Sisukord
Fookus
Tänane leht
21.09.2020
Eesti Hoolimata vanusest on paljudel suva: pidu ei jää pidamata ka katku ajal (14) Koroonaviirusega nakatumise tase jõudis aprilli alguse tasemele (2) Eesti lühiuudised Kiik: Eesti elanikkonna suudaksime ära vaktsineerida kõige varem aasta pärast (4) Haigla täielik nakkusohutus jääb raha taha Riigireform ja eelarve kohtuvad riigikogus Maailmakoristajad keskendusid Eestis tänavu konidele Majandus Riigi maaelulaen aitab neid, keda pangad ära põlgavad Majanduse lühiuudised Maksupetturi rekast leiti viimase aja suurim salasuitsude last (1) Välismaa Välismaa lühiuudised Türgi küsimus pidurdab Minski võimurite karistamist (3) Vakants ülemkohtus muudab USA valimisvõitluse ärevaks Arvamus Juhtkiri: viirused tungivad peale (4) Raul Ranne: kui kunst, raisk, käib üle jõu (49) Jaak Uibu: arengustrateegia «Eesti 2035» (6) Toomas Asser: doktoriõppe reformi mõju ulatub ülikoolist kaugemale (4) Marica Lillemets: kuidas pidada Eesti riiki? (13) Kaspar Kurve: paneks hoopis lageraied referendumile? (6) HARIDUS JA TEADUS ⟩ Triin Toomesaar: koolikiusamisest ei saa jagu kampaania korras (2) HARIDUS JA TEADUS ⟩ Kätlin Konstabel: kus õpitakse ja õpetatakse kiusamist? (1) HARIDUS JA TEADUS ⟩ Mihkel Kunnus: relvastatud lammaste tsiviliseerimine (3) HARIDUS JA TEADUS ⟩ Mihkel Kunnus: «Ma ei teinud ju talle midagi!» (3) Kultuur Viivi Luik: sallivus on tegelikult ükskõiksus (82) Vennaarm ei roosteta Sport Kas ropendama ajav Türgi ellujäämiskursus peaks olema MM-kalendris? (4) Vabavisetes Guinnessi rekord? See polegi nii raske! Spordi lühiuudised Tartu Tõnis Arjus: kultuurikeskus kui vaimupealinna süda (2) Linna rahakoti täitumine sõltub ettevõtjate edust kriisis Tartu lühiuudised Ihaste metsa tarastamine tekitab vastuseisu (6) Tartu teadlased loovad tõhusamaid koroonateste Arendaja võttis naabri akna alt tema kase ilma loata maha (1) Kodukülas tapetud metsavend jõudis kalmistule 73 aastat hiljem Tuumaenergia toetajad kohtusid kahtlejatega Mandragora restauraatorid päästavad kultuuripärandi tolmu, niiskuse ja koi käest Meelelahutus Koomiks Sudoku

HARIDUS JA TEADUS ⟩ Kätlin Konstabel: kus õpitakse ja õpetatakse kiusamist?

5 min lugemist
  • Koolikiusu juured ei peitu koolis.
  • Kiusamine on õpitud käitumine.
  • Virtuaalruumist antakse halba eeskuju.
  • Vanemad on esmased rollimudelid.
Kätlin Konstabel FOTO: Google

Kuigi mõned isikuomadused soodustavad kiusava käitumise kujunemist, on peresisesel käitumisel määrav roll kiusamise õppimisel, kirjutab psühholoog-psühhoterapeut Kätlin Konstabel.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Koolikiusamist vähendada püüdvad programmid on suurepärased. Märkimisväärne osa nende suurepärasusest seisneb minu meelest selles, et nende mõju tõepoolest järjekindlalt uuritakse. Väga lihtne oleks ju kasutada lihtsalt kõhutunnet ja talupojamõistust – mille järgi näiteks tuleb lastele selgitada, et kiusata lihtsalt ei tohi ja kui nii jätkad, oled suurena vanglas – ning arvata, et küll toimib ja abi on. Eriti suurepärane, kui programmide rakendajad otsiksid ja jagaksid infot ka nende koolide ja laste kohta, kelle puhul metoodika mingil põhjusel pole toiminud, ning oskaksid ka aru saada, kus seda rakendatakse südamest ja kus pelgalt ristikese pärast.

19.09.2020 22.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto