Madise: rahvahääletus ja kohalikud valimised samal päeval toovad segadust

Kohalike valimiste ja rahvahääletuse korraldamine samal päeval toob kaasa valijate eristamise, ütleb õigukantsler Ülle Madise.  FOTO: Mihkel Maripuu

Keskerakonna, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) ja Isamaa võimuliidu plaan korraldada tuleva aasta oktoobris kohalike valimistega samal päeval ka rahvahääletus toob kaasa valijate eristamise ja eeldatavalt palju segadust, leiab õiguskantsler Ülle Madise vastuskirjas Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskopile Urmas Viilmale. Iseküsimus on seegi, kuidas lihvida seadusega kooskõlla ka küsimus, millega rahva poole pöördutakse. Koalitsioonis peaks selgus saabuma lähiajal.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Et rahvahääletust plaanitakse kohalike valimistega samal päeval, tekib siin kahe valijagrupi vahel erisus. Kohalikel valimistel saavad hääletada kõik vähemalt 16-aastased Eesti alalised elanikud, sealhulgas teiste riikide kodanikud ja määratlemata kodakondsusega isikud ning Euroopa Liidu teiste liikmesriikide kodanikud. Rahvahääletusel tohivad osaleda vaid vähemalt 18-aastased Eesti Vabariigi kodanikud. «See tähendab, et kohalike valimiste ja rahvahääletuse korraldamine samal päeval toob kaasa valijate eristamise ja koos sellega eeldatavalt palju segadust. Eriti olukorras, kus avalik tähelepanu ja kampaania keskendub eelkõige üleriigilisele küsimusele,» märkis Madise.

18.09.2020 21.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto