Sisukord
Välismaa
Tänane leht
16.09.2020
Eesti Iga kahesajas riskiriigist naasja annab positiivse koroonaproovi (3) Kurjategijad üritasid õhkida rahaautomaati Tallinna Sadama kohtuprotsess pannakse pausile (8) REPORTAAŽ ⟩ Megativoli ekstreemsed atraktsioonid, võõrkeelsed instruktorid ja lakkamatu lärm (31) Tallinna öise kõrtsikeelu idee on jälle arutusel (5) Eesti lühiuudised Aedu ründab hiidnälkja kiirem ja aplam sugulane (3) Kaitseminister Jüri Luik: kaitsekulutusi ei tohi vähendada (1) Majandus Majanduse lühiuudised Eesti Fortumo lõi käed Amazoni ja Jioga Sada suuremat tööandjat on kaotanud tuhatkond töökohta (2) Üle saja töötaja koondanud Starship hakkas uuesti palkama Välismaa Sügisel jõuab Euroopasse uus viirussurmade laine (7) Välismaa lühiuudised Koolikell heliseb sel sügisel ettevaatlikult Partnerite survel pani Netanyahu Iisraeli kinni Rootsi rahulikku nakkuspilti toetab püsiv kava Graafik ⟩ Ohutusega juhib Euroopa tabelit Läti, nakatumiste arvuga Hispaania Arvamus Juhtkiri ⟩ Juhtkiri: kui ihkad sõda, valmistu rahuks (29) Erik Aru: ikka on võimalik! (3) Urve Läänemets: harimatusel on hind (10) Henn Leetna: kas kõrgeima riigivõimu kandja on riigikohus? (29) Edgar Kaskla: USA valimised – mis saab edasi? (6) Edward Lucas: kui mask eest rebida, jääb järele kohmetu mees (23) Erkki Bahovski: hirmud ja tegelikkus Carina Paju: 20 aastat arvamusartiklist «Korruptsioon peab Eestis olema» (1) FOOKUS ⟩ Kaugteenused tulid, et jääda FOOKUS ⟩ Kadri Tammepuu: kurjast vaenlasest sai kaugnõustamise vader FOOKUS ⟩ WHO: Covid-19 kriisi tervisemõjud selguvad tulevikus Kultuur Teatrimaastikul on kasvanud teadmatus ja ebavõrdsus Sport Spordi lühiuudised Ametlik: hõredate ridadega Kalju peab pühapäeval astuma Levadia vastu Kontaveit seljatas raske nädala ja tunneb end väljakul väga enesekindlalt (2) «On rumal ja lühinägelik mõelda, et kõikide Norra suusatajate edu taga on astma.» Läänemaailma pantvang ja nõiajaht – Venemaa olümpiavõitja rabav versioon dopinguvaidlusest (1) Maailmas ainulaadne: Art Arvisto voolis kolm kümnevõistlejat 8000 punkti meesteks Tartu Bussijaam läheb remonti Irja Alakivi: prügipõletustehas nagu põrsas kotis (1) Kuhu küll kõik õued jäid? Kaja Põlluste: stressirohke töökeskkond suurendab eksimisriski Vanal sõjalennuväljal kolivad noored ja vanad ühe katuse alla Tartlased päästavad järelejäänud toitu Spordifännidelt nõuab uus elu maski ja keelab pasunad Võidu tehases kinnitab kanda kultuurilinnak Polikliiniku peaarsti kabinetis ripub luuletaja ema graafika Meelelahutus Koomiks Sudoku

Rootsi rahulikku nakkuspilti toetab püsiv kava

2 min lugemist
  • Rootsi nakkusolukord on nii hea, et taas lubatakse vanadekodude külastamine.
  • Ligi pooled Rootsis Covid-19sse surnud on olnud vanadekodude elanikud.
  • Asjatundjate arvates viiruse napi leviku taga kevadest püsinud strateegia.
  • Samas ei välista peaepidemioloog, et Euroopas nähtav tõus tuleb Rootsis hiljem.
Jönköpingi linna tänaval kutsub plakat inimesi teistest hoolima ja hoidma koroonaviiruse leviku takistamiseks üksteisest ohutusse kaugusesse.  FOTO: Jeppe Gustafsson/TT News Agency/Scanpix

Kui valdavas osas Euroopast kasvab koroonaviirusega nakatumine, püsib olukord kevadel ja suve hakul suure Covid-19sse haigestumuse ja suremusega silma paistnud Rootsis juba paar kuud stabiilselt rahulik, tänu millele sai riigi sotsiaalminister Lena Hallengren eilsel pressikonverentsil välja tulla rõõmusõnumiga paljudele eakatele: pärast pooleaastast pausi saavad lähedased alates oktoobrist jälle vanadekodu elanikke külastada.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

«Hindame ühiselt [koos terviseameti ja sotsiaalametiga], et kahanenud nakkuse levik ühiskonnas ning juba eakate hoolduses rakendatud meetmed koos uute ametlike eeskirjade ja soovitustega lubavad külastuskeelu tühistada,» vahendas väljaanne Dagens Nyheter Hallengreni sõnu.

Siiski tähendab alates aprillist püsinud piirangu kaotamine, et nii eakad kui ka nende lähedased peavad hoolikalt järgima võimude soovitusi. «Oleme keset jätkuvat pandeemiat. Isegi kui suurem osa asju näib praegu liikuvat õiges suunas, võib meid tabada uus puhang. Peame seda teadvustama. Keelu tühistamisega võtame riski,» lisas sotsiaaldemokraadist poliitik.

Sotsiaalameti andemeil on 46,6 protsenti seni Covid-19sse surnud rootslastest olnud vanadekodu elanikud, vahendas Aftonbladet.

Meeleheitlikus olukorras on aga endiselt kodus elavad Rootsi eakad, sest kõigile neile üle 70 aasta vanustele kehtib endiselt terviseameti soovitus hoiduda võimaluse korral igasugustest lähikontaktidest.

Karlstadis elav Gun Fröberg on võimude ettekirjutusi järginud alates märtsist, tundes end nüüd täiesti isoleerituna. «Ma olen 85-aastane ja ehk kestab see veel viis, võib-olla kuus aastat. See tundub mulle lootusetu,» sõnas ta SVT-le.

Rootsi riigiepidemioloog Anders Tegnell (pildil) lubas septembri alguses SVT eetris, et üle 70-aastastele töötatakse uued soovitused välja paari kuu jooksul ja peredel on lootust jõulud koos veeta.

15.09.2020 17.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto