Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
17.09.2020
Eesti Opositsioon hoiab umbusalduskäiku varrukas Vanemad süüdistavad lastehoiu naabreid klaperjahis (6) Riigieelarve 2021 ⟩ Helme ideed ärritavad kaitseväge ja Isamaad (96) Eesti lühiuudised Peterson: töötukassa toetaks turismi kuni 25 miljoni euroga Kopli laht saab uue merevärava Valgevene opositsiooniliidrid käisid Eestis (2) Maaomanik sai loa üraskitõrjeks hiiemäel Õiguskantsler kritiseerib valla võitlust koroonaviirusega (4) Majandus Majanduse lühiuudised Eesti on rahapesuskandaali tõttu kõvasti pihta saanud (5) Ärev sügis jäi tulemata? Maksepuhkust küsivad üksikud Välismaa Von der Leyen rääkis jõulisemast ELi välispoliitikast Välismaa lühiuudised Mali on pakkunud eestlastele mitut võimalust silma paista (8) Arvamus Marek Strandberg: faktid ja juriidikute religioon (1) Mart Raudsaar: nüüd räägime rahast (2) Juhtkiri: Euroopa hakkab tublimaks (9) Urmas Reitelmann: konservatiivide vastus Postimehe eilsele juhtkirjale (23) Raul Eamets, Tiit Tammaru: rändekvoodist ja lõimumisvõimekusest (5) Kristjan Tamla: kolm tähelepanekut pensionireformi arutelust (6) Raivo Vare: koroonakriis ja oodatud raudtee renessanss (6) FOOKUS ⟩ Inge Lindsaar: Valgevene piiri sulguvad uksed FOOKUS ⟩ Erkki Koort: Valgevenele tuleb panna piir (7) Kultuur Ado Vabbe ja modernismi intriig Georg Ots polnud ainult lauljana suur, vaid ka inimesena (1) Oidsalu arvustus ⟩ Teatud joviaalne ühisvangistuse tunne Sport WRC Promoteri üks ninamehi: tean, et kõik naaseksid rõõmsalt Eestisse Spordi lühiuudised Seefeldi skandaali ninamehe Schmidti uurimine paljastas uue dopinguaine (2) Jalgpallikoondistel ei lubata Eestis mängida (2) Flora treenerid on euromängu eel kerges teadmatuses Valitsuse otsus ei lase ka korvpalli Ühisliiga mänge Eestis pidada Tallinn Kopli laht saab uue merevärava Maa Elu Alutaguse kant pakub ürgseid elamusi Enamik Eesti rapsiõlist rändab mujale Euroopasse Metsavarumises valitses esimesel poolaastal vaikelu Ürask troonib metsakahjustajate esikolmikus Väikeses Pärnumaa külas valmivad kohalikud metsaveotraktorid Teadusuuringud aitavad kaasa Eesti puidukeemia arengule Kihnlased täiendavad toidulauda tulnukliikidega Tormide hooaeg jätkub Käes on kibuvitsamarjade korjamise aeg Sõstrapõõsad ja vaarikad ootavad aiakääre Lepaniidi talus tehakse lambakintsust viiulit Meelelahutus Koomiks Sudoku

Väikeses Pärnumaa külas valmivad kohalikud metsaveotraktorid

4 min lugemist
Kodumaisele metsafirmale valmiva metsaveo­traktori raam on Väljakülas tootmishallis paigas. Masina montaažiga on ametis Taavo Lensment (vasakul), kelle tööjärjest huvituvad Metsise omanik ja juhataja Ivo Jürgenson (paremal) ja müügimees Sven Mäger. FOTO: Silvia Paluoja

Metsis on suursugune lind, Euroopa suurim kanaline, kelle auks nimetas Saarde valla mees Ivo Jürgenson osaühingu Metsiseks. Metsis valmistab patenteeritud kaubamärgiga metsaveotraktoreid ja harvestereid ehk saaglõikureid ning annab aasta läbi tööd kümmekonnale piirkonna elanikule.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Sügiskuu alguses oli Väljakülas tootmishallis kokkupanemisel 109. Metsis kodumaisele metsafirmale. Mitmeni aasta lõpuks jõutakse, oli osaühingu Metsis omanikul Ivo Jürgensonil ja müügimehel Sven Mägeril raske öelda, sest tellimusi mõjutas pehme talv, eriolukorraga kaasnenud majanduslangus ja sündmused Valgevenes.

„Kui võtta varasemat aega, siis kümme aastat oli stabiilne periood, aga eelmise aasta lõpus olid esimesed märgid metsamajanduse jahenemisest,” nentis Jürgenson.

Jahenemine jätkub

Jürgensoni arvates sektori taastumise märke veel ei ole ja edasine oleneb paljudest asjaoludest, näiteks sellest, kas riik soosib hakkpuitu ja hakkab seda Narvas elektrijaama kateldesse tampima. Suure põntsu andis Euroopas üraskikahjustatud metsade massmahavõtmine, puiduturul tekkis materjali üleküllus, hind langes ja kodupinnal ei tasu metsatöö tegijale ära.

„Meie masinate tellijad on ikkagi eraettevõtjad, nemad püüavad olemasoleva tehnikaga hakkama saada, neil on tuleviku osas teadmatus ja nad ei julge tehnikasse investeerida,” mainis Jürgenson.

Kuuendat aastat müügimehena ametis Mäger lisas, et vihmasele talvele ja majanduslangusele lisaks mõjutab metsandussektori arengut ja firma käekäiku üldise suhtumise muutumine, sest rohelised võimendavad lageraievastasust. Ei mõelda aga sellele, et valikuliselt puid võttes kahjustatakse teisi ning kui raieküps lank korraga ette võtta, hakkab sinna istutatud mets hiljem ühtlaselt kasvama.

16.09.2020 18.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto