Sisukord
Välisuudised
Tänane leht
16.09.2020
Eesti Iga kahesajas riskiriigist naasja annab positiivse koroonaproovi (3) Kurjategijad üritasid õhkida rahaautomaati Tallinna Sadama kohtuprotsess pannakse pausile (8) REPORTAAŽ ⟩ Megativoli ekstreemsed atraktsioonid, võõrkeelsed instruktorid ja lakkamatu lärm (31) Tallinna öise kõrtsikeelu idee on jälle arutusel (5) Eesti lühiuudised Aedu ründab hiidnälkja kiirem ja aplam sugulane (3) Kaitseminister Jüri Luik: kaitsekulutusi ei tohi vähendada (1) Majandus Majanduse lühiuudised Eesti Fortumo lõi käed Amazoni ja Jioga Sada suuremat tööandjat on kaotanud tuhatkond töökohta (2) Üle saja töötaja koondanud Starship hakkas uuesti palkama Välismaa Sügisel jõuab Euroopasse uus viirussurmade laine (7) Välismaa lühiuudised Koolikell heliseb sel sügisel ettevaatlikult Partnerite survel pani Netanyahu Iisraeli kinni Rootsi rahulikku nakkuspilti toetab püsiv kava Graafik ⟩ Ohutusega juhib Euroopa tabelit Läti, nakatumiste arvuga Hispaania Arvamus Juhtkiri ⟩ Juhtkiri: kui ihkad sõda, valmistu rahuks (29) Erik Aru: ikka on võimalik! (3) Urve Läänemets: harimatusel on hind (10) Henn Leetna: kas kõrgeima riigivõimu kandja on riigikohus? (29) Edgar Kaskla: USA valimised – mis saab edasi? (6) Edward Lucas: kui mask eest rebida, jääb järele kohmetu mees (23) Erkki Bahovski: hirmud ja tegelikkus Carina Paju: 20 aastat arvamusartiklist «Korruptsioon peab Eestis olema» (1) FOOKUS ⟩ Kaugteenused tulid, et jääda FOOKUS ⟩ Kadri Tammepuu: kurjast vaenlasest sai kaugnõustamise vader FOOKUS ⟩ WHO: Covid-19 kriisi tervisemõjud selguvad tulevikus Kultuur Teatrimaastikul on kasvanud teadmatus ja ebavõrdsus Sport Spordi lühiuudised Ametlik: hõredate ridadega Kalju peab pühapäeval astuma Levadia vastu Kontaveit seljatas raske nädala ja tunneb end väljakul väga enesekindlalt (2) «On rumal ja lühinägelik mõelda, et kõikide Norra suusatajate edu taga on astma.» Läänemaailma pantvang ja nõiajaht – Venemaa olümpiavõitja rabav versioon dopinguvaidlusest (1) Maailmas ainulaadne: Art Arvisto voolis kolm kümnevõistlejat 8000 punkti meesteks Tartu Bussijaam läheb remonti Irja Alakivi: prügipõletustehas nagu põrsas kotis (1) Kuhu küll kõik õued jäid? Kaja Põlluste: stressirohke töökeskkond suurendab eksimisriski Vanal sõjalennuväljal kolivad noored ja vanad ühe katuse alla Tartlased päästavad järelejäänud toitu Spordifännidelt nõuab uus elu maski ja keelab pasunad Võidu tehases kinnitab kanda kultuurilinnak Polikliiniku peaarsti kabinetis ripub luuletaja ema graafika Meelelahutus Koomiks Sudoku

Partnerite survel pani Netanyahu Iisraeli kinni

3 min lugemist
  • Iisraeli valitsus ei jõudnud üksmeelele kehtestada erireegleid punases tsoonis.
  • Esimese riigina maailmas jõustatakse taas ühiskonna seiskamist.
  • Usupühade perioodiks suletakse asutused ja lubatakse liikuda vaid hädavajadusel.
  • Rahandusministeerium prognoosib 1,6 miljardi euro suurust kahju.
Kohalikud võtsid uudise riiklikust sulgemisest vastu pahameele ja pettumusega. Usupühadel jõuavad ­sünagoogi tavaliselt ka need tuhanded, kes muidu palvustel ei osale. FOTO: Menahem Kahana / AFP / Scanpix FOTO: Menahem Kahana/ AFP/Scanpix

Reede pärastlõunal suletakse Iisraelis kolmeks nädalaks koolid, kaubamajad ja hotellid. Kogu riigis ei tohi minna oma kodust kaugemale kui 500 meetrit, välja arvatud hädavajalikeks käikudeks, nagu toidupoes või apteegis käimine. Liikuda on lubatud ka hädavajalikel töötajatel. Politsei valmistub reedel algavaks juudi uusaastapühaks üles seadma sadu kontrollpunkte, et linnadevahelise liikumise piiranguist kinni peetaks.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Iisrael on esimene riik maailmas, mis suletakse täielikult nii nagu kevadel. Jõulised meetmed on valitsuse vastus koroonaviiruse teisele lainele. Uute nakatumisjuhtude arv Iisraelis kasvab kiiresti: septembri alguses ületati 3000 nakatumise piir, eile tuvastati juba ligi 5000 juhtumit. Juhtumid on ülekaalukalt koondunud ultraortodokssete juutide ja Iisraeli araablaste linnaosadesse, kus suured perekonnad elavad koos kitsastes tingimustes.

Kümned nn punased linnad, kus viirus hoogsalt levib, olid juba kehtestanud õhtused komandanditunnid ning piiranud seltskondade kogunemist siseruumides maksimaalselt kümnele inimesele. Ent valitsuse lootus kehtestada linnades valgusfoorisüsteemi kaudu reegleid vastavalt nakatumise määrale luhtusid, kuna ultraortodokssed parteid käsitlesid erireegleid usklike juutide diskrimineerimisena.

Pühapäeval astus protestiks tagasi elamuehitusminister Yaakov Litzman, olles pahane, et valitsuse otsus takistab sadu tuhandeid juute usupühade ajal sünagoogis palvetamast. Litzman süüdistas koroonanõukogu juhtivat dr Ronni Gamzut, et too olevat teadlikult venitanud liikumispiirangute nõudmisega kuni juudi uusaasta Roš Hašana ja lepituspüha Jom Kippurini. Kevadel paistis Litzman silma sellega, et tervishoiuministrina alatähtsustas koroonaviiruse levikut, eiras valitsuse korraldusi suuri grupipalvusi vältida ning nakatus ka ise viirusega.

Peaminister Benjamin Netanyahu tegi pressikonverentsil etteheiteid populistlikule poliitikale, mis on takistanud viirusele vastu astumist.

15.09.2020 17.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto