K, 28.09.2022

Urve Läänemets: harimatusel on hind

Urve Läänemets
Urve Läänemets: harimatusel on hind
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 10
Urve Läänemets
Urve Läänemets Foto: Toomas Huik

Olime juunis rõõmsad, et saime loobuda suurematest koroonapiirangutest. Ei läinud aga kaua, kui taas lahvatas uus kolle, sedakorda Tartus. Nägime, et kuri viirus levibki kõige edukamalt seal, kus palju rahvast koos (pidutseb) ja ettevaatusabinõud meelest läinud või ei tundu need kõrgendatud meeleolus järgimist väärt, kirjutab haridusteadlane Urve Läänemets. 

Tartu klubide pidudest on praeguseks arvukalt nakatunuid üle Eesti. See on tagajärg, põhjus on harimatus ja normide ignoreerimine. Iga päev lisandub uusi nakatunuid, kuid valdavalt noored pidutsevad usinasti edasi. Vikerraadio intervjuustki oli kuulda, et nende arvates läheb elu edasi ning koroonat polevatki, lehti ei loeta ja poliitika ei huvita. Televiisorit ei vaadata ja info tuleb heal juhul mõnest suhtluskommuunist.

Ohte ignoreerivad inimesed pole ohtlikud mitte ainult iseendale, vaid õnnetuseks ka teistele. Tundub, et lisaks puuduvatele teadmistele, mis võib juhtuda nii keerulises ja ebakindlas olukorras, pole neil inimestel üldse soovi pisutki võimalikele tagajärgedele mõelda.

Tuleb tunnistada, et harimatusel on väga mitu tahku – ja et ohtlikem neist on kõlbeline harimatus. Paraku muutuvad sotsiaalsed olud aina karmimaks. Üha enam võõrandutakse oma ühiskonnast, süüdistatakse riiki paljudes tegematajätmistes, kuid mõelda tuleks eelkõige sellele, kas igaüks meist kodanikuna ja inimesena käitub väärikalt ja kõlbeliselt.

Need mõisted pole küll pikka aega enam tähelepanu pälvinud, kuid küllap teab iga lapsevanem, et juba kolmandaks eluaastaks tuleb lapsele selgeks õpetada, mida tohib ja mida ei tohi teha. Teisisõnu – arusaamine heast ja halvast. Elukogemus tekib pisitasa, eelkõige eeskujude abil.

Märksõnad
Tagasi üles