P, 10.12.2023

Karmen Joller: Uutmoodi usalduse aeg (1)

Karmen Joller
, perearst
Copy
„Meil seisab ees keeruline viirushaiguste hooaeg ning juhend on vajalik seetõttu, et nii avalikkus kui meditsiinitöötajad lähtuksid koroonaviiruse tõkestamisel ühtsetest põhimõtetest,“ selgitas perearstide seltsi juhatuse liige Karmen Joller.
„Meil seisab ees keeruline viirushaiguste hooaeg ning juhend on vajalik seetõttu, et nii avalikkus kui meditsiinitöötajad lähtuksid koroonaviiruse tõkestamisel ühtsetest põhimõtetest,“ selgitas perearstide seltsi juhatuse liige Karmen Joller. Foto: Mihkel Maripuu

Ja pidalitõbisel, kellel on nakatus, olgu rebitud riided, lahtised juuksed, aga habe peidetud, ja ta peab hüüdma: «Roojane! Roojane!» 3Ms 13:45

Noil hallidel aegadel diagnoosis pidalitõbe preester, ja haiguse tuvastamise korral kuulutati pidalitõbine roojaseks. Roojaseks kuulutatud inimesel ei lubatud elada teiste hulgas, sest teda tuli karta nagu tuld – jumala needus ikkagi, pattude pärast! Pidalitõbised lõid väikesi kogukondi asulatest väljaspool. Elatuti peamiselt almustest. Pidalitõbisel oli kohustus teha kõik endast olenev, et olla nähtav ja kuuldav – et inimesed teaksid temast eemale hoida. Nii juhtuski, et lisaks raskele, kohutavaid vaevusi põhjustavale kroonilisele haigusele pidid pidalitõbised kannatama ka äärmuslikku sotsiaalset tõrjutust.

Nii möödus mitu tuhat aastat.

Ühel päeval saabus rahuaeg – meie maailm sai kingituseks hügieeni, vaktsiinid, antibiootikumid ja kaasaegse meditsiini. Paljude muude haiguste seas pugesid peitu ka nakkushaigused. Kannatused ja surm ei olnud sellest ajast peale enam loomulik osa meie igapäevaelust.

Kõik oli ilus, kuni saabus aasta 2020: teadmatuse, hirmu ja paanika pöördeline aasta, mis tegi tühiseks eelnevad 200 aastat tõenduspõhist õnne ja rahu. Me ei tunne oma maailma enam ära, see on tundmatuseni muutunud!

Kommentaarid (1)
Copy

Märksõnad

Tagasi üles