Kessler tõi näite, et 2020. aasta alguses kirjutati ajakirjanduses, et ühe Euroopa Liidu liikmesriigi pangas pesti väidetavalt miljardi euro ringis Aafrika sõjardite raha. Asja kureerinud pankur poos enese üles. Euroopa Komisjon oli sel aastal avaldatud rahapesuvastase võitluse kohta käivas hinnangus Eesti suhtes pigem kriitiline, kuigi Eesti asjad on jäänud nüüd juba aastate taha.
«Sama teema kohta nimetatud Euroopa Liidu liikmesriigis polnud aga raportis sõnagi,» kurtis Kessler. «Täielik vaikus. Mulle ei meeldi see ja sunnib küsima, miks asjad nii on,» ütles Kessler.
Ka Erkki Koort toonitas, et väljaspool meie piirkonda rahapesu teemade üle ei arutleta.
«Ma ei ole kuulnud, et teised riigid, meie liitlased, diskuteeriks selle üle sama kirglikult kui meie. Ja see on probleem. See on väga suur probleem, sest mainekahju jäi Eestile,» toonitas Koort. «PRi mõttes jäime üksi,» lisas ta.
Koort toonitas veel, et rahapesust on saanud meil poliitiline malakas ja see ei ole hea ei Eesti mainele ega ka majandusele.
Rahapesu käis Portugali kaudu
Finantsinspektsiooni juht Kilvar Kessler ei täpsustanud, millise riigi pangaga miljardi dollari suuruse rahapesujuhtumi puhul tegemist oli, aga ilmselt mõtles ta Portugali panga EuroBic privaatpanganduse üksuse juhti Ribeira da Cunhat, kes tegi 7. jaanuaril ebaõnnestunud enesetapukatse, aga leiti kaks nädalat hiljem ikka Lissaboni lähedalt surnuna.
Kolm päeva varem, 19. jaanuaril, avaldati ajakirjanduses artikkel sellest, kuidas Aafrika rikkaim naine Isabel dos Santos omandas ebaseaduslikult umbes miljard dollarit (praeguses vääringus 850 miljonit eurot). Üks kahtlusalune oli ka Ribeira da Cunha.
Isabel dos Santos on Angola endise presidendi José Eduardo dos Santose vanim tütar, kes oli muuhulgas ka EuroBici suurim aktsionär. Panga teatel lõpetati Santosega sidemed kohe.