Sisukord
Arvamus
Tänane leht
16.09.2020
Eesti Iga kahesajas riskiriigist naasja annab positiivse koroonaproovi (3) Kurjategijad üritasid õhkida rahaautomaati Tallinna Sadama kohtuprotsess pannakse pausile (8) REPORTAAŽ ⟩ Megativoli ekstreemsed atraktsioonid, võõrkeelsed instruktorid ja lakkamatu lärm (31) Tallinna öise kõrtsikeelu idee on jälle arutusel (5) Eesti lühiuudised Aedu ründab hiidnälkja kiirem ja aplam sugulane (3) Kaitseminister Jüri Luik: kaitsekulutusi ei tohi vähendada (1) Majandus Majanduse lühiuudised Eesti Fortumo lõi käed Amazoni ja Jioga Sada suuremat tööandjat on kaotanud tuhatkond töökohta (2) Üle saja töötaja koondanud Starship hakkas uuesti palkama Välismaa Sügisel jõuab Euroopasse uus viirussurmade laine (7) Välismaa lühiuudised Koolikell heliseb sel sügisel ettevaatlikult Partnerite survel pani Netanyahu Iisraeli kinni Rootsi rahulikku nakkuspilti toetab püsiv kava Graafik ⟩ Ohutusega juhib Euroopa tabelit Läti, nakatumiste arvuga Hispaania Arvamus Juhtkiri ⟩ Juhtkiri: kui ihkad sõda, valmistu rahuks (29) Erik Aru: ikka on võimalik! (3) Urve Läänemets: harimatusel on hind (10) Henn Leetna: kas kõrgeima riigivõimu kandja on riigikohus? (29) Edgar Kaskla: USA valimised – mis saab edasi? (6) Edward Lucas: kui mask eest rebida, jääb järele kohmetu mees (23) Erkki Bahovski: hirmud ja tegelikkus Carina Paju: 20 aastat arvamusartiklist «Korruptsioon peab Eestis olema» (1) FOOKUS ⟩ Kaugteenused tulid, et jääda FOOKUS ⟩ Kadri Tammepuu: kurjast vaenlasest sai kaugnõustamise vader FOOKUS ⟩ WHO: Covid-19 kriisi tervisemõjud selguvad tulevikus Kultuur Teatrimaastikul on kasvanud teadmatus ja ebavõrdsus Sport Spordi lühiuudised Ametlik: hõredate ridadega Kalju peab pühapäeval astuma Levadia vastu Kontaveit seljatas raske nädala ja tunneb end väljakul väga enesekindlalt (2) «On rumal ja lühinägelik mõelda, et kõikide Norra suusatajate edu taga on astma.» Läänemaailma pantvang ja nõiajaht – Venemaa olümpiavõitja rabav versioon dopinguvaidlusest (1) Maailmas ainulaadne: Art Arvisto voolis kolm kümnevõistlejat 8000 punkti meesteks Tartu Bussijaam läheb remonti Irja Alakivi: prügipõletustehas nagu põrsas kotis (1) Kuhu küll kõik õued jäid? Kaja Põlluste: stressirohke töökeskkond suurendab eksimisriski Vanal sõjalennuväljal kolivad noored ja vanad ühe katuse alla Tartlased päästavad järelejäänud toitu Spordifännidelt nõuab uus elu maski ja keelab pasunad Võidu tehases kinnitab kanda kultuurilinnak Polikliiniku peaarsti kabinetis ripub luuletaja ema graafika Meelelahutus Koomiks Sudoku

Edward Lucas: kui mask eest rebida, jääb järele kohmetu mees

2 min lugemist
  • Valgevene rahva peksjad peavad peagi aru andma.
  • Režiimi võivad kõigutada ka oma diplomaadid.
  • Keegi ei soovi olla kaotaja poolel.
Edward Lucas. FOTO: Albert Truuväärt /Scanpix//

Maskid muudavad repressiooni anonüümseks. Rebi mask eest ära, ja diktatuurile tekib nägu: konkreetne isik, keda on võimalik oma tegude eest vastutama panna. See on uus õppetund Valgevenes, kus naisprotestijad on hakanud OMONi märulipolitseinikelt sukkmaske peast ära tirima, kirjutab Briti ajakirjanik Edward Lucas.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Selline lihtne vastupanuakt pöörab võimudünaamika pea peale. Seda tuleb ette siis, kui OMONi mees (miskipärast on nad alati mehed) jääb korraks vähemusse. Protestijad tõmbavad ta pikali, löövad kiviga vastu pead või lämmatavad bensiiniga. Nii juhtub vastuhakkudel üle maailma. Aga mitte Valgevenes. Sealsed meeleavaldajad ei tee oma ründajatele viga ega alanda neid. Nad lihtsalt pildistavad nende näod üles.

Ma olen viimastel päevadel vaadanud hulka maskide eest rebimise videoklippe. OMONi mees paistab ühtäkki inimesena. Ta on kohmetunud, ehk tunneb isegi häbi: ta pole enam karm mees karmis meeskonnas, vaid tavaline inimene, kes on tabatud millegi paha pealt. Tema elus on naisi: ta on kindlasti kellegi poeg, võib-olla vend, tõenäoliselt abikaasa, ehk isegi isa. Lisaks sugulastele on tal naistest sõpru ja naabreid. Need naised võtavad protestidest osa. Paljud neist võivad meestele isegi kaasa tunda. Nad teavad, et tagurlik ja ülespuhutud režiim võltsis möödunud kuul valimisi ning klammerdub nüüd Kremli abiga võimu külge, klohmides ja alandades neid, kes vastu seisavad.

15.09.2020 17.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto