Sisukord
Välismaa
Tänane leht
21.09.2020
Eesti Hoolimata vanusest on paljudel suva: pidu ei jää pidamata ka katku ajal (14) Koroonaviirusega nakatumise tase jõudis aprilli alguse tasemele (2) Eesti lühiuudised Kiik: Eesti elanikkonna suudaksime ära vaktsineerida kõige varem aasta pärast (4) Haigla täielik nakkusohutus jääb raha taha Riigireform ja eelarve kohtuvad riigikogus Maailmakoristajad keskendusid Eestis tänavu konidele Majandus Riigi maaelulaen aitab neid, keda pangad ära põlgavad Majanduse lühiuudised Maksupetturi rekast leiti viimase aja suurim salasuitsude last (1) Välismaa Välismaa lühiuudised Türgi küsimus pidurdab Minski võimurite karistamist (3) Vakants ülemkohtus muudab USA valimisvõitluse ärevaks Arvamus Juhtkiri: viirused tungivad peale (4) Raul Ranne: kui kunst, raisk, käib üle jõu (49) Jaak Uibu: arengustrateegia «Eesti 2035» (6) Toomas Asser: doktoriõppe reformi mõju ulatub ülikoolist kaugemale (4) Marica Lillemets: kuidas pidada Eesti riiki? (13) Kaspar Kurve: paneks hoopis lageraied referendumile? (6) HARIDUS JA TEADUS ⟩ Triin Toomesaar: koolikiusamisest ei saa jagu kampaania korras (2) HARIDUS JA TEADUS ⟩ Kätlin Konstabel: kus õpitakse ja õpetatakse kiusamist? (1) HARIDUS JA TEADUS ⟩ Mihkel Kunnus: relvastatud lammaste tsiviliseerimine (3) HARIDUS JA TEADUS ⟩ Mihkel Kunnus: «Ma ei teinud ju talle midagi!» (3) Kultuur Viivi Luik: sallivus on tegelikult ükskõiksus (82) Vennaarm ei roosteta Sport Kas ropendama ajav Türgi ellujäämiskursus peaks olema MM-kalendris? (4) Vabavisetes Guinnessi rekord? See polegi nii raske! Spordi lühiuudised Tartu Tõnis Arjus: kultuurikeskus kui vaimupealinna süda (2) Linna rahakoti täitumine sõltub ettevõtjate edust kriisis Tartu lühiuudised Ihaste metsa tarastamine tekitab vastuseisu (6) Tartu teadlased loovad tõhusamaid koroonateste Arendaja võttis naabri akna alt tema kase ilma loata maha (1) Kodukülas tapetud metsavend jõudis kalmistule 73 aastat hiljem Tuumaenergia toetajad kohtusid kahtlejatega Mandragora restauraatorid päästavad kultuuripärandi tolmu, niiskuse ja koi käest Meelelahutus Koomiks Sudoku

Vakants ülemkohtus muudab USA valimisvõitluse ärevaks

4 min lugemist
  • Ülemkohtu kohtuniku Ruth Bader Ginsburgi surm teravdab valimisvõitlust USAs.
  • Enne surma jõudis ta teatada, et asendaja võiks talle valida järgmine president.
  • Naiste õiguste eest võitleja lahkumine jätab liberaalid vähemusse.
  • President Donald Trump on lubanud oma kandidaadi teatada peagi.
Ruth Bader Ginsburgi nimetas 1993. aastal USA ülemkohtusse toonane demokraadist president Bill Clinton. Pildil Ginsburg kolm aastat tagasi.  FOTO: JONATHAN ERNST/Reuters/Scanpix

«Minu palavaim soov on, et mind ei asendataks enne, kui uus president on ametisse nimetatud.» Just sellise avalduse dikteeris NPRi andmeil eelmisel reedel 87-aastaselt surnud USA ülemkohtu kohtunik Ruth Bader Ginsburg kõigest mõni päev varem, kui tundis jõudu hääbuvat, oma lapselapsele Clara Sperale.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Küsimus liberaalse kohtuniku järeltulijast ning tema koha võimalik täitmine veel enne presidendivalimisi on pannud kihama nii demokraatide kui ka vabariiklaste leeri.

Liberaalid ja mõõdukad ameeriklased pelgavad, et vabariiklased suruvad kiiresti läbi kandidaadi, kelle mõjul jääb ülemkohus aastakümneteks konservatiivide kontrolli alla, samas kui konservatiivsed õigusaktivistid ja evangeelsete kristlaste ühendused loodavad seda kaalukaussi kallutada enne demokraadi Joe Bideni võimalikku võitu 3. novembril peetavatel valimistel.

«Meie rahvas on kaotanud ajaloolise tähtsusega kohtuniku,» lausus ülemkohtu esimees John Roberts avalduses, milles USA kõrgeim kohus teatas Ginsburgi surmast metastaatilise kõhunäärmevähi tüsistuste tagajärjel. «Meie ülemkohtus oleme kaotanud armsa kolleegi. Täna me leiname, aga kindlustundega, et tulevased põlved mäletavad Ruth Bader Ginsburgi sellisena, nagu meie teda tundsime, väsimatu ja otsusekindla õigluse eest võitlejana.»

19.09.2020 22.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto