Majandus
Tänane leht
15.09.2020
Eesti Poliithooaeg algas tugeva noodiga (43) Hooldekodud said maskide nõudest teada viimasel sekundil VIDEO ⟩ Kõne koroonadetektiivilt: mõni saab šoki küll (1) Eesti lühiuudised Mart Rannut: iga olmetüli ei ole inimõiguste rikkumine (1) Riigihalduse minister Jaak Aab: riik saab kolme aastaga kärpida 1000 töökohta Majandus Majanduse lühiuudised Video ⟩ Termokaamera pole võluvits, vaid mõõteriist TikToki omanik eelistas Oracle’it Välismaa Välismaa lühiuudised Moria laagri häving sunnib Euroopa Liitu tegudele (2) Lukašenka ihkab vanema venna lähedust (7) Arvamus Aivar Kokk: transpordiäri mured Ülle Harju: lõikusaja tõehetk on käes Heiki Lill: sisekaitse reservüksust pole tarvis Kalev Kallemets: vesinik vajab reaalsustaju (3) Malle Salupere: hunnidest proletkultlaste kaudu Eesti sambasõdadeni (21) Maarja Vaino: kas minister armastab eesti kooli? (29) Jürgen Ligi: kaks kriisi ja «ideoloogilised fanaatikud» (32) FOOKUS ⟩ Ülle Ernits: aitame leida kiireid lahendusi kohalikele vajadustele FOOKUS ⟩ Marek Sammul: õiglane üleminek ei ole võimalik haridusse investeerimata FOOKUS ⟩ Garri Raagmaa: regionaalses kolledžis sünnib innovatsioon FOOKUS ⟩ Lauri Jalonen: Ida-Virumaal on vedanud! Kultuur Kodumaine originaalkoomiks areneb kiiresti Tuhast hauasammas armastajatele (1) Kultuur lühidalt Iseloomutuks nätsutatud filmiprintsess Sport Spordi lühiuudised Rõõmustav tendents: Eesti korvpallurid siirduvad üha kõrgemale tasemele Eestlaste õlekõrs rallimaailma tippu pürgimiseks? Tiimijuht: rahvus ei loe, vajame kiiret sõitjat Tervis Tervise lühiuudised Perearsti ööpäevaringne nõuandetelefon: küsi julgelt ja igal ajal Meelelahutus Koomiks Sudoku

Video ⟩ Termokaamera pole võluvits, vaid mõõteriist

5 min lugemist
  • Termokaamera ei mõõdagi vahetult kehatemperatuuri.
  • Võltsturvalisuse vältimiseks peab mõõtmine toimuma korrektselt, mitte ülejala.
  • Vaid jäätist kuumast kohvitassist eristav IR-kaamera ei sobi palavikku hindama.
Kehasoojuse hindamiseks termokaamaraga läheb vaja väga hea lahutusega kaamerasensorit ja testitavad inimesed peaksid astuma kaamera ette ükshaaval. Eest tuleb võtta prillid, sest parima hinnangu tegelikule kehatemperatuurile saab silmanurkadest, kuhu avanevad pisarakanalid, mis neelavad pisaranäärmes toodetud pisaravedelikku. FOTO: Tairo Lutter

Tallinna koolid said soovituse võtta kasutusse termokaamerad, hindamaks kooli sisenejate terviseseisundit. Paraku on see soovitus sama üldine kui «mine poodi ja too süüa-juua». Liigagi üldine.

Nagu toitude ja jookide hinnadki võivad mitu korda erineda, nii ei maksa ka palavikku õigesti hindav termokaamerasüsteem mitte sadu eurosid, vaid pigem mitu tuhat.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Termokaamerad ei mõõda vahetut kehatemperatuuri, vaid teevad nähtavaks nii inimestelt kui ka asjadelt pärinevat soojuskiirgust. Termokaamerate maailm on kirev nagu mis tahes muulgi tehnikal. Nende seadmete hulgas on kõikvõimalikke isendeid.

Saamaks teada, milliseid kaameraid ja kuidas täpselt inimeste palaviku hindamiseks kasutada, läks Postimees uurima maailma suurima termokaamerate tootja FLIR Systemsi Tallinnas asuvasse tehasesse, kus vastasid küsimustele nii selle ettevõtte põhjamaade müügiesindaja Piret Pihelgas kui ka aastaid FLIRi kaamerate müügiga tegelenud ettevõtja Peter Šaraškin.

Tuleb välja, et inimese kehatemperatuuri kohta saab täpse hinnangu vaid siis, kui kaamera on piisavalt kõrge lahutusega ning ka piisavalt tundlik. Kui soov on kogu kooli tulev rahvavoog kõrge kehatemperatuuri asjus üle kontrollida, tuleb seda teha mõõtmistehniliselt korrektselt. Kõik, kes väidavad, et nende seadmed mõõdavad igaühe kehatemperatuuri n-ö klassipildilt ja ka siis, kui prillid ees, liialdavad tugevalt.

14.09.2020 16.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto