Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
17.09.2020
Eesti Opositsioon hoiab umbusalduskäiku varrukas Vanemad süüdistavad lastehoiu naabreid klaperjahis (6) Riigieelarve 2021 ⟩ Helme ideed ärritavad kaitseväge ja Isamaad (96) Eesti lühiuudised Peterson: töötukassa toetaks turismi kuni 25 miljoni euroga Kopli laht saab uue merevärava Valgevene opositsiooniliidrid käisid Eestis (2) Maaomanik sai loa üraskitõrjeks hiiemäel Õiguskantsler kritiseerib valla võitlust koroonaviirusega (4) Majandus Majanduse lühiuudised Eesti on rahapesuskandaali tõttu kõvasti pihta saanud (5) Ärev sügis jäi tulemata? Maksepuhkust küsivad üksikud Välismaa Von der Leyen rääkis jõulisemast ELi välispoliitikast Välismaa lühiuudised Mali on pakkunud eestlastele mitut võimalust silma paista (8) Arvamus Marek Strandberg: faktid ja juriidikute religioon (1) Mart Raudsaar: nüüd räägime rahast (2) Juhtkiri: Euroopa hakkab tublimaks (9) Urmas Reitelmann: konservatiivide vastus Postimehe eilsele juhtkirjale (23) Raul Eamets, Tiit Tammaru: rändekvoodist ja lõimumisvõimekusest (5) Kristjan Tamla: kolm tähelepanekut pensionireformi arutelust (5) Raivo Vare: koroonakriis ja oodatud raudtee renessanss (2) FOOKUS ⟩ Inge Lindsaar: Valgevene piiri sulguvad uksed FOOKUS ⟩ Erkki Koort: Valgevenele tuleb panna piir (4) Kultuur Ado Vabbe ja modernismi intriig Georg Ots polnud ainult lauljana suur, vaid ka inimesena (1) Oidsalu arvustus ⟩ Teatud joviaalne ühisvangistuse tunne Sport WRC Promoteri üks ninamehi: tean, et kõik naaseksid rõõmsalt Eestisse Spordi lühiuudised Seefeldi skandaali ninamehe Schmidti uurimine paljastas uue dopinguaine (2) Jalgpallikoondistel ei lubata Eestis mängida (2) Flora treenerid on euromängu eel kerges teadmatuses Valitsuse otsus ei lase ka korvpalli Ühisliiga mänge Eestis pidada Tallinn Kopli laht saab uue merevärava Maa Elu Alutaguse kant pakub ürgseid elamusi Enamik Eesti rapsiõlist rändab mujale Euroopasse Metsavarumises valitses esimesel poolaastal vaikelu Ürask troonib metsakahjustajate esikolmikus Väikeses Pärnumaa külas valmivad kohalikud metsaveotraktorid Teadusuuringud aitavad kaasa Eesti puidukeemia arengule Kihnlased täiendavad toidulauda tulnukliikidega Tormide hooaeg jätkub Käes on kibuvitsamarjade korjamise aeg Sõstrapõõsad ja vaarikad ootavad aiakääre Lepaniidi talus tehakse lambakintsust viiulit Meelelahutus Koomiks Sudoku

Sõstrapõõsad ja vaarikad ootavad aiakääre

4 min lugemist
Lõikamata mustasõstrapõõsas. Enne lõikamist tuleb põõsas puhastada umbrohust ja varisenud lehtedest. Marjapõõsaid võib lõigata kuni viiekraadise külmaga. FOTO: Liisi Kont

Õhtud on lühemaks jäänud, tuul puhub jahedamalt ja aiast kostuvad potsatused reedavad, et õunad on valmimas. Tõsi, sel aastal pudenevad õunad puude küljest eriti suure hooga, sest suvi ei ole neile soodne olnud.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Sügis on ootamatult kätte jõudnud, kuid tegutsemist aias on veel palju. Aednikke ootavad viimased saagikoristused, kordategemist vajavad marjapõõsad, lisaks tekitab küsimusi kirsipuu, mis aianurgas justkui üleöö liiga kõrgeks on kasvanud.

Sel sügisel võivad vaid vähesed aiaomanikud rõõmustada hea õunasaagi üle. Paljudel on puude alused mädanenud õunu täis ja neid väheseid, mis puu küljes kiiguvad, on purenud õunamähkur ehk rahvakeeli õunauss või õunakoi. Nende kahe rünnak on loonud soodsa keskkonna puuviljamädanikule. Puuviljamädanik on seenhaigus, millel piisab vilja sisenemiseks imepisikesest kahjustusest koorel. Seetõttu mädanevad õunad õunamähkuri ja õunakoi kahjustuse tõttu. Need viljad tuleks kõik okste küljest ja puu alt kokku koguda ning kahe labidalehe sügavusele maha matta.

Kas oksi võib lõigata?

Sügisel ei ole soovitatav viljapuudele suuri lõikehaavu tekitada, sest vastu talve ei ole puul mahti haavu kinni kasvatada ja väga madalal temperatuuril liigub külm õhk haava kaudu puusse ja kahjustab seda näiteks koore lahtilöömise näol.

16.09.2020 18.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto