Sisukord
Arvamus
Tänane leht
16.09.2020
Eesti Iga kahesajas riskiriigist naasja annab positiivse koroonaproovi (3) Kurjategijad üritasid õhkida rahaautomaati Tallinna Sadama kohtuprotsess pannakse pausile (8) REPORTAAŽ ⟩ Megativoli ekstreemsed atraktsioonid, võõrkeelsed instruktorid ja lakkamatu lärm (31) Tallinna öise kõrtsikeelu idee on jälle arutusel (5) Eesti lühiuudised Aedu ründab hiidnälkja kiirem ja aplam sugulane (3) Kaitseminister Jüri Luik: kaitsekulutusi ei tohi vähendada (1) Majandus Majanduse lühiuudised Eesti Fortumo lõi käed Amazoni ja Jioga Sada suuremat tööandjat on kaotanud tuhatkond töökohta (2) Üle saja töötaja koondanud Starship hakkas uuesti palkama Välismaa Sügisel jõuab Euroopasse uus viirussurmade laine (7) Välismaa lühiuudised Koolikell heliseb sel sügisel ettevaatlikult Partnerite survel pani Netanyahu Iisraeli kinni Rootsi rahulikku nakkuspilti toetab püsiv kava Graafik ⟩ Ohutusega juhib Euroopa tabelit Läti, nakatumiste arvuga Hispaania Arvamus Juhtkiri ⟩ Juhtkiri: kui ihkad sõda, valmistu rahuks (29) Erik Aru: ikka on võimalik! (3) Urve Läänemets: harimatusel on hind (10) Henn Leetna: kas kõrgeima riigivõimu kandja on riigikohus? (29) Edgar Kaskla: USA valimised – mis saab edasi? (6) Edward Lucas: kui mask eest rebida, jääb järele kohmetu mees (23) Erkki Bahovski: hirmud ja tegelikkus Carina Paju: 20 aastat arvamusartiklist «Korruptsioon peab Eestis olema» (1) FOOKUS ⟩ Kaugteenused tulid, et jääda FOOKUS ⟩ Kadri Tammepuu: kurjast vaenlasest sai kaugnõustamise vader FOOKUS ⟩ WHO: Covid-19 kriisi tervisemõjud selguvad tulevikus Kultuur Teatrimaastikul on kasvanud teadmatus ja ebavõrdsus Sport Spordi lühiuudised Ametlik: hõredate ridadega Kalju peab pühapäeval astuma Levadia vastu Kontaveit seljatas raske nädala ja tunneb end väljakul väga enesekindlalt (2) «On rumal ja lühinägelik mõelda, et kõikide Norra suusatajate edu taga on astma.» Läänemaailma pantvang ja nõiajaht – Venemaa olümpiavõitja rabav versioon dopinguvaidlusest (1) Maailmas ainulaadne: Art Arvisto voolis kolm kümnevõistlejat 8000 punkti meesteks Tartu Bussijaam läheb remonti Irja Alakivi: prügipõletustehas nagu põrsas kotis (1) Kuhu küll kõik õued jäid? Kaja Põlluste: stressirohke töökeskkond suurendab eksimisriski Vanal sõjalennuväljal kolivad noored ja vanad ühe katuse alla Tartlased päästavad järelejäänud toitu Spordifännidelt nõuab uus elu maski ja keelab pasunad Võidu tehases kinnitab kanda kultuurilinnak Polikliiniku peaarsti kabinetis ripub luuletaja ema graafika Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kaja Põlluste: stressirohke töökeskkond suurendab eksimisriski

2 min lugemist
Kaja Põlluste FOTO: Laila Kaasik

Võrreldes paljude teiste riikidega on Eesti tervishoiusüsteem pandeemia tingimustes suhteliselt hästi hakkama saanud. Praegu me aga ei tea veel, mis on selle hind tervishoiutöötajate vaimsele ja füüsilisele tervisele ning patsiendiohutusele.

Maailma terviseorganisatsiooni andmetel on iga kümnes koroonaviirusega nakatunu tervishoiutöötaja. Seega on maailmas kokku umbes 1,4 miljonit uue koroonaviirusega nakatunud tervishoiutöötajat ja see on põhjustanud aegade suurima kriisi patsiendiohutuse valdkonnas.

Tervishoiuasutuste töökoormus on enamasti planeeritud selliselt, et tavaolukorras saadakse hakkama. On peetud enesestmõistetavaks, et tervishoiutöötajate töökeskkond on küll stressirohke, kuid süsteemis töötavad pädevad ja motiveeritud inimesed, kes tagavad patsientidele parima võimaliku abi.

Koroonapandeemia on tervishoiusüsteemi nõrgad kohad teravalt esile toonud kogu maailmas. Varakevadest saati on tervishoiutöötajate töökeskkond muutunud palju stressirohkemaks. Muutunud on riskitegurid: suurem nakkusoht töökohal, isikukaitsevahendite puudus, suurenenud töökoormus vajaduse tõttu asendada haigestunud või eneseisolatsioonis viibivaid kolleege, vaimne pinge ja muu.

Koroonapandeemia on aga tervishoiusüsteemi nõrgad kohad väga teravalt esile toonud kogu maailmas, sealhulgas Eestis.

Kõigest hoolimata on tervishoiutöötajad pingutanud, et anda patsientide elu ja tervise päästmiseks endast parim. Siiski on teada, et stressirohkes töökeskkonnas suureneb eksimisvõimalus ja seeläbi sagenevad ka juhtumid, kus patsiendile võidakse tahtmatult kahju tekitada.

Seetõttu ongi homme tähistatava rahvusvahelise patsiendiohutuse päeva teemaks valitud tervishoiutöötajate ohutus. Turvaline ja ohutu töökeskkond on patsiendiohutuse tagamise esmatähtis eeldus. Oluline on mõista, et patsientide ohutuse ja vajaliku abi kättesaadavuse huvides tuleb investeerida ka tervishoiutöötajate ohutusse.

Tervishoiutöötajate ohutuses on tähtsad nii füüsiline töökeskkond kui ka isikukaitsevahendid. Sama tähtis on ka psühholoogiline keskkond ja normaalne töökoormus, et inimesed ei põleks läbi, ei haigestuks ega lahkuks töölt.

Sõbralik, töötajast hooliv, teda toetav ning motiveeriv vaimne ja füüsiline töökeskkond avaldab kasulikku mõju ka patsiendiohutusele. Oma tööga rahulolev ning turvalises ja hästi korraldatud keskkonnas töötav inimene eksib väga harva ning seega tekib ka patsiendi jaoks võimalikke ohuolukordi harvem.

Tervishoiuasutustel on oluline mõelda läbi, missugune on organisatsiooni (patsiendi)ohutuskultuur. Kuivõrd julgetakse rääkida ebaõnnestumistest ja vigadest? Kas vea teinud kolleegi toetatakse ja talle pakutakse psühholoogilist abi või hoopiski süüdistatakse ja karistatakse?

Seotud lood
15.09.2020 17.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto