Sisukord
Arvamus
Tänane leht
16.09.2020
Eesti Iga kahesajas riskiriigist naasja annab positiivse koroonaproovi (3) Kurjategijad üritasid õhkida rahaautomaati Tallinna Sadama kohtuprotsess pannakse pausile (8) REPORTAAŽ ⟩ Megativoli ekstreemsed atraktsioonid, võõrkeelsed instruktorid ja lakkamatu lärm (31) Tallinna öise kõrtsikeelu idee on jälle arutusel (5) Eesti lühiuudised Aedu ründab hiidnälkja kiirem ja aplam sugulane (3) Kaitseminister Jüri Luik: kaitsekulutusi ei tohi vähendada (1) Majandus Majanduse lühiuudised Eesti Fortumo lõi käed Amazoni ja Jioga Sada suuremat tööandjat on kaotanud tuhatkond töökohta (2) Üle saja töötaja koondanud Starship hakkas uuesti palkama Välismaa Sügisel jõuab Euroopasse uus viirussurmade laine (7) Välismaa lühiuudised Koolikell heliseb sel sügisel ettevaatlikult Partnerite survel pani Netanyahu Iisraeli kinni Rootsi rahulikku nakkuspilti toetab püsiv kava Graafik ⟩ Ohutusega juhib Euroopa tabelit Läti, nakatumiste arvuga Hispaania Arvamus Juhtkiri ⟩ Juhtkiri: kui ihkad sõda, valmistu rahuks (29) Erik Aru: ikka on võimalik! (3) Urve Läänemets: harimatusel on hind (10) Henn Leetna: kas kõrgeima riigivõimu kandja on riigikohus? (29) Edgar Kaskla: USA valimised – mis saab edasi? (6) Edward Lucas: kui mask eest rebida, jääb järele kohmetu mees (23) Erkki Bahovski: hirmud ja tegelikkus Carina Paju: 20 aastat arvamusartiklist «Korruptsioon peab Eestis olema» (1) FOOKUS ⟩ Kaugteenused tulid, et jääda FOOKUS ⟩ Kadri Tammepuu: kurjast vaenlasest sai kaugnõustamise vader FOOKUS ⟩ WHO: Covid-19 kriisi tervisemõjud selguvad tulevikus Kultuur Teatrimaastikul on kasvanud teadmatus ja ebavõrdsus Sport Spordi lühiuudised Ametlik: hõredate ridadega Kalju peab pühapäeval astuma Levadia vastu Kontaveit seljatas raske nädala ja tunneb end väljakul väga enesekindlalt (2) «On rumal ja lühinägelik mõelda, et kõikide Norra suusatajate edu taga on astma.» Läänemaailma pantvang ja nõiajaht – Venemaa olümpiavõitja rabav versioon dopinguvaidlusest (1) Maailmas ainulaadne: Art Arvisto voolis kolm kümnevõistlejat 8000 punkti meesteks Tartu Bussijaam läheb remonti Irja Alakivi: prügipõletustehas nagu põrsas kotis (1) Kuhu küll kõik õued jäid? Kaja Põlluste: stressirohke töökeskkond suurendab eksimisriski Vanal sõjalennuväljal kolivad noored ja vanad ühe katuse alla Tartlased päästavad järelejäänud toitu Spordifännidelt nõuab uus elu maski ja keelab pasunad Võidu tehases kinnitab kanda kultuurilinnak Polikliiniku peaarsti kabinetis ripub luuletaja ema graafika Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kuhu küll kõik õued jäid?

2 min lugemist
Keele teritaja FOTO: Artur Kuus

Tää-di Ee-ne, kas Sirje võib õuealale tulla? «Jah,» vastab ema, «aga ärge hoovialalt välja minge.» Kõlab ju erakordselt totralt, kui selline dialoog päriselt ema ja naabrilaste vahel oleks aset leidnud.

Nii nagu kõlanuks see totralt mõnikümmend aastat tagasi, on kummaline lugeda praegugi lakkamatutest õuealadest, hoovialadest, pargialadest ja jumal teab veel millistest aladest. Muide, õueala all ei peeta enamasti silmas liiklusmärgiga nr 573 – teate küll, see sinine, maja, auto ja palli mängivate inimkujutistega märk – tähistatud piirkonda.

Lähemal uurimiselgi ei ole ma suutnud tuvastada, et näiteks pargil ja pargialal, hoovil ja hoovialal oleks mingigi erinevus, pigem kasutatakse neid sünonüümidena ning tekstis nimetatakse kõne all olevat objekti kord pargiks ja hooviks, siis jälle pargialaks ja hoovialaks.

Õueala liiklusmärk FOTO: Maanteeamet

Eriti on silma torganud, et tekstidest kipuvad suisa kaduma koolihoovid ja -õued ning ka lasteaiahoovid ja -õued, neist on saanud «liikuma kutsuvad õuealad, kus on atraktsioonid erinevate liikumistegevuste läbiviimiseks» ja neis «väärtustatakse liikumis- ja õppetegevusi». Kui näiteks Reiniku kool taotles kaasavast eelarvest raha veel liikuma kutsuva hoovi rajamiseks, siis tänavu ootavad rahastust mitu ala: liikuma kutsuv ala Veeriku kooli õuealal ning Forseliuse kooli avar õueala.

Siinkohal võiks meelde tuletada sõnade tähendusi. Ala on maa-ala, territoorium, paikkond ja ka valdkond. Õu aga elamu ja kõrvalehitiste vaheline ala, see võib olla ka sõna hoov sünonüüm, viimane on tara, müüri või hoonetega piiratud ala. Seega sõnad hoov ja õu kätkevad juba niigi maa-ala tähendust. Segadust tekitav õueala on aga hoopiski jalakäijate ja sõidukite samal ajal liiklemiseks ettenähtud ala, kus ehituslike või muude vahenditega on vähendatud sõidukite kiirust ning mille sisse- ja väljasõiduteed on tähistatud õueala liikluskorda kehtestavate liiklusmärkidega.

Tekstidest kipuvad suisa kaduma koolihoovid ja -õued ning ka lasteaiahoovid ja -õued, millest on saanud «liikuma kutsuvad õuealad».

Mulle kui lapsevanemale tekitab pehmelt öeldes kõhedust mõtegi, et koolide ja lasteaedade juurde rajatakse õuealasid, kus mudilased ja koolijütsid liikumis- ja õppetegevusi väärtustades taovad surmapõlglikult palli või hüplevad keksukastis sealsamas sõitvate autode vahel, mille juhid püüavad vältida otsasõitu ringituiskavatele lastele. Aga kõik sohvrid ei pruugi ju nii osavad olla ja väikesed lapsed on ettearvamatud.

Loomulikult on sellised näited sulaselge keelemüra, mitte ei soovita lapsukesi saata autode vahele mängima. Ala on väga sageli täiesti üleliigne sõna, mis muudab teksti raskepäraseks ja häguseks ning annab sellele kantseliitliku hõngu. Peenemat või täpsemat tähendusvarjundit, mida võibolla soovitakse selle sõnaga saavutada, see kindlasti ei juurde anna.

Seotud lood
15.09.2020 17.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto