E, 3.10.2022

Rootsi rahulikku nakkuspilti toetab püsiv kava

Postimees
Rootsi rahulikku nakkuspilti toetab püsiv kava
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Jönköpingi linna tänaval kutsub plakat inimesi teistest hoolima ja hoidma koroonaviiruse leviku takistamiseks üksteisest ohutusse kaugusesse. 
Jönköpingi linna tänaval kutsub plakat inimesi teistest hoolima ja hoidma koroonaviiruse leviku takistamiseks üksteisest ohutusse kaugusesse. Foto: Jeppe Gustafsson/TT News Agency/Scanpix

Kui valdavas osas Euroopast kasvab koroonaviirusega nakatumine, püsib olukord kevadel ja suve hakul suure Covid-19sse haigestumuse ja suremusega silma paistnud Rootsis juba paar kuud stabiilselt rahulik, tänu millele sai riigi sotsiaalminister Lena Hallengren eilsel pressikonverentsil välja tulla rõõmusõnumiga paljudele eakatele: pärast pooleaastast pausi saavad lähedased alates oktoobrist jälle vanadekodu elanikke külastada.

«Hindame ühiselt [koos terviseameti ja sotsiaalametiga], et kahanenud nakkuse levik ühiskonnas ning juba eakate hoolduses rakendatud meetmed koos uute ametlike eeskirjade ja soovitustega lubavad külastuskeelu tühistada,» vahendas väljaanne Dagens Nyheter Hallengreni sõnu.

Siiski tähendab alates aprillist püsinud piirangu kaotamine, et nii eakad kui ka nende lähedased peavad hoolikalt järgima võimude soovitusi. «Oleme keset jätkuvat pandeemiat. Isegi kui suurem osa asju näib praegu liikuvat õiges suunas, võib meid tabada uus puhang. Peame seda teadvustama. Keelu tühistamisega võtame riski,» lisas sotsiaaldemokraadist poliitik.

Sotsiaalameti andemeil on 46,6 protsenti seni Covid-19sse surnud rootslastest olnud vanadekodu elanikud, vahendas Aftonbladet.

Meeleheitlikus olukorras on aga endiselt kodus elavad Rootsi eakad, sest kõigile neile üle 70 aasta vanustele kehtib endiselt terviseameti soovitus hoiduda võimaluse korral igasugustest lähikontaktidest.

Karlstadis elav Gun Fröberg on võimude ettekirjutusi järginud alates märtsist, tundes end nüüd täiesti isoleerituna. «Ma olen 85-aastane ja ehk kestab see veel viis, võib-olla kuus aastat. See tundub mulle lootusetu,» sõnas ta SVT-le.

Rootsi riigiepidemioloog Anders Tegnell (pildil) lubas septembri alguses SVT eetris, et üle 70-aastastele töötatakse uued soovitused välja paari kuu jooksul ja peredel on lootust jõulud koos veeta.

Märksõnad
Tagasi üles