Marek Strandberg: faktid ja juriidikute religioon

Tehnoloogiatoimetaja Marek Strandberg. FOTO: Eero Vabamaegi/Postimees/

Enda ja teiste kaitsmise küsimus nüüdsel viirusajastul on kulgenud üsna omapärasele väljakule. Õhku kõikvõimalikust saastast, sealhulgas koroonaviirusest filtreerivate seadmete (kaitsemaskide) kasutamine on saanud küsimuseks vaat et kogu riigi või ­isegi kogu inimkonna iseseisvusest.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Ajaloos pole see teadagi esimene kord, kui mõni loodusteaduslik tõsiasi saab tagakiusamise või isegi hukkamise otsitud põhjuseks. Ehk nii hulluks sedapuhku ei lähe. Füüsikute (inseneride) faktid pole aga praegu vastakuti mitte lüürikute, vaid sootuks juriidikute meelevallaga.

Räägin siinkohal kolm lugu. Esimene kõlab nii. 1952. aastal sünnib Taiwanil Peter Tsai. 40-aastasena on ta jõudnud Ameerika Ühendriikidesse ja seal leiutab kogenud tekstiiliinsener ühe miljonitele ja miljonitele inimestele parema tervise andud toote. Tegemist on nimelt sisese elektrilaenguga lausriidest valmistatud respiraatoriga. Meie teame seda nimetuse N95 all. See on päästnud neid, kes sinnamaani muude ja kehvemate filtritega pidid tolmustes ja muu hulgas ka bioloogilise ohuga keskkondades tegutsema.

16.09.2020 18.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto