Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
17.09.2020
Eesti Opositsioon hoiab umbusalduskäiku varrukas Vanemad süüdistavad lastehoiu naabreid klaperjahis (6) Riigieelarve 2021 ⟩ Helme ideed ärritavad kaitseväge ja Isamaad (96) Eesti lühiuudised Peterson: töötukassa toetaks turismi kuni 25 miljoni euroga Kopli laht saab uue merevärava Valgevene opositsiooniliidrid käisid Eestis (2) Maaomanik sai loa üraskitõrjeks hiiemäel Õiguskantsler kritiseerib valla võitlust koroonaviirusega (4) Majandus Majanduse lühiuudised Eesti on rahapesuskandaali tõttu kõvasti pihta saanud (5) Ärev sügis jäi tulemata? Maksepuhkust küsivad üksikud Välismaa Von der Leyen rääkis jõulisemast ELi välispoliitikast Välismaa lühiuudised Mali on pakkunud eestlastele mitut võimalust silma paista (8) Arvamus Marek Strandberg: faktid ja juriidikute religioon (1) Mart Raudsaar: nüüd räägime rahast (2) Juhtkiri: Euroopa hakkab tublimaks (9) Urmas Reitelmann: konservatiivide vastus Postimehe eilsele juhtkirjale (23) Raul Eamets, Tiit Tammaru: rändekvoodist ja lõimumisvõimekusest (5) Kristjan Tamla: kolm tähelepanekut pensionireformi arutelust (5) Raivo Vare: koroonakriis ja oodatud raudtee renessanss (5) FOOKUS ⟩ Inge Lindsaar: Valgevene piiri sulguvad uksed FOOKUS ⟩ Erkki Koort: Valgevenele tuleb panna piir (7) Kultuur Ado Vabbe ja modernismi intriig Georg Ots polnud ainult lauljana suur, vaid ka inimesena (1) Oidsalu arvustus ⟩ Teatud joviaalne ühisvangistuse tunne Sport WRC Promoteri üks ninamehi: tean, et kõik naaseksid rõõmsalt Eestisse Spordi lühiuudised Seefeldi skandaali ninamehe Schmidti uurimine paljastas uue dopinguaine (2) Jalgpallikoondistel ei lubata Eestis mängida (2) Flora treenerid on euromängu eel kerges teadmatuses Valitsuse otsus ei lase ka korvpalli Ühisliiga mänge Eestis pidada Tallinn Kopli laht saab uue merevärava Maa Elu Alutaguse kant pakub ürgseid elamusi Enamik Eesti rapsiõlist rändab mujale Euroopasse Metsavarumises valitses esimesel poolaastal vaikelu Ürask troonib metsakahjustajate esikolmikus Väikeses Pärnumaa külas valmivad kohalikud metsaveotraktorid Teadusuuringud aitavad kaasa Eesti puidukeemia arengule Kihnlased täiendavad toidulauda tulnukliikidega Tormide hooaeg jätkub Käes on kibuvitsamarjade korjamise aeg Sõstrapõõsad ja vaarikad ootavad aiakääre Lepaniidi talus tehakse lambakintsust viiulit Meelelahutus Koomiks Sudoku

Lepaniidi talus tehakse lambakintsust viiulit

3 min lugemist
Lepaniidi talu väravasse on ehitatud väike poehoone. Perenaise Kaire Vannase sõnul on see alati avatud, kui pererahvas kodus. FOTO: Tiit Efert

Hiiumaa lõunaosas Ristivälja külas asuvas Lepaniidi mahetalus kasvatatud lammastest saab liha ja villa. Kuid hoopis erilisem on, et lambakintsust valmib traditsiooniline Hiiu viiul.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Lepaniidi pererahvas Kaire ja Tiit Vannas on põlised hiidlased. Lepaniidi talu said nad kingituseks 1997. aastal. Kusjuures niidi ei tähenda (õmblus)niiti, vaid kohalikus murdes ikkagi niitu ehk rohumaad.

Lepaniidi nime kannab talu 1926. aastast. „Leppasid kasvab siin palju,” täiendas Tiit.

Lambad võeti Lepaniidi tallu sajandivahetusel. Alguses oli neid vähe ja nende ülesanne oli pigem rohtu pügada. Aga kui 2004. aastal pandi kodu kõrval asunud laut müüki, ostis pere selle ära. „See on ju peaaegu oma õues, pidin selle ära ostma,” selgitas Kaire.

Väike armas poeruum

2004. aastal oli perel kaks lammast, esimesed, keda hoiti üle talve. Esialgu peeti laudas rendilambaid ja renditasuks jäeti mõned lambad ka laudaomanikele. Kaire tuli töölt ära ja pühendus talule. 2007. aastal algas suurem lambakasvatus ja 2012. aastal lahkus ka Tiit riigitöölt. Nüüdseks on lambaid juba sadades. Lisaks kasvavad talus kitsed.

„2009. aastal võtsime kaks kitse, et oleks talledele lisapiima anda. Järgnes ootamatult veel paar kitse,” sõnas perenaine. Tänaseks tuleb Kairel lüpsta juba 20 kitse.

16.09.2020 18.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto