Sisukord
Arvamus
Tänane leht
17.09.2020
Eesti Opositsioon hoiab umbusalduskäiku varrukas Vanemad süüdistavad lastehoiu naabreid klaperjahis (7) Riigieelarve 2021 ⟩ Helme ideed ärritavad kaitseväge ja Isamaad (96) Eesti lühiuudised Peterson: töötukassa toetaks turismi kuni 25 miljoni euroga Kopli laht saab uue merevärava Valgevene opositsiooniliidrid käisid Eestis (2) Maaomanik sai loa üraskitõrjeks hiiemäel Õiguskantsler kritiseerib valla võitlust koroonaviirusega (4) Majandus Majanduse lühiuudised Eesti on rahapesuskandaali tõttu kõvasti pihta saanud (5) Ärev sügis jäi tulemata? Maksepuhkust küsivad üksikud Välismaa Von der Leyen rääkis jõulisemast ELi välispoliitikast Välismaa lühiuudised Mali on pakkunud eestlastele mitut võimalust silma paista (8) Arvamus Marek Strandberg: faktid ja juriidikute religioon (1) Mart Raudsaar: nüüd räägime rahast (2) Juhtkiri: Euroopa hakkab tublimaks (9) Urmas Reitelmann: konservatiivide vastus Postimehe eilsele juhtkirjale (23) Raul Eamets, Tiit Tammaru: rändekvoodist ja lõimumisvõimekusest (5) Kristjan Tamla: kolm tähelepanekut pensionireformi arutelust (6) Raivo Vare: koroonakriis ja oodatud raudtee renessanss (7) JULGEOLEK ⟩ Inge Lindsaar: Valgevene piiri sulguvad uksed FOOKUS ⟩ Erkki Koort: Valgevenele tuleb panna piir (7) Kultuur Ado Vabbe ja modernismi intriig Georg Ots polnud ainult lauljana suur, vaid ka inimesena (1) Oidsalu arvustus ⟩ Teatud joviaalne ühisvangistuse tunne Sport WRC Promoteri üks ninamehi: tean, et kõik naaseksid rõõmsalt Eestisse Spordi lühiuudised Seefeldi skandaali ninamehe Schmidti uurimine paljastas uue dopinguaine (2) Jalgpallikoondistel ei lubata Eestis mängida (2) Flora treenerid on euromängu eel kerges teadmatuses Valitsuse otsus ei lase ka korvpalli Ühisliiga mänge Eestis pidada Tallinn Kopli laht saab uue merevärava Maa Elu Alutaguse kant pakub ürgseid elamusi Enamik Eesti rapsiõlist rändab mujale Euroopasse Metsavarumises valitses esimesel poolaastal vaikelu Ürask troonib metsakahjustajate esikolmikus Väikeses Pärnumaa külas valmivad kohalikud metsaveotraktorid Teadusuuringud aitavad kaasa Eesti puidukeemia arengule Kihnlased täiendavad toidulauda tulnukliikidega Tormide hooaeg jätkub Käes on kibuvitsamarjade korjamise aeg Sõstrapõõsad ja vaarikad ootavad aiakääre Lepaniidi talus tehakse lambakintsust viiulit Meelelahutus Koomiks Sudoku

Marek Strandberg: faktid ja juriidikute religioon

2 min lugemist
Tehnoloogiatoimetaja Marek Strandberg. FOTO: Eero Vabamaegi/Postimees/

Enda ja teiste kaitsmise küsimus nüüdsel viirusajastul on kulgenud üsna omapärasele väljakule. Õhku kõikvõimalikust saastast, sealhulgas koroonaviirusest filtreerivate seadmete (kaitsemaskide) kasutamine on saanud küsimuseks vaat et kogu riigi või ­isegi kogu inimkonna iseseisvusest.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Ajaloos pole see teadagi esimene kord, kui mõni loodusteaduslik tõsiasi saab tagakiusamise või isegi hukkamise otsitud põhjuseks. Ehk nii hulluks sedapuhku ei lähe. Füüsikute (inseneride) faktid pole aga praegu vastakuti mitte lüürikute, vaid sootuks juriidikute meelevallaga.

Räägin siinkohal kolm lugu. Esimene kõlab nii. 1952. aastal sünnib Taiwanil Peter Tsai. 40-aastasena on ta jõudnud Ameerika Ühendriikidesse ja seal leiutab kogenud tekstiiliinsener ühe miljonitele ja miljonitele inimestele parema tervise andud toote. Tegemist on nimelt sisese elektrilaenguga lausriidest valmistatud respiraatoriga. Meie teame seda nimetuse N95 all. See on päästnud neid, kes sinnamaani muude ja kehvemate filtritega pidid tolmustes ja muu hulgas ka bioloogilise ohuga keskkondades tegutsema.

16.09.2020 18.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto