Sisukord
Arvamus
Tänane leht
16.09.2020
Eesti Iga kahesajas riskiriigist naasja annab positiivse koroonaproovi (3) Kurjategijad üritasid õhkida rahaautomaati Tallinna Sadama kohtuprotsess pannakse pausile (8) REPORTAAŽ ⟩ Megativoli ekstreemsed atraktsioonid, võõrkeelsed instruktorid ja lakkamatu lärm (31) Tallinna öise kõrtsikeelu idee on jälle arutusel (5) Eesti lühiuudised Aedu ründab hiidnälkja kiirem ja aplam sugulane (3) Kaitseminister Jüri Luik: kaitsekulutusi ei tohi vähendada (1) Majandus Majanduse lühiuudised Eesti Fortumo lõi käed Amazoni ja Jioga Sada suuremat tööandjat on kaotanud tuhatkond töökohta (2) Üle saja töötaja koondanud Starship hakkas uuesti palkama Välismaa Sügisel jõuab Euroopasse uus viirussurmade laine (7) Välismaa lühiuudised Koolikell heliseb sel sügisel ettevaatlikult Partnerite survel pani Netanyahu Iisraeli kinni Rootsi rahulikku nakkuspilti toetab püsiv kava Graafik ⟩ Ohutusega juhib Euroopa tabelit Läti, nakatumiste arvuga Hispaania Arvamus Juhtkiri ⟩ Juhtkiri: kui ihkad sõda, valmistu rahuks (29) Erik Aru: ikka on võimalik! (3) Urve Läänemets: harimatusel on hind (10) Henn Leetna: kas kõrgeima riigivõimu kandja on riigikohus? (29) Edgar Kaskla: USA valimised – mis saab edasi? (6) Edward Lucas: kui mask eest rebida, jääb järele kohmetu mees (23) Erkki Bahovski: hirmud ja tegelikkus Carina Paju: 20 aastat arvamusartiklist «Korruptsioon peab Eestis olema» (1) FOOKUS ⟩ Kaugteenused tulid, et jääda FOOKUS ⟩ Kadri Tammepuu: kurjast vaenlasest sai kaugnõustamise vader FOOKUS ⟩ WHO: Covid-19 kriisi tervisemõjud selguvad tulevikus Kultuur Teatrimaastikul on kasvanud teadmatus ja ebavõrdsus Sport Spordi lühiuudised Ametlik: hõredate ridadega Kalju peab pühapäeval astuma Levadia vastu Kontaveit seljatas raske nädala ja tunneb end väljakul väga enesekindlalt (2) «On rumal ja lühinägelik mõelda, et kõikide Norra suusatajate edu taga on astma.» Läänemaailma pantvang ja nõiajaht – Venemaa olümpiavõitja rabav versioon dopinguvaidlusest (1) Maailmas ainulaadne: Art Arvisto voolis kolm kümnevõistlejat 8000 punkti meesteks Tartu Bussijaam läheb remonti Irja Alakivi: prügipõletustehas nagu põrsas kotis (1) Kuhu küll kõik õued jäid? Kaja Põlluste: stressirohke töökeskkond suurendab eksimisriski Vanal sõjalennuväljal kolivad noored ja vanad ühe katuse alla Tartlased päästavad järelejäänud toitu Spordifännidelt nõuab uus elu maski ja keelab pasunad Võidu tehases kinnitab kanda kultuurilinnak Polikliiniku peaarsti kabinetis ripub luuletaja ema graafika Meelelahutus Koomiks Sudoku

Urve Läänemets: harimatusel on hind

3 min lugemist
  • Koroonaviiruse leviku taga on mõtlematu tegevus
  • Noored võõrduvad üha enam ühiskonnast ja avalikust infost
  • Praegu peaksime vähem reisima ja klubisid külastama
Urve Läänemets FOTO: Toomas Huik

Olime juunis rõõmsad, et saime loobuda suurematest koroonapiirangutest. Ei läinud aga kaua, kui taas lahvatas uus kolle, sedakorda Tartus. Nägime, et kuri viirus levibki kõige edukamalt seal, kus palju rahvast koos (pidutseb) ja ettevaatusabinõud meelest läinud või ei tundu need kõrgendatud meeleolus järgimist väärt, kirjutab haridusteadlane Urve Läänemets. 

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Tartu klubide pidudest on praeguseks arvukalt nakatunuid üle Eesti. See on tagajärg, põhjus on harimatus ja normide ignoreerimine. Iga päev lisandub uusi nakatunuid, kuid valdavalt noored pidutsevad usinasti edasi. Vikerraadio intervjuustki oli kuulda, et nende arvates läheb elu edasi ning koroonat polevatki, lehti ei loeta ja poliitika ei huvita. Televiisorit ei vaadata ja info tuleb heal juhul mõnest suhtluskommuunist.

Ohte ignoreerivad inimesed pole ohtlikud mitte ainult iseendale, vaid õnnetuseks ka teistele. Tundub, et lisaks puuduvatele teadmistele, mis võib juhtuda nii keerulises ja ebakindlas olukorras, pole neil inimestel üldse soovi pisutki võimalikele tagajärgedele mõelda.

Tuleb tunnistada, et harimatusel on väga mitu tahku – ja et ohtlikem neist on kõlbeline harimatus. Paraku muutuvad sotsiaalsed olud aina karmimaks. Üha enam võõrandutakse oma ühiskonnast, süüdistatakse riiki paljudes tegematajätmistes, kuid mõelda tuleks eelkõige sellele, kas igaüks meist kodanikuna ja inimesena käitub väärikalt ja kõlbeliselt.

Need mõisted pole küll pikka aega enam tähelepanu pälvinud, kuid küllap teab iga lapsevanem, et juba kolmandaks eluaastaks tuleb lapsele selgeks õpetada, mida tohib ja mida ei tohi teha. Teisisõnu – arusaamine heast ja halvast. Elukogemus tekib pisitasa, eelkõige eeskujude abil.

15.09.2020 17.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto