Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
17.09.2020
Eesti Opositsioon hoiab umbusalduskäiku varrukas Vanemad süüdistavad lastehoiu naabreid klaperjahis (6) Riigieelarve 2021 ⟩ Helme ideed ärritavad kaitseväge ja Isamaad (96) Eesti lühiuudised Peterson: töötukassa toetaks turismi kuni 25 miljoni euroga Kopli laht saab uue merevärava Valgevene opositsiooniliidrid käisid Eestis (2) Maaomanik sai loa üraskitõrjeks hiiemäel Õiguskantsler kritiseerib valla võitlust koroonaviirusega (4) Majandus Majanduse lühiuudised Eesti on rahapesuskandaali tõttu kõvasti pihta saanud (5) Ärev sügis jäi tulemata? Maksepuhkust küsivad üksikud Välismaa Von der Leyen rääkis jõulisemast ELi välispoliitikast Välismaa lühiuudised Mali on pakkunud eestlastele mitut võimalust silma paista (8) Arvamus Marek Strandberg: faktid ja juriidikute religioon (1) Mart Raudsaar: nüüd räägime rahast (2) Juhtkiri: Euroopa hakkab tublimaks (9) Urmas Reitelmann: konservatiivide vastus Postimehe eilsele juhtkirjale (23) Raul Eamets, Tiit Tammaru: rändekvoodist ja lõimumisvõimekusest (5) Kristjan Tamla: kolm tähelepanekut pensionireformi arutelust (6) Raivo Vare: koroonakriis ja oodatud raudtee renessanss (6) FOOKUS ⟩ Inge Lindsaar: Valgevene piiri sulguvad uksed FOOKUS ⟩ Erkki Koort: Valgevenele tuleb panna piir (7) Kultuur Ado Vabbe ja modernismi intriig Georg Ots polnud ainult lauljana suur, vaid ka inimesena (1) Oidsalu arvustus ⟩ Teatud joviaalne ühisvangistuse tunne Sport WRC Promoteri üks ninamehi: tean, et kõik naaseksid rõõmsalt Eestisse Spordi lühiuudised Seefeldi skandaali ninamehe Schmidti uurimine paljastas uue dopinguaine (2) Jalgpallikoondistel ei lubata Eestis mängida (2) Flora treenerid on euromängu eel kerges teadmatuses Valitsuse otsus ei lase ka korvpalli Ühisliiga mänge Eestis pidada Tallinn Kopli laht saab uue merevärava Maa Elu Alutaguse kant pakub ürgseid elamusi Enamik Eesti rapsiõlist rändab mujale Euroopasse Metsavarumises valitses esimesel poolaastal vaikelu Ürask troonib metsakahjustajate esikolmikus Väikeses Pärnumaa külas valmivad kohalikud metsaveotraktorid Teadusuuringud aitavad kaasa Eesti puidukeemia arengule Kihnlased täiendavad toidulauda tulnukliikidega Tormide hooaeg jätkub Käes on kibuvitsamarjade korjamise aeg Sõstrapõõsad ja vaarikad ootavad aiakääre Lepaniidi talus tehakse lambakintsust viiulit Meelelahutus Koomiks Sudoku

Metsavarumises valitses esimesel poolaastal vaikelu

5 min lugemist
Tänavu kevadtalvel oli pinnas pehme ja heal juhul sai vaid raiuda, kuni suure suveni veeti mahavõetud puitu metsast välja. Suvel raiutakse metsa traditsiooniliselt vähem. Milliseks kujuneb 2020. aasta raiemaht, sõltub sügistalvest. FOTO: Urmas Luik/Pärnu Postimees

Ka praegu on jõus sooja talve ja pehme pinnase tõttu jõude seisnud metsa ülestöötamisega tegelevate firmade prognoos, et tänavu raiutakse rekordiliselt vähe metsa – üldine raiemaht arvatakse jäävat kümne miljoni tihumeetri piiresse.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Üks vähese metsaraie ja sellest tuleneva puidudefitsiidi järelkaja on see, et tänavu kevadel oli peaaegu kõigi sortimentide kokkuostuhind märksa kallim kui 2019. aasta teisel poolel, välja arvatud kuuse paberipuit, mille hind püsib juba tükk aega madalal.

See on muidugi positiivne sõnum metsaomanikele. Samas – mis sellest kasu, kui metsast puitu kätte ei saa. Kevadtalvel oli pinnas pehme ja heal juhul sai vaid raiuda, kuni suure suveni veeti mahavõetud puitu metsast välja. Suvel raiutakse metsa traditsiooniliselt vähem. Milliseks kujuneb 2020. aasta raiemaht, sõltub sügistalvest.

Teisalt on tänavu Eesti puiduturul täheldatav ikkagi ka nõudluse kahanemine. Sellest annab tunnistust asjaolu, et kui puitu tuleb metsast välja vähem, peaks ju tekkima puidu defitsiit ja hinnatõus. Olukord oli kevadel ja praegugi aga selline, et puitu on turul justkui vähem, aga defitsiiti pole ja hinnadki püsivad suhteliselt keskmised.

Hind all, nõudlus väike

OÜ Valga Puu juht Andres Olesk oli seisukohal, et ennekõike jääb tänavune raiemaht varasemate aastate tasemest tagasihoidlikumaks kesise nõudluse tõttu. Just kuusepuu sortimentide hind on kesise nõudluse tõttu kehv.

„Nõudlus oli väike juba aasta esimeses kvartalis, samuti teises kvartalis. Praeguseks on nõudlus taastunud ja puidu hindki veidi tõusnud, aga esimese poolaasta mahajäämust ei suudeta enam tasa teha,” kirjeldas Andres Olesk. „Tänavune raiemaht jääb kokkuvõttes pigem alla kui üle kümne miljoni tihumeetri.”

16.09.2020 18.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto