Sisukord
Arvamus
Tänane leht
16.09.2020
Eesti Iga kahesajas riskiriigist naasja annab positiivse koroonaproovi (3) Kurjategijad üritasid õhkida rahaautomaati Tallinna Sadama kohtuprotsess pannakse pausile (8) REPORTAAŽ ⟩ Megativoli ekstreemsed atraktsioonid, võõrkeelsed instruktorid ja lakkamatu lärm (31) Tallinna öise kõrtsikeelu idee on jälle arutusel (5) Eesti lühiuudised Aedu ründab hiidnälkja kiirem ja aplam sugulane (3) Kaitseminister Jüri Luik: kaitsekulutusi ei tohi vähendada (1) Majandus Majanduse lühiuudised Eesti Fortumo lõi käed Amazoni ja Jioga Sada suuremat tööandjat on kaotanud tuhatkond töökohta (2) Üle saja töötaja koondanud Starship hakkas uuesti palkama Välismaa Sügisel jõuab Euroopasse uus viirussurmade laine (7) Välismaa lühiuudised Koolikell heliseb sel sügisel ettevaatlikult Partnerite survel pani Netanyahu Iisraeli kinni Rootsi rahulikku nakkuspilti toetab püsiv kava Graafik ⟩ Ohutusega juhib Euroopa tabelit Läti, nakatumiste arvuga Hispaania Arvamus Juhtkiri ⟩ Juhtkiri: kui ihkad sõda, valmistu rahuks (29) Erik Aru: ikka on võimalik! (3) Urve Läänemets: harimatusel on hind (10) Henn Leetna: kas kõrgeima riigivõimu kandja on riigikohus? (29) Edgar Kaskla: USA valimised – mis saab edasi? (6) Edward Lucas: kui mask eest rebida, jääb järele kohmetu mees (23) Erkki Bahovski: hirmud ja tegelikkus Carina Paju: 20 aastat arvamusartiklist «Korruptsioon peab Eestis olema» (1) FOOKUS ⟩ Kaugteenused tulid, et jääda FOOKUS ⟩ Kadri Tammepuu: kurjast vaenlasest sai kaugnõustamise vader FOOKUS ⟩ WHO: Covid-19 kriisi tervisemõjud selguvad tulevikus Kultuur Teatrimaastikul on kasvanud teadmatus ja ebavõrdsus Sport Spordi lühiuudised Ametlik: hõredate ridadega Kalju peab pühapäeval astuma Levadia vastu Kontaveit seljatas raske nädala ja tunneb end väljakul väga enesekindlalt (2) «On rumal ja lühinägelik mõelda, et kõikide Norra suusatajate edu taga on astma.» Läänemaailma pantvang ja nõiajaht – Venemaa olümpiavõitja rabav versioon dopinguvaidlusest (1) Maailmas ainulaadne: Art Arvisto voolis kolm kümnevõistlejat 8000 punkti meesteks Tartu Bussijaam läheb remonti Irja Alakivi: prügipõletustehas nagu põrsas kotis (1) Kuhu küll kõik õued jäid? Kaja Põlluste: stressirohke töökeskkond suurendab eksimisriski Vanal sõjalennuväljal kolivad noored ja vanad ühe katuse alla Tartlased päästavad järelejäänud toitu Spordifännidelt nõuab uus elu maski ja keelab pasunad Võidu tehases kinnitab kanda kultuurilinnak Polikliiniku peaarsti kabinetis ripub luuletaja ema graafika Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri ⟩ Juhtkiri: kui ihkad sõda, valmistu rahuks

2 min lugemist
  • EKRE liikmetel tuleb riigikaitse teemadel sõnu valida
  • Kaitsekulud peavad jääma NATOs kokku lepitud tasemele
  • Üksmeel ja pühendumus sõjalisele riigikaitsele on väärtus
Päeva karikatuur FOTO: Urmas Nemvalts

Rahvas, kes võtab oma vabadust tõsiselt, esiteks toidab oma kaitseväelasi ja teiseks hoiab liitlassuhteid kui kõige kallimat vara. Kaitsekulude eest seismine on kogu rahva kokkulepe ja seda kindlust tuleb hoida. Sõjalise riigikaitse kuludega tuleb edasi minna nii, nagu Eesti riigis on kokku lepitud. See tähendab, kasvatades neid järgnevatel aastatel eurodes arvestatuna sedasi, nagu on kirjas eelmisel aastal kinnituse saanud riigieelarve strateegias.

Praegu oleme olukorras, kus koroonakarantiin on kahandanud kogu majandust. Samas ennustab ­valitsuse enda majandusprognoos suhteliselt kiiret taastumist. Koalitsiooni valdav sõnum räägib laenuraha kulutamisest kõikvõimalikele unistustele. Selle juures oleks sõjalise riigikaitse taandamine päevapoliitiliseks kabenupuks täiesti vastutustundetu.

Ka EKRE liikmetel tuleks ­mõista, et ministriks saades tuleb oma sõnu valida palju täpsemini kui mõne veebi­väljaande kolumnistina või lihtsalt meestega õlleklaasi taga maailma asju paika pannes. Tuleb aru saada, et loomulikult jälgivad Eesti Vabariigi ministrite sõnu nii meie liitlased kui ka vastasvõistkond. Ebakindlust väljendav sõnasalat ei ole see, mis Eestit tugevamaks teeks. Samuti ei ole tühi sõnade loopimine midagi sellist, millele saaksime riigi sees arukat ja sisukat vaidlust ehitada.

Kui meie riigikogus on lausa president Donald Trumpi toetusrühm, mis koosneb EKRE liikmetest, siis vast on nad märganud, millise ­järjekindlusega on Donald Trump ajanud joont, et kõik NATO liitlased peavad oma kaitsekulutused arvestatavale tasemele tõstma. Tuleb aru saada, et NATO arvestusse ei lähe ei politseiuurijate ega sisekaitse reservi kulud.

Postimees on oma juhtkirjades toetanud riigikaitse järjepidevat ja kindlameelset arendamist. Seda veendunud seisukohta ei leiutanud me eile ega eelmisel aastal, vaid oleme ­pikka aega väljendanud selget toetust kaitse­kulude tõstmisele vähemalt ­NATOs kokku lepitud tasemele ja selle taseme hoidmisele.

Koalitsiooni sõnum räägib laenuraha kulutamisest kõikvõimalikele unistustele. Selle juures oleks sõjalise riigikaitse taandamine päevapoliitiliseks kabenupuks täiesti vastutustundetu.

29

Ei tasu alahinnata ­ühiskondlikule kokkuleppele jõudmise väärtust ega suhtuda üleolevalt sellesse panustatud poliitilisse kapitali. Eriti jõulist kaitsekulude suurendamise kampaaniat vedas 2011. aasta valimistel toonane IRLi esimees Mart Laar. Mäletatavasti sai temast kaitseminister Ansipi kolmandas valitsuses ning reaalselt jõuti NATOs kokku lepitud kaitsekulude tasemele esimest korda alles 2015. aastal.

Mäletame ajalehes hästi, milliseid kummalisi vastuväiteid esitati, hoolimata sellest, et juba aastast 2008 oli ilmselge tõend Venemaa ambitsioonide ja agressiivsuse kohta – Gruusia ründamine sõjajõuga. Ometi kirjutati ridamisi arvamusartikleid, justkui saaks kaitsekulutusi vähendades lahendada kõik Eesti probleemid lasteaednike palkadest kuni kiirteedeni ja joomarluse vähendamiseni. Ei saa!

Kui oleme ühise panuse ­määras kokku leppinud, siis võib ­loomulikult arutada detailide üle. Üksmeel ja ­pühendumus sõjalisele riigikaitsele on suur ja töövaevaga loodud väärtus, mida meil ­tuleb hoida. Pidades meeles juba antiikajast tuntud teadmist, et tahtes rahu, tuleb sihikindlalt kasvatada oma jõudu.

Seotud lood
15.09.2020 17.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto