T, 5.12.2023

Valgevene opositsiooniliidrid käisid Eestis (2)

Aimar Altosaar
, toimetaja
Copy
Valerõi Tsapkala ja Veranika Tsapkala kohtusid välisministeeriumis Urmas Reinsaluga ja seejärel ajakirjanduse esindajatega.
Valerõi Tsapkala ja Veranika Tsapkala kohtusid välisministeeriumis Urmas Reinsaluga ja seejärel ajakirjanduse esindajatega. Foto: Madis Veltman

Abielupaar Valeri ja Veronika Tsipkalo on Eestis, et selgitada olukorda oma kodumaal ning taotleda igakülgset rahvusvahelist toetus rahva püüdlustele vabaneda Aleksandr Lukašenkast ja tema vägivallareziimist. Kuna Lukašenkal pole enam mitte mingit rahva toetust ning ka Euroopa Liit ei pea teda enam legiimseks riigipeaks, tuleb kiiresti korraldada ausad ja läbipaistvad valmiised nii kodumaiste kui rahvusvaheliste vaatlejate osavõtul. 

Teisipäevast tänaseni olid Eestis visiidil Valgevene endine presidendikandidaat Valerõi Tsapkala ja tema abikaasa Veranika Tsapkala, kellest on kujunenud üks opositsiooni eeskõnelejaid. Nad kohtusid eile riigikogu väliskomisjoni aseesimehe Marko Mihkelsoniga ja välisministeeriumis minister Urmas Reinsaluga. Õhtul sõitis Valgevene poliitikutepaar Pärnusse kokkusaamisele president Kersti Kaljulaidiga.

Eesti välisminister Urmas Reinsalu ütles pärast kohtumist, et Eesti kasutab kõiki oma rahvusvahelisi sidemeid, sh ÜRO Julgeolekunõukogu liikmesust ja Euroopa Liitu kuulumist, et hoida rahvusvahelise elu fookuses inimõiguste ränki rikkumisi Valgevenes ning toetada opositsiooni püüdlusi vabade valimiste korraldamiseks. Välisminister kinnitas, et Euroopa Liidu riigid ei tunnista Aljaksandr Lukašenkat Valgevene presidendina, sest valimised ei olnud läbipaistvad ega ausad ning valimistulemuste võltsingud olid ilmsed. Samuti mõistame hukka Lukašenka korraldatud vägivalla oma seaduslikke õigusi nõudvate rahumeelsete demonstrantide üle.

Kommentaarid (2)
Copy

Märksõnad

Tagasi üles